Menu

 • Wycieczka do Warszawy

  18.01.2019

  Wycieczka do Warszawy - Obrazek 1Dnia 10 stycznian2019 roku uczniowie klasy VIIa i VIIc wzięli udział w wycieczce do Warszawy.
  Ten piękny zimowy poranek rozpoczęliśmy od warsztatów w Manufakturze Czekolady. Produkowana jest ona ręcznie z ziaren kakaowca. Każdy z uczestników mógł stworzyć własną z różnymi dodatkami. Następnie uczniowie skosztowali gorącej czekolady i na koniec obejrzeli pokaz ręcznego temperowania smakołyku.
  Kolejnym etapem naszej wyprawy było Muzeum Powstania Warszawskiego. Zwiedzanie obiektu było połączone z udziałem w lekcji - „Kim byli? – poznajemy bohaterów powstania”. Uczniowie dowiedzieli się ciekawych faktów o dramatycznym wydarzeniu zapisanym na kartach historii Warszawy. Zdobyte informacje przydadzą się uczniom, między innymi, przy omawianiu lektury „Kamienie na Szaniec” Aleksandra Kamińskiego.

  Po zakończonej lekcji historii udaliśmy się do parku trampolin. Uczniowie pod opieką trenerów korzystali z trampolin, ćwiczyli skoki z podmuchem powietrznym korzystali z pionowych zjeżdżalni, interaktywnej ścianki wspinaczkowej i torów przeszkód. Wszyscy jednocześnie stwierdzili, że zabawa była wspaniała.
  Ostatnim etapem naszej wyprawy był posiłek w barze McDonald’s i szczęśliwy powrót do Zambrowa. W pamięci uczestników wycieczki pozostaną niezapomniane wrażenia.

 • "100-lecie Niepodległej"

  31.12.2018

  "100-lecie Niepodległej" - Obrazek 1Kończący się rok 2018 był rokiem obchodów 100-lecia Niepodległości Polski – naszej Ojczyzny. Klasa Id uczciła te wyjątkowe dni w szczególny sposób. W klasie realizowana jest innowacja pedagogiczna dotycząca programowania. Uczniowie realizują również ogólnopolski program edukacyjny "Uczymy Dzieci Programować", wplatając go do codziennych aktywności dydaktycznych, niezależnie od realizowanych aktualnie treści.
  I tak stało się w przypadku akcji "100-lecie Odzyskania Niepodległości z Uczymy Dzieci Programować”. Były to zajęcia o ogólnopolskim zasięgu. Składały się z 3 zadań:

  1. „Dobry Polak, Polka”. Zajęcia na matach edukacyjnych. Uczniowie układali kody ze strzałek, które prowadziły do pewnych  wartości. W ten sposób powstała gra edukacyjna, podczas której dzieci szukały odpowiedzi - Co to znaczy dobry Polak, Polka? Na zakończenie rozkodowali obrazek z godłem Polski.
  2. „Polska i jej sąsiedzi”. Zajęcia na matach edukacyjnych. Uczniowie w zespołach rozkodowali kontur Polski oraz flagę. Następnie przyporządkowali nazwy państw sąsiadujących z Polską oraz rozkodowali ich flagi.
  3. „Znam swój kraj”. Zajęcia na matach edukacyjnych- poruszanie się wg współrzędnych na macie. Wielki turniej – 3 zespoły, 6 kategorii pytań, 6 kiksów (kar za złe odpowiedzi), 2 kostki. Pytania dotyczyły: Wielkich Polaków, przysłów polskich, geografii Polski, cytatów z książek polskich pisarzy, muzyki polskiej, sąsiedzi Polski.
  Wszyscy uczniowie otrzymali Certyfikaty udziału w tym ogólnopolskim przedsięwzięciu.

