W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi zorganizowano w naszej szkole konkurs na prezentację multimedialną pt. „Na ratunek Ziemi”.
Uczestniczyli w nim uczniowie klas VI – VIII. Konkurs ten miał na celu podniesienie świadomości uczniów dotyczącej zagrożeń dla przyrody, wynikających z działalności człowieka, pogłębienie wiedzy na temat sposobów ochrony wody, gleby i powietrza, racjonalnego gospodarowania odpadami oraz kształtowanie ekologicznego stylu życia dzieci i młodzieży obowiązującego w domu, w szkole i najbliższym otoczeniu.
Nagrody i wyróżnienia w konkursie otrzymali następujący uczniowie:
I miejsce - Aleksander Narożny, kl. VIIc,
II miejsce - Łucja Zubkowicz, kl. VIe,
III miejsce - Gabriela Romanowska, kl. VIIb.
Wyróżnienia: Filip Skarzyński, kl. VIIc, Aleksandra Grodzka, kl. VIIc, Julia Turowska, kl. VIIb
Laureatom i wyróżnionym uczniom serdecznie gratulujemy.
Organizatorem konkursu była Grażyna Wyszyńska. W komisji konkursowej pracowały: Anna Krajewska i Kinga Gromek. Nagrody ufundowała Rada Rodziców SP 5, której serdecznie dziękujemy.
To projekt mający na celu zachęcanie uczniów do sięgania po literaturę piękną.
Rozwijanie wyobraźni, odwoływanie się do uczuć i wrażliwości dziecięcej. Doskonalenie umiejętności językowych oraz wyrabianie nawyków pożytecznego spędzania wolnego czasu. Wspomaganie rozwoju emocjonalnego młodego człowiek, dostarczanie pozytywnych przeżyć, budowanie poczucia własnej wartości, uczenie wartości moralnych. Zapobieganie uzależnieniom od telewizji i komputerów. Rozwijanie zainteresowań. Uświadomienie rodzicom i uczniom roli książki i nawyku czytania w procesie edukacji i życiu dziecka.
Uczniowie z klas: IVb, IVc, IVd - prezentowali na lekcjach języka polskiego swoje ulubione książki, polecali je koleżankom i kolegom oraz dzielili się swoją pasją.
Tak uczciliśmy Światowy Dzień Książki obchodzony 23 kwietnia.
22 kwietnia 2024 r. uczniowie klas I-III uczestniczyli w integracyjnym spotkaniu z okazji Dnia Ziemi 🌎.
Najpierw obejrzeli przyrodnicze przedstawienie pt. "Wiosna w lesie", przygotowane przez klasę 2b oraz uczestniczyli w quizie ekologicznym prowadzonym przez uczniów klasy 2c. Kolejnym punktem programu spotkania było posadzenie bratków przez przedstawicieli klas, nadanie im imion i zabranie kwiatów do klas, by tam dalej je pielęgnować i cieszyć się ich pięknymi kolorami.
Nasi najmłodsi uczniowie udowodnili, że mają wiedzę na temat segregacji odpadów i ochrony środowiska, a do tego pięknie tańczą, śpiewają, mają zacięcie aktorskie i ogrodnicze.
Wszystkim życzymy, by mogli nieustannie cieszyć się pięknem natury i zawsze pamiętali, że Ziemi nie odziedziczyliśmy od naszych przodków, ale pożyczyliśmy ja od naszych dzieci! ❤️🌎❤️
Dnia 19 kwietnia 2024 r. klasy 5a i 5e były na wycieczce w Białymstoku.
Podróż rozpoczęliśmy od pobytu w Epi – Centrum Nauki , gdzie mogliśmy przenieść się trochę do innego świata,
świata nauki przez doświadczenie. Skorzystaliśmy z Wystawy Głównej, która obejmowała dziedziny tematyczne, np.: optykę, medycynę, automatykę, robotykę i wiele innych.
