Menu

Biblioteka

Inne

Noworoczne czytanie na dywanie.

Drugi tydzień Nowego Roku 2018 w bibliotece szkolnej upłynął po hasłem "Noworoczne czytanie na dywanie". Przez cały tydzień uczniowie z klas I-III gromadzili się na długiej przerwie w czytelni, aby słuchać głośnego czytania książek. Tym razem przedstawicielki Klubu Czytającego Przyjaciela z kl. VIc zaproponowały swoim młodszym koleżankom i kolegom serię książeczek o żółwiku Franklinie.
Mały bohater boryka się z wieloma problemami i przeżywa trudne emocje, które nie są też obce małym dzieciom. Franklin, dzięki pomocy życzliwych mu osób znajduje rozwiązanie swoich trudności i przez to pokazuje dzieciom jak poradzić sobie w podobnych sytuacjach. Najmłodsi czytelnicy z uwagą słuchali czytanych tekstów, trafnie odpowiadali na zadawane pytania, za co otrzymywali słodkie nagrody.
W noworocznym czytaniu przygód Franklina,  wzięły również udział dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 6, które miały okazję dowiedzieć się jak można poradzić sobie z lękiem przed ciemnością. Serie książek o Franklinie, małym Kruku, słoniku Elmerze i wiele innych, to literatura dla dzieci, która ma bardzo duże walory wychowawcze i doskonale nadaje się nie tylko do wykorzystania podczas zajęć czytelniczych z elementami bajkoterapii, ale także bardzo dobrze sprawdza się też jako lektura czytana dzieciom przez rodziców.
Grażyna Wyszyńska, organizatorka „Noworocznego czytania na dywanie” składa serdeczne podziękowania uczennicom kl. VIc: Julii Kolasa, Julii Olechwierowicz i Adriannie Worosilak oraz uczennicom kl. VIb: Magdalenie Zawistowskiej i Paulinie Markowskiej za pomoc w przeprowadzeniu tego czytelniczego przedsięwzięcia.

Majówki z książką.

W środę, 18 maja 2016 r. podczas "Majówki z książką" zorganizowanej w Miejskiej Bibliotece Publicznej Oddział dla Dzieci rozstrzygnięto konkurs plastyczny "Zakładka do książki". Jego organizatorami była Miejska Biblioteka Publiczna oraz biblioteki szkolne SP3, SP4 i SP5. Zakładki miały promować ogólnomiejską akcję "Zambrów czyta", propagującą czytanie książek.
Wśród zwycięzców konkursu znaleźli się uczniowie naszej szkoły. W kategorii klas I-III:
I miejsce - Łukasz Grochowski, kl. Ic,
II miejsce - Anna Bernatowicz, kl. Ic,
III miejsce - Mateusz Wróblewski kl. IIIc,
Wyróżnienie otrzymała Maja Dmochowska, kl. Ic


W kategorii klas IV-VI komisja konkursowa wróżniła tylko jedną zakładkę. Jej autorką jest Wiktoria Kalinowska  z kl. IVa. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
"Majówka z książką" przebiegała w atmosferze radosnej zabawy. Do jej programu włączyły się też uczennice z kl.Va, które zaprezentowały najciekawsze książki dla dzieci, otrzymane z programu "Książki naszych marzeń" i zachęcały do ich przeczytania. Swoje wystąpienie dziewczęta zakończyły literacką zabawą z dziećmi i pożegnały się z nimi okrzykiem: "Książki czytamy i mądrość swą rozwijamy".

Rodzinny Maraton Czytania.

W czwartek, 12 maja w bibliotece szkolnej odbył się Rodzinny Maraton Czytania, zorganizowany w ramach akcji "Zambrów czyta", której inicjatorem jest Miejska Biblioteka Publiczna Oddział dla Dzieci. W maratonie, uczestniczyli uczniowie klas czwartych i piątych wraz ze swymi nauczycielami. Jego celem było rozwijanie zainteresowań czytelniczych, promowanie nowości wydawniczych, zwrócenie uwagi na wartość czytania książek oraz zachęcenie rodziców do czytania razem z dziećmi. Do czytania najciekawszych książek, otrzymanych w ramach programu "Książki naszych marzeń" poproszono rodziców. Pracujące mamy zostały dzielnie zastąpione przez babcie.
W zastępstwie rodziców czytali również  uczniowie. Zaproszeni goście wspaniale prezentowali fragmenty książek zaproponowanych przez uczniów. Znalazły się wśród nich książki z  serii: "Magiczne drzewo", "Zwiadowcy", "Dziennik Cwaniaczka", "Koszmarny Karolek" i inne. Obok literatury fantastycznej i przygodowej dużym powodzeniem cieszyły się też książki obyczajowe opisujące wesołe przygody bohaterów literackich. Nie mogło zabraknąć też opowieści o zwierzętach. Miłym przerywnikiem w słuchaniu były literackie zabawy ruchowe pt. "Bajka o Czerwonym Kapturku" i "Przygoda w bibliotece". Młodzi czytelnicy z dużym zainteresowaniem słuchali czytanych tekstów. Czytelnicza ciekawość została rozbudzona, ale zaspokoić ją będzie można dopiero po przeczytaniu całych książek. Po zakończonym maratonie prezentowane książki rozeszły się jak świeże bułeczki. Trzeba przyznać, że to niecodzienne spotkanie z książką przyniosło uczniom wiele radości i z pewnością zaowocuje większą aktywnością czytelniczą.
Grażyna Wyszyńska, organizator Rodzinnego Maratonu Czytania serdecznie dziękuje Rodzicom: Monice Kossakowskiej, Wiesławie Michalskiej, Ewelinie Kuczałek, Iwonie Suwalskiej, Ewie Gackiej, Cezarowi Goskowi, Marcie Worosilak oraz Babciom: Jadwidze Zawistowskiej i Jadwidze Mioduszewskiej za aktywny udział w tym czytelniczym przedsięwzięciu.