 • Hour of Code

  31.12.2018

  Hour of Code - Obrazek 1Jak już wiecie, w klasie Id naszej szkoły uczniowie kodują, programują i szyfrują. W dniach od 03.12.2018  do 07.12.2018  uczestniczyli w Hour of Code. Klasa dołączyła do milionów uczniów z całego świata świętujących Tydzień Edukacji Informatycznej z godziną kodowania. Co tam godzina, godzina codziennie to było nasze minimum. Oprócz znanych metod kodowania i szyfrowania uczniowie poznali nowe. Jak zwykle większość zadań wykonywaliśmy na matach edukacyjnych, ale skorzystaliśmy również z pomysłów organizatorów.

  Tematyka dotyczyła nadchodzących świąt. Wszyscy pracowali z wielkim zaangażowaniem! Był i zakodowany Mikołaj, ułożona wg kodu choinka z kolorowych kubeczków, zegary, zegary oraz kodowanie i szyfrowanie informacji. To znów była ekstra zabawa!!!
  Oczywiście uzyskaliśmy Certyfikaty naszych działań!

 • Gala Międzynarodowego Dnia Wolontariusza

  19.12.2018

  Gala Międzynarodowego Dnia Wolontariusza - Obrazek 1Dnia 13 grudnia w Centrum Kultury odbyła się X Gala Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, zorganizowana przez Centrum Wolontariatu w Zambrowie. Obok wolontariuszy z zambrowskich szkół podstawowych, z Miejskiego Gimnazjum Nr 1, Zespołu Szkół Nr 1 i Zespołu Szkół Ogólnokształcących,  uczestniczyli w niej także przedstawiciele Szkolnego Koła Caritas z naszej szkoły pod opieką s. Justyny Lachowskiej i Grażyny Wyszyńskiej.
  Nasi wolontariusze w formie prezentacji multimedialnej przedstawili swoje działania przeprowadzone w 2018 roku na rzecz potrzebujących. Wśród nich były akcje pod hasłem: "Pola Nadziei", "Dar dla ubogich", "Jedno serce nie da rady", "Tak. Pomagam", zbiórka korków "Dla Eryki", "Kiermasz słodkości", akcja "Znicz" i inne przedsięwzięcia. Wystąpienie naszych uczennic uświetnił występ uczniów z kl. IIC, którzy pięknie wykonali piosenkę "Pada śnieg". Wszyscy uczestnicy Gali otrzymali pamiątkowe kubki z logo Centrum Wolontariatu. Był też Mikołaj, który rozdwał słodkości.

  Prezentowane przez wszystkich wolontariuszy działania pokazują, że nie brakuje w Zambrowie dzieci, młodzieży i ludzi dorosłych o dużej wrażliwości serca.
  Opiekunki Szkolnego Koła Caritas serdecznie dziękują swoim podopiecznym za ogromne zaangażowanie i poświęcony czas. Dziękują również pani Alicji Zarembie i pani Marzenie Wiśniewskiej za życzliwą współpracę i pomoc w przeprowadzeniu wielu akcji charytatywnych.

 • Mikołajkowa zbiórka karmy

  18.12.2018

  Mikołajkowa zbiórka karmy - Obrazek 1Cześć! Nazywam się Michał Wiaksa i jestem uczniem klasy Ib. Moja wychowawczyni razem z siostrą Justyną zorganizowały w naszej szkole mikołajkową zbiórkę karmy dla podopiecznych fundacji "Jedno serce nie da rady". Akcja trwała od 3 do 7 grudnia 2018r. i zakończyła się ogromnym sukcesem. Dzięki nam wszystkim udało się zebrać ok. 180 kg suchej i mokrej karmy, a także mnóstwo posłanek, zabawek, misek i przysmaków dla psiaków. Ja razem z rodzicami postanowiliśmy zrobić coś więcej.
  W niedzielę 16.12.2018r. w samo południe zamieniliśmy się w św. Mikołajów i zawieźliśmy wszystkie prezenty pod sam Bielsk Podlaski, gdzie w domu tymczasowym, pod opieką Pani Ireny Jankowskiej przebywają zwierzęta. Uścisków, głaskania i szczeknięć radości nie było końca. Pani Irena mocno wzruszona, psy zadowolone, a my szczęśliwi, że mogliśmy pomóc. Ale nie udało by się to wszystko bez Was, bo jak wiadomo "JEDNO SERCE NIE DA RADY"!