Kolejnym punktem wyprawy była Strefa Wysokich Lotów w Parku Trampolin. Ćwiczyliśmy na profesjonalnych trampolinach sportowych, dmuchanych poduszkach, zjeżdżalniach, w tunelach itd.
Następnie udaliśmy się do Centrum Escape Room. Prawdziwe emocje ogarnęły nas podczas pobytu w Pokojach Zagadek. Rozwiązywanie zagadek, łamigłówek, podpowiedzi i trudności do pokonania. Dwóm drużynom udało się otworzyć drzwi w przeznaczonym czasie na wykonanie zadań.
Z kolei Laserowy Paintball na poligonie dostarczył wszystkim dobrej zabawy, niezależnie od wyniku rozgrywki.
Wycieczka zakończyła się posiłkiem w Mc Donaldzie.
W naszej pamięci zostaną niezapomniane chwile, ciekawe przeżycia.
W dniach 21 – 27 kwietnia obchodzimy Europejski Tydzień Szczepień 2024. Inicjatywie patronuje Światowa Organizacja Zdrowia. Celem wydarzenia jest zwiększenie świadomości społecznej na temat szczepień oraz podkreślanie ich znaczenia w ochronie naszego zdrowia na każdym etapie życia.
Szczepienia chronią nas na wiele sposobów, przede wszystkim ratują życie, chronią przed chorobami zakaźnymi oraz ich powikłaniami, chronią przed chorobami nowotworowymi, ograniczają antybiotykooporność i zużycie antybiotyków.
O szczepieniach powinni pamiętać nie tylko rodzice troszczący się o zdrowie swoich dzieci, ale również dorośli i osoby starsze, w zależności od uprawianego zawodu czy stylu życia. Szczepienia wymagają indywidualnego podejścia w każdym wieku, mamy coraz dokładniejszą wiedzą, która pozwala nam stosować profilaktykę za pomocą szczepień w różnych grupach ryzyka, czy osób z chorobami przewlekłymi.
Szczepionki mogą odegrać kluczową rolę w utrzymaniu naszego zdrowia i zdrowia naszych bliskich. Podobnie jak zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna, regularne badania kontrolne, szczepionki są filarem dobrego zdrowia.
Z każdym rokiem rośnie liczba dorosłych pacjentów z różnymi chorobami przewlekłymi, nasze społeczeństwo się starzeje przybywa osób chorujących na cukrzycę, choroby układu sercowo-naczyniowego, a przewlekłe choroby układu oddechowego, przewlekłe choroby wątroby, lub nerek coraz częściej dotykają naszych bliskich. Szczepienia osób z chorobami przewlekłymi mogą przyczynić się do poprawy jakości ich życia, poprzez zapobiegnięcie chorobie zakaźnej oraz uniknięcie związanych z nią ciężkich powikłań, a w konsekwencji utrzymanie lepszego stanu zdrowia i większej aktywności życiowej.
(Więcej informacji na temat szczepień znajdziesz na www.szczepienia.info)
„Żadna nauka nie wzmacnia tak wiary w potęgę umysłu ludzkiego, jak matematyka.”
Hugo Steinhaus
W środę 10 kwietnia 2024 r. w naszej szkole odbył się II Powiatowy Konkurs Matematyczny „Rachmistrz” dla uczniów klas trzecich szkół podstawowych. Patronat honorowy nad konkursem objął Burmistrz Miasta Zambrów Kazimierz Dąbrowski.
Najlepszymi rachmistrzami wśród uczniów klas trzecich powiatu zambrowskiego okazali się:
I miejsce - Dorian Chankowski ze Szkoły Podstawowej w Szumowie, nauczyciel Anna Orłowska,
II miejsce - Oskar Krawczyk ze Szkoły Podstawowej w Szumowie, nauczyciel Anna Orłowska,
III miejsce (ex aequo) - Alicja Piszczatowska ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Zambrowie, nauczyciel Idalia Stokowska i Eryk Tymiński ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Zambrowie, nauczyciel Natalia Stepczyńska.