Przedszkolaki w naszej szkole.

Rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci powinno rozpoczynać się jak najwcześniej. Pierwszymi przewodnikami po świecie książek są zwykle rodzice, ale bardzo ważną rolę tym procesie odgrywa także edukacja przedszkolna i szkolna.
W czwartek, 31 marca, naszą szkolną bibliotekę odwiedziły dwie grupy najstarszych przedszkolaków z Miejskiego Przedszkola nr 6 pod opieką pani Justyny Marcak i pani Bożeny Saniewskiej. Dzieci przeżyły ciekawą przygodę w bibliotece, w której w niedalekiej przyszłości jako uczniowie będą wypożyczać książki. Grażyna Wyszyńska – nauczyciel bibliotekarz, z radością powitała swoich gości, wyjaśniła przyszłym czytelnikom jak funkcjonuje biblioteka, a także zaprezentowała książki najchętniej czytane przez dzieci. Znalazła również czas rozmowę o bajkach i baśniach, a także na przeczytanie książki o smerfach oraz ciekawych wierszy dla dzieci.
Dzieci bardzo chętnie włączały się do proponowanych zabaw muzyczno-ruchowych. Znane wiersze Juliana Tuwima "Lokomotywa" i "Rzepka" posłużyły też do improwizowanych inscenizacji. Podczas spotkania dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały prezentowane wcześniej książki.
Wizyta przedszkolaków w bibliotece SP5 przebiegała w bardzo radosnej atmosferze i z pewnością zachęci w przyszłości dzieci  do jej częstego odwiedzania.

Międzyszkolna Konferencja Papieska.

    Od kilku lat uczniowie naszej szkoły aktywnie uczestniczą w Międzyszkolnych Konferencjach Papieskich, poświęconych osobie i nauczaniu świętego Jana Pawła II. Ich organizatorem jest Szkolne Koło Wolontariatu z Zespołu Szkół Agroprzedsiębiorczości w Zambrowie. Odbywają się one pod hasłem „Szukałeś nas…- jesteśmy”. Program konferencji tworzą występy artystyczne przedstawicieli zambrowskich szkół i przedszkoli, poprzez które dzieci młodzież oddają cześć naszemu Papieżowi.

Dnia 26 marca 2015 r. naszą „Piątkę” reprezentowali uczniowie z klas: IVa, Va i VB. W krótkiej scence przedstawili oni fragmenty nauczania Wielkiego Polaka, dotyczące wołania o pokój na świecie i w sercu każdego człowieka. Wypowiedzi Jana Pawła II przeplatane były cytatami o pokoju, wygłoszonymi przez naukowców, filozofów, twórców kultury czy ludzi Kościoła. Wzruszająca piosenka o pokoju, którą zaśpiewała na zakończenie Michalina Kujawa z kl. VB wycisnęła u słuchających nie jedną łzę.

    Program zaprezentowany przez naszych uczniów, przygotowany pod kierunkiem Małgorzaty Lachowskiej i Grażyny Wyszyńskiej, został bardzo wysoko oceniony przez organizatorów i zaproszonych gości, wśród których znaleźli się biskup Tadeusz Bronakowski, Przewodniczący Rady Powiatu Józef Dąbrowski, Starosta Zambrowski Robert Rosiak oraz przedstawiciele rodziców. Coroczne spotkania dla Papieża i z Papieżem w Zespole Szkół Agroprzedsiębiorczości są zawsze głębokim przeżyciem duchowym i artystycznym. Na długo pozostają w pamięci uczestników.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień Babci i Dziadka 2015.

Najlepsze życzenia dla Babci i Dziadka!

Są czyjeś kolana i jest czekolada i bajka, co sama tak pięknie się gada.
Są oczy spokojne i ręce jak skrzydła, co spłoszą nieznośne, zbłąkane straszydła (...)
Jest lampa wieczorna i noc jak dym gładka, i … miłość schowana w cukierku od Dziadka.

Nieczęsto babcie i dziadkowie mają okazję do podziwiania swoich wnuków na szkolnej scenie. Dzień Babci i Dziadka jest do tego doskonałą okazją.
Dnia 16 stycznia uczniowie z klasy I C, uczestniczące w realizowanej w bibliotece szkolnej innowacji pedagogicznej pt. "Bajka w życiu pomaga", przygotowali dla swoich ukochanych Babć i Dziadków wspaniałą uroczystość.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Swoją miłość i wdzięczność wnuczęta wyraziły poprzez recytację pięknych wierszy, zawierających z serca płynące życzenia. Dużą atrakcją występu była gra dzieci na instrumentach perkusyjnych na tle muzyki klasycznej. Po części artystycznej i wręczeniu laurek pierwszaki zaprosiły swoich dziadków do wspólnej zabawy. Był też czas, by przytulić się i posiedzieć na kolanach babci czy dziadka. Wspólne świętowanie przebiegało w miłej i radosnej atmosferze. Żegnając się, Dziadkowie wyrazili chęć udziału w kolejnych spotkaniach.
Grażyna Wyszyńska, organizatorka spotkania, składa serdeczne podziękowania wychowawczyni klasy I C, pani Grażynie Dąbkowskiej oraz rodzicom dzieci: pani Emilii Targońskiej, pani Marcie Dąbrowskiej i państwu Annie i Mariuszowi Jasionek za pomoc w przygotowaniu uroczystości.