 • II Powiatowy Konkurs Plastyczny na Kartkę Bożonarodzeniową

  14.12.2018

  II Powiatowy Konkurs Plastyczny na Kartkę Bożonarodzeniową - Obrazek 1W dniu 12 grudnia br. rozstrzygnięto II Powiatowy Konkurs Plastyczny na Kartkę Bożonarodzeniową. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 5 w Zambrowie, zaś osobami odpowiedzialnymi za jego przygotowanie były: p. Greta Błachewicz, p. Dorota Dębek, p. Małgorzata Ogonowska. Celem konkursu było przedstawienie przez młodych artystów tradycji, symboli i atmosfery świąt Bożego Narodzenia.
  Wpłynęło 195 prac. Dzieci za pomocą różnorodnych technik (orgiami, wycinanek, wyklejanek, malowania farbami, kredkami, zdobienia z koralików, cekinów, guzików, brokatu, drewna, kory, przypraw) zaprezentowały swoje możliwości i umiejętności wypowiedzi artystycznej. Każda kartka miała niepowtarzalny urok i czar, który wprowadził nas w świąteczny, bożonarodzeniowy klimat. Komisja w składzie: p. Ewa Gontarska, p. Wojciech Rusiecki, p. Dorota Dębek, p. Małgorzata Ogonowska  -  oceniła prace i wyłoniła zwycięzców. Przedstawiamy pełną listę nagrodzonych:

  Kategoria I – dzieci z niepełnosprawnością.
  kl. I – III
  - I miejsce – Bartosz Brzostowski kl. IIe SP4 Zambrów, opiekun - p. E. Glińska,
  - II miejsce – Piotr Zajączkowski kl. Ia SP5 Zambrów, opiekun - p. S. Janowska,
  - III miejsce – Oliwier Jasiński kl. IIIa SP4 Zambrów, opiekun - p. W. Walasek.
  Wyróżnienia :
  - Łukasz Stypułkowski kl. IIIb SP5 Zambrów, opiekun - p. A. Raducha,
  - Wiktor Bielicki kl. IIe SP4 Zambrów, opiekun - p. E. Glińska.
  Klasy IV – VI
  - I miejsce – Anna Wiśniewska kl. VIId SP4 Zambrów, opiekun -p. L. Sławecka,
  - II miejsce – Jan Andrzejczyk kl. IVd SP5 Zambrów, opiekun - p. G. Błachewicz,
  - III miejsce – Dominik Majewski kl. IVd SP5 Zambrów, opiekun - p. G. Błachewicz i Adam Makowski kl. IV Zakrzewo Stare, opiekun - p. B. Truchel.
  Gimnazjum
  - I miejsce - Mateusz Frankowski I SSPP, opiekun - p. A. Nowacki,
  - II miejsce - Emil Jesionowski kl. III SOSW w Długoborzu, opiekun - p. A. Nowacki,
  - III miejsce – Łukasz Bańkowski kl. III SOSW w Długoborzu, opiekun - p. J. Dłużniewska.