Organizatorzy konkursu dziękują nauczycielom za przygotowanie dzieci, uczniom za udział w konkursie.
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy kolejnych sukcesów.
4 i 5 kwietnia w naszej Piątce odbył się szkolny etap konkursu recytatorskiego pt.: “Baje, bajki, bajeczki”.
Dwie komisje konkursowe wyłoniły najlepszych recytatorów:
W kategorii klas I - III:
1 miejsce ex aequo Zofia Pędzich kl.1 c oraz Alicja Mierzejewska kl. 2c,
2 miejsce Antoni Szulborski kl. Ie,
3 miejsce Maja Wróblewska kl. IIIc,
wyróżnienie Lena Reczko kl. III b.
W kategorii klas IV - VI:
1 miejsce ex aequo Lena Żebrowska kl. Ve oraz Weronika Ambroziak kl. VId,
2 miejsce Aurelia Worosilak kl. VIe,
3 miejsce Gabriela Papież kl. Vb.
W kategorii klas VII - VIII:
1 miejsce Aleksander Narożny kl. VIIc.
17 kwietnia naszą szkołę w powiatowym konkursie organizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury w Zambrowie będą reprezentować:
Zofia Pędzich, Alicja Mierzejewska, Lena Żebrowska, Weronika Ambroziak i Aleksander Narożny.
Trzymamy kciuki i serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom!
W naszej szkole mamy roboty Photon, które pozyskaliśmy w ramach programu "Laboratoria przyszłości".
Są to urządzenia świetne do nauki programowania dla najmłodszych. Można programować ich ruch, dźwięk, kolor czułek. Drugoklasiści próbowali swoich sił w programowaniu podczas zajęć edukacji informatycznej, i nie jest to ich pierwszy i ostatni raz.
Niedługo zaczniemy celowo wykorzystywać je do nauki, ale najpierw trzeba się z nimi dobrze zaprzyjaźnić.
9 kwietnia społeczność Szkoły Podstawowej Nr3 im. Janusza Kusocińskiego w Zambrowie obchodziła święto patrona szkoły.
Podczas uroczystej akademii miało również miejsce podsumowanie Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego pn."Moja ulubiona dyscyplina sportowa". Uczniowie naszej szkoły zdobyli w nim aż 11 nagród i wyróżnień, prezentując swoje pomysłowe i oryginalne, rysunkowo-malarskie prace.
Oto lista laureatów:
z klas I:
II miejsce otrzymała Maja Muczyńska z kl. Ib,
wyróżnienie - Zuzanna Przeździecka z kl. Ie,
z klas II:
I miejsce - Dawid Turowski z kl. IIa
- wyróżnienie - Kinga Strzelecka z kl. IIc,
z klas III:
II miejsce - Michał Milewski z kl. IIIe.
Z klas IV-V:
I miejsce - Dominika Łuniewska z kl. IVc,
III miejsce - Zofia Ilczuk z kl. IVa,
wyróżnienie - Wiktoria Michałowska z kl. Vd,
z klas VI-VII:
II miejsce - Julia Turowska z kl. VIIb,
III miejsce - Laura Krasińska z kl. VId,
wyróżnienie - Gabriela Kulczyńska z kl. VIe.
Wszyscy nagrodzeni otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez burmistrza miasta p. Kazimierza Dąbrowskiego.
Gratulujemy zwycięzcom!
W poniedziałek 8 kwietnia 2024 r. klasy 2b i 3e wzięły udział w spotkaniu autorskim z Tomaszem Szwedem – autorem, kompozytorem, piosenkarzem i psychoterapeutą.
Literacko – muzyczne warsztaty „Z książką wśród zwierząt” zorganizowane zostały przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Zambrowie. Młodzi czytelnicy mieli okazję wysłuchać opowieści na temat spotkań autora z leśnymi mieszkańcami. W swojej serii książek stworzył świat, w którym zwierzęta uczą nas właściwych zachowań społecznych. Ciekawostki ze świata zwierząt Tomasz Szwed przeplatał piosenkami, do których akompaniował na gitarze z pudełka po cygarach – cigarboxguitar i harmonijce ustnej.
