Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

"Kto czyta książki, ten żyje podwójnie" - to hasło tegorocznych obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych – Październik 2014. W bibliotece szkolnej miesiąc ten upłynął bardzo pracowicie. Tradycyjnie już, miała miejsce akcja głośnego czytania dzieciom klas I-III. W bieżącym roku szkolnym włączyli się do niej Nauczyciele Emeryci, którzy na długich przerwach czytali wesołe opowiadania oraz wiersze znanych, polskich poetów.
W ramach akcji "Nauczyciele Emeryci czytają dzieciom", panie: Danuta Dłużniewska, Maria Grabowska i Wiesława Dąbrowska z pasją prezentowały młodym czytelnikom utwory literackie, zadawały dzieciom pytania, a poprawne odpowiedzi nagradzane były cukierkami. Te niecodzienne spotkania z książką przebiegały w radosnej atmosferze. Ciekawe książki czytali również pracownicy szkoły. Październikowe, głośne czytanie zakończyło się konkursem plastycznym, dotyczącym wysłuchanych utworów. Wkrótce jego rozstrzygnięcie, a najciekawsze prace zostaną nagrodzone.

Dnia 21 października, uczniowie klas IV-VI mieli możliwość uczestniczenia w spotkaniu autorskim. Gościem biblioteki był pan Krzysztof Krajewski, autor interesującej książki dla młodzieży, pt. "F.A.N.T.O.M. i tajemnica Wysokiego Lasu", który opowiedział zebranym o swoich zainteresowaniach czytelniczych oraz o tym, jak powstawała jego pierwsza książka. Bardzo ciekawie i z humorem odpowiadał na pytania swoich słuchaczy. Uczniowie z niecierpliwością oczekują na nowe opowieści i na kolejne spotkanie autorskie z panem Krzysztofem. Na razie, z dużym zainteresowaniem, zgłębiają tajemnicę "Wysokiego lasu". Po spotkaniu, młodzi czytelnicy mieli możliwość zakupienia promowanej książki wraz z autografem autora.
W Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych nie mogło zabraknąć spotkania z przedszkolakami, przyszłymi uczniami naszej szkoły. Dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 6 uczestniczyły w zajęciach czytelniczych, promujących bibliotekę szkolną, prowadzonych przez panią Grażynę Wyszyńską. Razem z bohaterem książki "Franklin bałaganiarz", pięciolatki uczyły się jak zadbać o porządek w swoim pokoju. Literackim refleksjom towarzyszyły wesołe zabawy muzyczno-ruchowe.

W październiku, uczniowie odwiedzający bibliotekę mogli obejrzeć także wystawę pt. "Nietypowa zakładka", prezentującą różne przedmioty pozostawione w książkach przez czytelników.
Obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych – Październik 2014 okazały się bardzo owocne. Z każdym dniem zwiększa się liczba wypożyczanych książek. Uczniowie liczniej też gromadzą się w czytelni.
Październik już za nami, ale w naszej szkolnej bibliotece praca nad rozbudzaniem zainteresowań czytelniczych trwa nadal. Wkrótce obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia, na który już dziś zapraszamy. Pani Grażyna Wyszyńska składa serdeczne podziękowania wszystkim współpracującym osobom, a w szczególności paniom: Danucie Dłużniewskiej, Marii Grabowskiej i Wiesławie Dąbrowskiej za włączenie się do działań promujących czytelnictwo w naszej "Piątce".