  Szkoły Podstawowe
  Kategoria II kl. I – III
  - I miejsce - Alina Denkiewicz kl. IId SP4 Zambrów, opiekun - p. G. Kołakowska,
  - II miejsce – Bartłomiej Jabłoński kl. II Zakrzewo Stare, opiekun - p. B. Truchel,
  - III miejsce – Jagoda Kamińska kl. IIIb SP4 Zambrów, opiekun - p. B. Tabędzka,
  Mikołaj Kołomyjski kl. IIa SP5 Zambrów, opiekun - p. A. Raducha.
  Wyróżnienia :
  - Lena Papież kl. IId SP4 Zambrów, opiekun - p. G. Kołakowska,
  - Anastasia Wilczewska kl. IIIb SP4 Zambrów, opiekun - p. B. Tabędzka

  Kategoria III kl. IV – VI
  - I miejsce – Anna Kaczyńska kl. IVd SP5 Zambrów, opiekun - p. G. Błachewicz,
  Hubert Chełski kl. Va SP3 Zambrów, opiekun - p. A. Bujko,
  - II miejsce – Nicola Pisarska kl. Va SP3 Zambrów, opiekun - p. A. Bujko,
  - III miejsce – Diana Piszczatowska VIb SP3 Zambrów, opiekun - p. A. Bujko,
  Adam Czartoryski Vb SP4 Zambrów, opiekun - p. E. Wojtkowska.

  Kategoria IV kl. VII – VIII
  Wyróżnienia :
  - Adam Murawski kl. VII Zakrzewo Stare, opiekun - p. B. Truchel,
  - Łukasz Łętowski kl. VIId SP4 Zambrów, opiekun - p. E. Wojtkowska,
  - Paweł Milewski kl. VIIc SP4 Zambrów, opiekun - p. E. Wojtkowska.

  Dziękujemy uczestnikom za udział w konkursie i życzymy tak urokliwych Świąt jak bożonarodzeniowe kartki wykonane przez wszystkich uczniów.

 • Mikołajki 2018

  12.12.2018

  Mikołajki 2018 - Obrazek 1Dnia 6 grudnia społeczności SP 5 i MG nr 1 wspólnie uczestniczyły w bardzo ważnym wydarzeniu, które na stałe wpisało się w tradycję obu szkół. W ten dzień wspominamy Św. Mikołaja - biskupa, który słynął z wielkiej dobroci dla ludzi.
  Od samego rana wszyscy ubrani na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach, strojach elfów, śnieżynek oczekiwali na super gościa. W tym roku, wyjątkowo przybyło aż dwóch Mikołajów z workami pełnymi słodyczy. Podzielili się przyjemną, ale ciężką pracą. Dla każdego znalazła się słodka niespodzianka i dla młodszego i starszego i dla grzecznego i mniej grzecznego. Było dużo radości i uśmiechów. Mikołaje odwiedzili wszystkich uczniów i pracowników obu szkół, pozowali do zdjęć, żartowali, a na koniec obiecali, że wrócą za rok.

  Ponadto dzień ten był wyjątkowy z uwagi na fakt, że podczas przerw na korytarzach można było usłyszeć świąteczne piosenki, tworzące klimat nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

   

 • Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych

  09.12.2018

  Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych - Obrazek 1Dnia 6 grudnia w kościele pw. Ducha Świętego w Zambrowie odbyło się podsumowanie XI Powiatowego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych. W tegorocznej edycji z naszej szkoły wzięło udział aż 33 uczniów z klas IV i V, którzy wykonali 21 oryginalnych szopek (największa liczba ze wszystkich startujących w konkursie szkół). Miło nam poinformować, iż zdobyliśmy cztery nagrody, tj.:
  - Nagroda Specjalna ufundowana przez Starostę Zambrowskiego - Maksymilian Jankowski z kl. Vd,
  - I Nagroda - Błażej Brzóska i Maciej Lipski z kl. IVa,
  - I Nagroda - Oliwia Dąbrowska z kl. IVe,
  - II Nagroda - Anna Brulińska z kl. IVa i Krzysztof Bruliński z kl. Vb