Na zakończenie uczniowie mogli poprosić o autograf z imienną dedykacją.
To była prawdziwa uczta artystyczna. Dziękujemy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zambrowie za zaproszenie na to wspaniałe wydarzenie.
W środę 3 kwietnia odbyło się podsumowanie szkolnego konkursu matematycznego „Rachmistrz”.
Wyłoniliśmy najlepszych matematyków na poziomie klas drugich i trzecich.
Wśród klas drugich wyniki rywalizacji przedstawiają się następująco:
1 miejsce – Adrian Kopliński, kl. 2e,
2 miejsce – Adam Modzelewski kl. 2a, Teodor Zakrzewski kl. 2a i Alicja Drabich kl. 2e,
3 miejsce – Szymon Truszkowski kl. 2d, Artur Zduńczyk kl. 2c i Krzysztof Truchel kl. 2b.
W klasach trzecich najwyższe wyniki uzyskali uczniowie:
1 miejsce – Oskar Kil kl. 3d,
2 miejsce – Eryk Tymiński kl. 3b,
3 miejsce – Maciej Torebko kl. 3a, Jan Zawadzki kl. 3c i Michał Milewski kl. 3e.
Chłopcy z klas trzecich z ostatniego, medalowego miejsca, wzięli udział w dogrywce, ponieważ na etapie powiatowym konkursu, szkołę może reprezentować 3 uczniów. Najlepszy okazał się Maciej Torebko z klasy 3a i to on oraz medaliści z 1 i 2 miejsca przystąpią do kolejnego etapu konkursu już w najbliższą środę 10 kwietnia.
Gratulujemy wszystkim i życzymy dalszych sukcesów.
W ramach cyklu spotkań z profilaktyką, w naszej szkole na przełomie marca i kwietnia odbyły się warsztaty profilaktyczne dla uczniów kl.VI-VII.
Zajęcia prowadzone były przez terapeutki z „Ośrodka Profilaktyki i Terapii dla Młodzieży i Dorosłych ETAP” w Białymstoku. Podczas warsztatów poruszane były tematy dotyczące profilaktyki uzależnień zarówno od środków psychoaktywnych, telefonów, jak również od komputera, a także zagadnienia dotyczące poczucia własnej wartości. Uczniowie z wykorzystaniem metod aktywizujących szukali odpowiedzi na pytanie: „Czy używki są dla nich powodem do dumy, oznaką dorosłości, czy może sposobem na ucieczkę od problemów?”.
Pracowali nad umiejętnością odmawiania poprzez radzenie sobie z presją grupy rówieśniczej oraz wzmocnieniem niechęci do sięgania po używki poprzez wypracowanie alternatywnych sposobów na zaspokojenie swoich potrzeb. Mamy nadzieję, że zdobyta podczas zajęć wiedza pomoże młodzieży w przyszłości dokonywać właściwych wyborów z poszanowaniem godności własnej i innych.
Warsztaty odbyły się przy finansowym wsparciu UM Zambrów za co bardzo dziękujemy.
Święta Wielkanocne, to czas refleksji, zadumy, to również czas odrodzenia i podtrzymywania zwyczajów i tradycji. Piękną polską tradycją w tym czasie jest malowanie pisanek.
W środę 20 marca w Miejskim Ośrodku Kultury w Zambrowie odbyło się podsumowanie Powiatowego Konkursu Plastycznego pn. "Wielka Gala Malowanej Pisanki". Na konkurs wpłynęło 62 oryginalnie wykonanych pisanek. Wśród nich komisja konkursowa doceniła prace uczniów naszej szkoły:
I miejsce, w kategorii klas VII-VIII zdobył Filip Skarzyński z kl. VIIc, a II miejsce przyznano, w kategorii klas IV-VI Zofii Skarzyńskiej z kl. IVE.