  Laureaci otrzymali cenne nagrody, a wszyscy uczestnicy dyplomy i upominki za udział w konkursie. Szopki można obejrzeć do dnia 30 grudnia w dolnym kościele pw. Ducha Świętego. 12 grudnia odbędzie się aukcja charytatywna prac, z której dochód będzie przeznaczony dla dzieci niepełnosprawnych i pomoc socjalną dla podopiecznych Stowarzyszenia "Szansa" w Zambrowie.
  Za przekazanie szopek na tak szczytny cel dziękujemy wszystkim dzieciom i ich rodzicom.
  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 • Lekcja wf "do góry nogami"

  09.12.2018

  Lekcja wf "do góry nogami" - Obrazek 1Dnia 3 grudnia klasa sportowa z naszej szkoły wzięła udział w lekcji "wf do góry nogami " w parku trampolin "Strefa Wysokich Lotów" w Białymstoku. Lekcja zaczęła się od prawdziwej rozgrzewki całego organizmu. Na początku nie różniła się wiele od tradycyjnej rozgrzewki ale kiedy prowadzący zaproponował skoki na trampolinie to sprawiło uczniom wiele frajdy. Najprostsze podskoki okazały się super ćwiczeniami i dały wiele radości uczestnikom. Następnie odbywały się różne konkursy skoków przez przeszkody, zwisów na drążku. Lekcja wf na trampolinach bardzo dobrze rozwija koordynację, skoczność i ogólną sprawność ruchową. Uczniom klasy sportowej bardzo się podobała i chcą powtórzyć taką lekcje w przyszłości.

  Po sportowych zmaganiach na trampolinach uczniowie udali się do "Logic room" czyli pokoju zagadek. Zostali podzieleni na grupy i każda grupa weszła do pokoju o innej tematyce np. klątwa faraona "misja wojskowa". Zadaniem każdego zespołu było rozwiązać szereg łamigłówek, aby wydostać się z pokoju. Tylko jednej grupie udało się wydostać z pokoju pt. "Wyspa odkrywców". Pozostałym uczestnikom zabrakło czasu, jednak wszyscy byli zadowoleni z przeżytych przygód. Pełni wrażeń po skokach na trampolinach oraz poruszeni rozwiązywaniem zagadek uczniowie klasy VIc wrócili do Zambrowa.

 • Sąd nad Balladyną

  08.12.2018

  Sąd nad Balladyną - Obrazek 1Dziś sala nr 58, zwykle języka polskiego w naszej szkole, stała się salą rozpraw. Klasa VIIIa dokonała sądu nad Balladyną - bohaterką dramatu J. Słowackiego.
  Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wcielili się w postaci utworu. Zadbali o charakteryzację, odpowiednie rekwizyty i stroje. Język właściwy epoce przeplatał się z prawniczymi zwrotami. I choć pani mecenas bardzo się starała, a Balladyna była pewna swych racji, pani prokurator była nieustępliwa. Po płomiennej mowie Kirkora - sędzia nie miała żadnych wątpliwości. Znów, zgodnie z wolą wieszcza, zatriumfowała sprawiedliwość. Kreatywność uczniów potwierdziła, że lektura szkolna nie musi być nudna.

 • Turniej "Dla Niepodległej"

  08.12.2018

  Turniej "Dla Niepodległej" - Obrazek 1Dnia 4 grudnia w naszej szkole odbył się Międzyszkolny Zambrowski Turniej "Dla Niepodległej". Wzięli w nim udział uczniowie klas III zambrowskich szkół podstawowych. Podczas turnieju uczestnicy oprócz konkurencji sprawnościowych mieli do wykonania wiele zadań. Wśród nich było układanie z elementów herbu Zambrowa, rozwiązanie krzyżówki pt. "Zambrów – moje miasto" i wykonanie kolorowanek, przedstawiających między innymi zabytki Zambrowa. Dużo emocji dostarczył dzieciom quiz wiedzy o naszym mieście.
  Komisja w składzie: Karolina Ilczuk, Jolanta Chrostowska-Sufa oraz Włodzimierz Dąbkowski wyłonili zwycięzców: I miejsce zajął zespół z kl. IIIb SP4, II miejsce - zespół z kl. IIIa SP4, III miejsce -  zespół z kl. IIIb SP5. Wyróżnienia przyznano zespołom z kl. IIIa SP3 i z kl. IIIa SP5.

  Warto wspomnieć, że Międzyszkolny Zambrowski Turniej "Dla Niepodległej" zorganizowany został w ramach projektu edukacyjnego pt. "Zambrów – moje miasto" pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Zambrów. Miał on na celu kształtowanie wśród dzieci postaw patriotycznych i poczucia dumy z naszego miasta poprzez pogłębianie wiedzy o Zambrowie, a także rozwijanie umiejętności współpracy w grupie i zdrowej rywalizacji. Turniej przebiegał w atmosferze radosnej zabawy. Uczestnicy wykazali się dużą wiedzą o swoim mieście.
  Organizatorzy turnieju dziękują uczniom klas III i ich opiekunom za przyjęcie zaproszenia do udziału w konkursie. Słowa podziękowania kierują również do Burmistrza Miasta Zambrów, pana Kazimierza Dąbrowskiego, który ufundował nagrody oraz do Rady Rodziców naszej szkoły za  słodki poczęstunek dla uczestników.

 • Mikołajki

  06.12.2018

  Mikołajki - Obrazek 1Jak tradycja nakazuje 6 grudnia obchodzimy imieniny Mikołaja. Każdemu z nas imię to kojarzy się ze świętym, który obdarowuje ludzi podarkami. W tym roku podczas Mikołajek naszą świetlicę odwiedził Święty Mikołaj,który przybył z workiem pełnym słodyczy i zabawek dla grzecznych dzieci.
  Dziękujemy Mikołajowi i do zobaczenia w przyszłym roku!

 • Barbórka w klasie IIIb

  05.12.2018

  Barbórka w klasie IIIb - Obrazek 1W dniu 4 grudnia, z okazji Barbórki do klasy IIIb zawitał gość w przepięknym czarnym mundurze, a był to górnik - gazownik, tata Maurycego. Ciekawie opowiadał o swoje pracy, pokazał wiele zdjęć, a nawet certyfikat górnika. Szczegółowo omówił galowy swój strój, bowiem trzeba wiedzieć, że ilość guzików i kolor pióropusza przy czapce ma znaczenie. Uczniowie byli zdziwieni, że gaz także się wydobywa, a pracownicy  w rozdzielni nieopodal Zambrowa również są górnikami. Nie wszyscy jednak mogą nosić taki piękny mundur. Pan Marcin pozwolił uczniom przymierzyć czapkę górnika. Widać było, że wszystkich zafascynował swoją osobą. Dziękujemy za wspaniałą niespodziankę!!

 • Warsztaty edukacyjne IVd

  04.12.2018

  Warsztaty edukacyjne IVd - Obrazek 1W dniach 19-21 listopada br. uczniowie klasy IVd uczestniczyli w warsztatach wyjazdowych na rzecz wsparcia ucznia młodszego w ramach projektu "Kierunek kompetencje – program rozwijania kompetencji kluczowych uczniów szkół podstawowych województwa podlaskiego". Uczniowie naszej szkoły mieli okazję już po raz trzeci skorzystać z tych 3-dniowych warsztatów, które odbywały się w Ośrodku Wypoczynkowym Kukle, położonym na skraju Puszczy Augustowskiej.
  Warsztaty były dla uczniów okazją do integracji, budowania prawidłowych relacji i atmosfery klasowej oraz motywowania i wsparcia na nowym etapie szkolnym.

  Podczas zajęć dzieci poznawały techniki i narzędzia efektywnego uczenia się, rozwijały umiejętność pracy zespołowej, umiejętność kreatywnego myślenia i twórczego rozwiązywania problemów. Zajęcia z trenerami cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Wychowankowie bardzo chętnie brali udział w różnych zabawach oraz ćwiczeniach. Podkreślali, że czas spędzony na zajęciach był dla nich czasem radości i uczenia się przez zabawę i doświadczenie.