Serdecznie Gratulujemy!
Klasa 2 c ukończyła blok tematyczny o zdrowiu.
Uczyliśmy się jak dbać o siebie, by nie chorować, jak wdrażać na co dzień założenia piramidy żywienia oraz poznaliśmy rolę witamin w funkcjonowaniu organizmu. Przy tym świetnie współpracowaliśmy i wykonaliśmy szereg zadań matematycznych, przyrodniczych i technicznych.
Wolontariuszki wraz p. Anną Jasińską odwiedziły 6-latki z Miejskiego Przedszkola nr 6 w Zambrowie.
Spotkanie związane było z realizacją projektu „Trzymaj Formę”, w którym szkolne koło wolontariatu bierze udział.
Celem projektu jest propagowanie zdrowego stylu życia więc starsze koleżanki z SP5 zaangażowały młodszych kolegów i koleżanki do wspólnych zajęć sportowych.
We wtorek 20 lutego 2024 r. klasy 1a, 2b, 2c i 3b odwiedziły stolicę.
W Teatrze Kamienica świętowały urodziny patrona naszej szkoły. Obejrzały spektakl "Słońce Kopernika", edukacyjno - muzyczną opowieść o życiu i marzeniach Mikołaja Kopernika. Lekki, wierszowany tekst, wesołe piosenki i atrakcyjne projekcje multimedialne przybliżyły młodym widzom skomplikowany świat nauki.
Po spektaklu klasy 2b i 3b czekała dawka sportowego szaleństwa w parku trampolin Hangar 646: ogromne zjeżdżalnie, tyrolka ciągnąca się przez cały hangar, tory przeszkód, ścianki wspinaczkowe, no i oczywiście trampoliny.
Natomiast uczniowie klasy 1a i 2c udali się do minicity, czyli miasteczka edukacyjnego, w którym mogli się wcielaćw różne role zawodowe i zdobywać swoje pierwsze, cenne doświadczenia, za które dostawały wynagrodzenie. Ucząc się przez zabawę, rozwijali swoją kreatywność i pasję. I choć wycieczka to przerwa od codziennych lekcji, to również doskonała okazja do pogłębiania wiedzy i zdobywania nowych doświadczeń.
21 lutego w ramach cyklu spotkań z profilaktyką, uczniowie klas VI-VIII Szkoły Podstawowej nr 5 w Zambrowie wzięli udział w koncercie motywacyjno - profilaktycznym pt."Znajdź pomysł na siebie", w wykonaniu zespołu Full Power Spirit.
Występ oparty był o utwory z projektów „Hip-Hop dekalog" oraz „8 błogosławieństw – Siła serca kontra siła pięści”, a także o utwory z projektu “7 grzechów”.
Program podparty jest świadectwami z życia artystów, zawiera elementy profilaktyki alkoholowej i narkotykowej oraz ukierunkowany jest na realizację przesłania: Stop przemocy. Tematem przewodnim występu było “szczęście”, które w tym przypadku utożsamiane jest z wolnością, autoakceptacją i miłością – trzema wartościami, które każdemu człowiekowi bez względu na wiek i czasy w których żyje – są bliskie.
Lider zespołu mówił młodzieży o tym, co dla młodego człowieka znaczy być szczęśliwym, jak osiągnąć szczęście i gdzie warto go szukać. Wypowiedzi mimo, że zawierały trudne treści, przekazane były w sposób dostępny dla młodzieży, przeplatane były muzyką oraz wizualizacjami. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali występu, a po zakończeniu oceniali go jako wartościowy i ciekawy.
Wcześniej w ramach cyklu spotkań z profilaktyką odbył się w naszej szkole konkurs profilaktyczno - plastyczny pt."Uzależnienia niszczą marzenia", a przed nami warsztaty z zakresu profilaktyki uzależnień, które prowadzone będą przez terapeutów z Ośrodka Terapii i Readaptacji ‘ETAP' w Białymstoku.
Pragniemy podziękować Urzędowi Miasta Zambrów za sfinansowanie koncertu i warsztatów, Pani Marcie Konopka - dyrektor MOK w Zambrowie za bezpłatne udostępnienie Sali widowiskowo - kinowej oraz Panu dyrektorowi Andrzejowi Szeligowskiemu za wyrażenie zgody na realizację ww zadań.
19 lutego patron naszej szkoły - Mikołaj Kopernik - obchodził urodziny. Na tę uroczystość przybyło grono szacownych gości: Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski, Dyrektor SP3 p. Bożena Przeździecka, Dyrektor SP4 p. Ryszard Świderski, Przewodnicząca Rady Rodziców p. Marta Worosilak, Zarząd Rady Rodziców: p. Bożena Wróblewska, p. Wioletta Narożna, Opiekunowie Samorządów Uczniowskich zambrowskich szkół, a także laureaci konkursu o Koperniku z opiekunami.
Wszyscy obejrzeli montaż słowno - muzyczny, który przeniósł ich do muzeum Kopernika. Młodzi artyści – nasi uczniowie - przypomnieli ważne fakty z życia wielkiego Polaka.
Uroczystośćprzygotowały p. G. Dąbkowska, A. Sadowska, H. Modzalewska, D. Dębek. Chórem dyrygował p. M. Knapkiewicz, dekoracje przygotował p. W. Rusiecki.
Tradycją Piątki jest także organizacja konkursu wiedzy o tym wielkim astronomie. Na akademii nagrodzono laureatów. Są nimi: Martyna Kossakowska I m., Zuzanna Mierzwińska, Karolina Młynarczuk, Jakub Kamola, Lena Lutostańska – wszyscy II m. i Alicja Dulkowska III m.
Gratulujemy zwycięzcom!
Jeszcze przed feriami ogłoszony został w naszej szkole Konkurs Profilaktyczno - Plastyczny pn. "Uzależnienia - niszczą marzenia".
Przedmiotem konkursu było przedstawienie w oryginalny, plastyczny sposób tematu szkodliwości uzależnień człowieka od alkoholu, narkotyków czy nikotyny.
Na konkurs wpłynęło 21 prac uczniów klas piątych, szóstych i siódmych. Komisja konkursowa w składzie: p.Marta Kotowska - pedagog szkolny oraz p.Wojciech Rusiecki - nauczyciel plastyki, po ocenie wszystkich prac, postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
- I miejsce Lena Lutostańska z kl. 6E,
- II miejsce Zuzanna Kuczałek z kl. 7A,
- III miejsce Anna Falkowska z kl. 7A,
- wyróżnienia:
Wanessa Nowacka z kl. 5B, Wiktor Nicewicz z kl. 6E oraz Anna Kaczerska z kl. 7A.
Laureaci konkursu otrzymali z rąk p. w-dyr. Ewy Gontarskiej nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy. Nagrodzone prace można podziwiać na szkolnej wystawie pokonkursowej.
Gratulujemy!
W dniu 8.02.2024 w naszej szkole odbyły się Powiatowe Igrzyska dzieci w piłce siatkowej.
Drużyna dziewcząt oraz chłopców wywalczyła 1 miejsce i awans do dalszych rozgrywek.
Reprezentacja dziewcząt w składzie:
Andrzejczak Anna 6d, Sochacka Lena 6d, Markowska Maja 6d, Chojak Kamila 5a, Kujawa Iga 5d, Suska Maja 6c, Gosk Julia 6c, Markowska Aleksandra 6c, Lasocka Aleksandra 6c, Bogdańska Helena 6c .
Reprezentacja chłopców:
Czeczko Adam 6d, Ilczuk Antoni 6c, Iwanowski Antoni 6c, Kaczyński Tomasz 6c, Murawski Antoni 5e, Lipski Kamil 5d, Zarzecki Kornel 6b, Stępniak Filip 6c, Kulesza Gabriel 6c, Śleszyński Miłosz 6d.