 • Co nas czeka?

  30.11.2018

  Co nas czeka? - Obrazek 1Tradycyjnie, 29 listopada, w przeddzień imienin Andrzeja podczas czwartej lekcji odbyła się zabawa andrzejkowa. Na dolnym korytarzu zebrali się uczniowie klas I – IV wraz ze swoimi nauczycielami. Grała muzyka, więc kto tylko chciał – tańczył. W każdej z sal koleżanki z ósmej klasy przebrane za wróżki przepowiadały, co może spotkać nas w przyszłości. Dzięki nim mogliśmy poznać imiona przyszłych sympatii, swoje ewentualne zawody i szczęśliwe numerki. Wybierając określony kwiat, dowiadywaliśmy się, co nas może spotkać w najbliższym roku.
  Andrzeju, Andrzeju, dziewcząt dobrodzieju…
  …wolę swoją okaż, najmilszego pokaż.

 • Quizy o symbolach narodowych

  30.11.2018

  Quizy o symbolach narodowych - Obrazek 1W ostatnich dniach listopada uczniowie klas I-III rozwiązywali quizy, które były podsumowaniem tematyki i działań zrealizowanych w listopadzie w ramach projektu edukacyjnego Młody Patriota. Każdy poziom klas miał nieco inne pytania dostoswane do wieku uczniów i omawianych treści na lekcjach. Tytuły quizów to:
  - klasy I - symbole narodowe,
  - klasy II - symbole narodowe i legendy polskie,
  - klasy III - symbole narodowe i polskie święta.
  Oprócz tego wszyscy uczniowie podjęli trud odkodowania obrazka. Uczniom, którzy bezbłędnie rozszyfrowali kody wyłoniło się godło Polski!

 • Dzień Pluszowego Misia

  27.11.2018

  Dzień Pluszowego Misia - Obrazek 1Światowy Dzień Pluszowego Misia jest często inspiracją do organizowania przez nauczycieli ciekawych spotkań, konkursów i zabaw dla dzieci. Jest to to też doskonała okazja do promowania czytelnictwa. Grażyna Wyszyńska, nauczyciel bibliotekarz ze Szkoły Podstawowej nr 5  w ramach obchodów tego święta zaprezentowała młodych czytelnikom z klas I i II książki i czasopisma, których bohaterem jest miś Kubuś Puchatek. Dzieci w towarzystwie swoich pluszowych przyjaciół miały możliwość zapoznania się z ofertą biblioteki szkolnej, która spotkała się z dużym zainteresowaniem. Ogromną rolę w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych swoich dzieci mają też rodzice, których zachęcamy do systematycznego czytania dzieciom i razem z dziećmi.

 • Dzień Pluszowego Misia

  27.11.2018

  Dzień Pluszowego Misia - Obrazek 1Dzień Pluszowego Misia co rok obchodzimy 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny. Sam pluszak jest symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli tego, czego jako ludzie bardzo pragniemy. Nic dziwnego, że pluszowe misie z dzieciństwa często towarzyszą nam również w dorosłości i są chętnie wybierane jako maskotki uświetniające różne miejsca czy wydarzenia.

  Samorząd Uczniowski klas I-III zorganizował 26 listopada uroczyste obchody Dnia Pluszowego Misia w naszej szkole. Wszyscy tego dnia przynieśli swoje ulubione misie, w klasach w ramach zajęć wykonali misie z papieru, degustowali misiowy przysmak- miodek. Wszyscy świetnie bawili się przy piosence "Prawa łapka, lewa łapka". Kochamy nasze misie i wspólną zabawę! I jak tu nie świętować tak wyjątkowego dnia?

 • Powiatowy Konkurs Recytatorski

  26.11.2018

  Powiatowy Konkurs Recytatorski - Obrazek 123 listopada w naszej szkole odbyła się 9. edycja Powiatowego Konkursu Recytatorskiego. W roku 100-lecia odzyskania niepodległości tematyką wierszy została objęta nasza Ojczyzna. 32 uczniów z zambrowskich szkół podstawowych oraz SOSW w Długoborzu stanęło do poetyckiej rywalizacji o nagrody burmistrza miasta, który ponownie objął nasze przedsięwzięcie honorowym patronatem. Konkurs przeprowadzono w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-III – 11 uczestników oraz klasy IV-VIII – 21 recytatorów. Zmagania uczniów oceniała komisja w składzie: Ewa Grajewska  (SP5) - przewodnicząca, Sylwia Żabińska (SOSW), Agnieszka Łukasiewicz (SP4) oraz Justyna Karpińska (przedstawiciel rodziców).

  Wyniki recytacji przedstawiają się następująco:
  Klasy I-III
  I miejsce ex-aequo:
  Mikołaj Karpiński (SP5) i Wiktor Bielicki (SP4).
  II miejsce ex-aequo:
  Oliwier Jasiński (SP4) i Zuzanna Antoniak (SP4).
  III miejsce ex-aequo: Laura Bączyk i Maja Tymińska (SOSW).
  Klasy III-VIII
  I miejsce ex-aequo:
  Magdalena Nowacka (SOSW) i Paweł Zieliński (SP4).
  II miejsce ex-aequo:
  Mariusz Grunwald (SOSW) i Aleksandra Sternik (SP3).
  III miejsce ex-aequo:
  Anna Kurpiewska (SP5), Daria Gołasz – Mieczkowska (SOSW) i Zuzanna Endzel (SP5).
  Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni drobnymi upominkami od sponsora- firmy INTER-TECH, zaś zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody książkowe i upominki przekazane przez pana burmistrza Kazimierza Dąbrowskiego, który osobiście wręczył wszystkim zasłużone prezenty. Podczas obrad komisji uczestnicy mogli częstować się słodyczami, które ufundowała p. M. Iwanowska, właścicielka sklepu EDEN.
  Gratulujemy wszystkim recytatorom, którzy podjęli trud przygotowania się i zaprezentowania wybranej poezji. Cieszymy się, że z roku na rok konkurs cieszy się większym zainteresowaniem wśród uczniów i trafia w ich potrzeby. Dziękujemy również wszystkim osobom, które przyczyniły się do realizacji tego przedsięwzięcia i zapraszamy za rok!

 • "Dla Niepodległej"

  26.11.2018

  "Dla Niepodległej" - Obrazek 1W czwartek, 22 listopada wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas uczcili 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na patriotyczną wieczornicę "Dla Niepodległej" zaprosili swoich rodziców. Na zaproszenie odpowiedziała również Ewa Grajewska, wicedyrektor szkoły.
  Podczas wieczornego spotkania uczniowie między innymi recytowali wiersze patriotyczne, w których można było wielokrotnie  usłyszeć odpowiedź na pytanie: Czym dla mnie jest ojczyzna? Do wybranych recytacji włączyli się również rodzice. Patriotyczną refleksję wolontariuszy o ojczyźnie wzbogaciły polskie, niepodległościowe utwory muzyczne, wykonane na akordeonie, flecie, skrzypcach i klarnecie przez uczniów klas IV, V i VI.

  Wieczornica „Dla Niepodległej” oprócz upamiętnienia tak ważnej dla każdego Polaka daty, miała również na celu kształtowanie postaw patriotycznych, a także poczucia przynależności i dumy z naszej „Małej ojczyzny”. Poza tym była to doskonała okazja do integracji członków Szkolnego Koła Caritas.
  Organizatorki spotkania: siostra Justyna Lachowska i Grażyna Wyszyńska dziękują wolontariuszom i ich rodzicom za wspólne przeżycie wielu wzruszających chwil.

strona: