Menu

 • „Kto ty jesteś? - Polak mały!

  12.11.2018

  „Kto ty jesteś? - Polak mały! - Obrazek 1Uczniowie klas młodszych w dniach 5-6 listopada oglądali w klasach film animowany pt. "Polak mały - o symbolach narodowych", który w prosty i ciekawy sposób opowiadał o genezie powstania hymnu, pojawieniu się Orła Białego na godle oraz wybraniu barwy białej i czerwonej na barwy narodowe. Film bardzo podobał się dzieciom i na pewno przyda się podczas pisania quizów o Polsce, bowiem wszyscy uczniowie klas młodszych są uczestnikami projektu "Młody patriota",  który będzie realizowany przez cały rok szkolny.

 • Znicz dla bohaterów - pamiętamy!

  12.11.2018

  Znicz dla bohaterów - pamiętamy! - Obrazek 1Uczniowie klas młodszych rozpoczęli obchody Święta Niepodległości już na początku tygodnia. Pierwszym punktem na planie działań z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę było zapalenie zniczy dla bohaterów biorących udział w obronie Ojczyzny. Wybrane klasy udały się pod Pomnik ku czci żołnierzy 71 Pułku Piechoty poległych we wrześniu 1939 r., który znajduje się w pobliżu szkoły przy Bibliotece Miejskiej. Uczniowie po krótkich refleksjach i rozmowach na temat czasów wojny odmówili modlitwy i zapalili znicze ku chwale bohaterów.

 • Wyniki eliminacji powiatowych XXVII Zambrowskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Patriotycznej.

  08.11.2018

  Wyniki eliminacji powiatowych XXVII Zambrowskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Patriotycznej. - Obrazek 1Do konkursu w dniu 30. października 2018 r. przystąpiło 24 uczestników, w tym 6 ucz. z gimnazjów oraz 18 ze szkół podstawowych.  Po wysłuchaniu recytacji Komisja w składzie: p. Grażyna Dąbkowska, p. Maria Jasionowska, p. Iwona Leszczyńska oraz p. Anna Cwalina przyznała w kategorii gimnazjum:

  1miejsce – Natalia Łaska, uczennica p. Bożeny Rykaczewskiej, Gimnazjum przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Zambrowie

  2 miejsce – Wiktoria Chmielewska, uczennica p. Bożeny Rykaczewskiej, Gim. przy ZSO

  3 miejsce – Joanna Płotczyk, uczennica p. Urszuli Piech, MG nr 1 w Zambrowie.

  W kategorii szkół podstawowych komisja przyznała następujące miejsca: (będę wyczytywała nazwiska i proszę uczniów o występowanie wg ustalonej kolejności)

   1 miejsce Lidia Czajkowska – uczennica p. Beaty Bagińskiej, SP4 w Z-owie

   dwa 2 miejsca : Dorota Cierpisz – uczennica p. Marty Jasionowskiej, SP3 w Z-owie

  oraz Maja Modzelewska – uczennica p. Grażyny Dąbkowskiej, SP 5 w Z-owie

  dwa trzecie miejsca: Paulina Jabłońska – uczennica p. Krystyny Godlewskiej, SP w Rutkach Kossakach

  oraz Anna Dębek -  uczennica p. Beaty Bagińskiej, SP4 w Z-owie

  2 wyróżnienia: Szymon Krajewski – uczeń p. Iwony Leszczynskiej, sp4 w Z-owie

  oraz Wiktoria Ciborowska – uczennica p. Krystyny Godlewskiej, SP w Rutkach Kossakach

  Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym uczniom oraz ich opiekunom serdecznie gratulujemy osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów w konkursach .

  Szczególne podziękowania należą się organizatorkom 27 edycji konkursu:

  P. Anna Cwalina i p. Grażyna Dąbkowska

 • Ib i IIb w Warszawie

  04.11.2018

  Ib i IIb w Warszawie - Obrazek 124.10.2018r. śladem kolegów z innych klas I-III wyruszyliśmy do Warszawy. W programie mieliśmy obowiązkowe zdjęcie pod Kolumną Zygmunta III Wazy, który jak się dowiedzieliśmy jest najstarszym świeckim pomnikiem w Polsce, a także wizytę w Zamku Królewskim, w murach którego odbyliśmy dwie niezwykle ciekawe lekcje: "Zamek 1001 drobiazgów" i "Skarbiec Króla jegomości".
  Zwiedziliśmy przepiękne miejsca, oglądaliśmy przedmioty zgromadzone przez rodzinę królewską, nie zabrakło zagadek, a także zadań do wykonania – za które zbieraliśmy punkty. Po ich podsumowaniu Pan przewodnik nie miał wątpliwości, egzamin z wiedzy, spostrzegawczości, a takżekulturalnego zachowania zdaliśmy na 6+.

  Następnie wyruszyliśmy do Parku Trampolin HANGAR 646, który mieści się na warszawskim Targówku. O godzinie 14 rozpoczęła się nasza lekcja wychowania fizycznego. Podzieleni na trzy grupy – ogórki, pomidorki i cebulki, skakaliśmy, zjeżdżaliśmy, pokonywaliśmy tory przeszkód, a wszystko to pod czujnym okiem wykwalifikowanych trenerów. Godzina bardzo szybko minęła, po wysuszeniu i przebraniu udaliśmy się do autokaru. Byliśmy szczęśliwi, zmęczeni i bardzo głodni, dlatego też nasz kolejny przystanek był w restauracji, którą wszystkie dzieci bardzo dobrze znają. Nikt nie grymasił, za to niektórym, aż trzęsły się uszy. Najedzeni i wypoczęci ruszyliśmy w drogę do Zambrowa, gdzie czekali na nas stęsknieni rodzice.

 • Warsztaty geologiczne dla uczniów klas młodszych

  28.10.2018

  Warsztaty geologiczne dla uczniów klas młodszych - Obrazek 1Co to jest kreda? Skąd się wzięła sól i jak naprawdę się nazywa? A antracyt, agat? Czym zajmuje się geologia? Jak zbadać twardość skał? Co kryje się w piasku? Na te i wiele innych pytań otrzymali odpowiedź uczniowie z klas I-III, ponieważ 25 października uczestniczyli  w warsztatach geologicznych. Podzieleni na grupy wysłuchali opowieści o skałach i minerałach, oglądali i dotykali wiele z nich, a nawet wybrali sobie jeden kamień do domu. To była ciekawa i zadziwiająca lekcja! Oby takich więcej!

 • Dzień Zdrowej Aktywności

  27.10.2018

  Dzień Zdrowej Aktywności - Obrazek 1Dzień 25 października uczniowie klasy Id długo będą pamiętać. Tego dnia klasę odwiedziła p. Sylwia Kil - profesjonalna trenerka personalna. Na pierwszej lekcji Pani Sylwia przeprowadziła trening przy muzyce. Z użyciem mat i steperów uczniowie (i wychowawczyni) dzielnie wykonywali wzmacniające i rozciągające ćwiczenia. Na następnej lekcji uczniowie zostali zapoznani z Piramidą Żywienia. Prawdziwą gratką były zajęcia, podczas których wszyscy robili owocowe szaszłyki z przyniesionych ulubionych owoców. Nie zabrakło również rozmowy na temat higieny i kulturalnego spożywania posiłków. Dziękujemy mamie naszego kolegi Marcela - p. Sylwii Kil za wspaniałe i bardzo ciekawe zajęcia!

 • KU WOLNOŚCI! –KONCERT PROFILAKTYCZNY GRUPY „WYRWANI Z NIEWOLI”

  25.10.2018

  KU WOLNOŚCI! –KONCERT PROFILAKTYCZNY GRUPY „WYRWANI Z NIEWOLI” - Obrazek 1W poniedziałek 22 października 2018 r. klasy VII i VIII brały udział w koncercie profilaktycznym grupy WYRWANI Z NIEWOLI. Młodzież usłyszała świadectwo życia Piotra, wysłuchała utworów i razem z zespołem śpiewała fragmenty ich utworów. Zespół tworzą Jacek Zajkowski (artysta hiphopowy, raper) i  Piotr Zalewski (autor książki pt: “Wyrwani z niewoli”). Od kilku lat zajmują się oni działalnością profilaktyczną na rzecz młodzieży, chcąc ukazać młodym ludziom świat, w którym można żyć bez narkotyków, alkoholu, przemocy, pornografii, etc. Niestety oni sami poznali destrukcyjny wpływ świata, w którym chcieli żyć bez zasad, i w imię źle pojmowanej wolności stali się zakładnikami swoich negatywnych przywiązań. Dzisiaj jak mówi sama nazwa ich formacji zostali wyrwani z niewoli. Wyszli z cienia śmierci i dają nadzieję innym. To grupa, która jest zapraszana w całym kraju przez szkoły, parafie, różne stowarzyszenia i ludzi, którym leży na sercu dobro młodego człowieka.

 • Szkolne przygody gangu Słodziaków

  23.10.2018

  Szkolne przygody gangu Słodziaków - Obrazek 1Akcja głośnego czytania objęła w naszej szkole całą społeczność klas młodszych. Samorząd klas I – III oraz wychowawcy zaprosili do współpracy dyrektora szkoły pana Andrzeja Szeligowskiego oraz zastępcę dyrektora panią Ewę Gontarską. Dzieci słuchały pięknie czytanych legend według wyznaczonego harmonogramu w kąciku wyznaczonym na dolnym holu. Za uważne słuchanie otrzymywały wesołe buźki. Mówił o tym artykuł z 1 października na naszej stronie.
  Uczniowie klas pierwszych przez cały miesiąc czytali codziennie przynajmniej przez 10 minut dowolne teksty, rodzice poświadczali to podpisem, a wychowawcy wklejali dzieciom naklejki w specjalnych albumach.

  W klasie Ie akcja cieszyła się tak dużym powodzeniem, że zostały stworzone następne albumy/kalendarze, gdzie dzieci w dalszym ciągu kolekcjonują podpisy i pieczątki za wytrwałość w doskonaleniu techniki czytania.
  Drugą część stanowiło wykonanie przez chętnych uczniów prac plastycznych o dalszych przygodach Gangu Słodziaków. Do tego zadania uczniowie również przystąpili z wielkim zapałem. Zdjęcia w galerii przedstawiają wspaniałe efekty.

 • Wybory do Samorządu

  22.10.2018

  Wybory do Samorządu - Obrazek 1W czwartek 18.10.2018 r. 205 uczniów z klas I-III dokonało wyboru kandydata do zarządu Samorządu Uczniowskiego klas 1-3. Wyniki przedstawiają się następująco:
  Przewodnicząca: Wiktoria Krassowska IIc - 47 gł.
  Zastępca przewodniczącej: Ilczuk Anna IIb - 33 gł.
  Sekretarz: Kacper Ogrodnik IIc - 30 gł.
  Skarbnik: Laura Kraszewska IIa - 29gł.
  Członkowie: Wiktor Kaczyński IIIa - 19 gł., Piotrek Maślak IIb - 18 gł., Szymon Śleszyński IIIb - 16 gł., Wiktoria Kossakowska IIIa - 14gł., Jakub Sadłowski IIIa - 12 gł.; Kaja Kossakowska IIIa - 11gł., Julia Dmochowska IIa - 1gł.
  Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wychowawcom za współpracę podczas przeprowadzania wyborów.
  Opiekunki SU 1-3

 • Co król Zygmunt widzi z góry stojąc na cokole?

  22.10.2018

  Co król Zygmunt widzi z góry stojąc na cokole? - Obrazek 1Na to i inne pytania mogli odpowiedzieć sobie uczestnicy wycieczki do Warszawy, czyli uczniowie klas I e i II c. Odwiedzili też Syrenkę błyszczącą pięknie w jesiennym słońcu. Jako młodzi patrioci, pilnie uczestniczyli w lekcjach na Zamku Królewskim. Pierwszoklasiści dowiedzieli się wiele o portrecie króla jegomości, a drugoklasiści o skarbcu królewskim. Na osłodę, sami zrobili sobie tabliczki czekolady w manufakturze przy ulicy Marszałkowskiej. Obejrzeli ciekawą prezentację o pochodzeniu, historii i właściwościach kakao. Cali, zdrowi i zadowoleni wrócili do Zambrowa, aby przed szkołą wpaść w ramiona stęsknionych rodziców.

 • Dzień Edukacji Narodowej

  13.10.2018

  Dzień Edukacji Narodowej - Obrazek 1W przeddzień Dnia Edukacji Narodowej po raz pierwszy w nowej siedzibie naszej szkoły odbyła się uroczysta akademia. Pan dyrektor Andrzej Szeligowski powitał zebranych: uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi oraz przedstawicieli rodziców p. Katarzynę Zienkiewicz, p. Martę Worosilak i p. Sławomira Worosilak. Podkreślił ogromną rolę nauczycieli w wychowaniu i kształceniu młodego pokolenia. Odczytał życzenia skierowane do pracowników oświaty przekazane przez Burmistrza Miasta Zambrów pana Kazimierza Dąbrowskiego. Następnie głos zabrali rodzice i złożyli na ręce dyrektora szkoły i zastępczyń życzenia wszystkim nauczycielom. Pan dyrektor wręczył również nagrody wyróżnionym pracownikom, a uczniowie ogłosili, że nauczycielem roku tym razem został pan Michał Knapkiewicz.

  W drugiej części uroczystości obejrzeliśmy montaż słowno muzyczny w wykonaniu  młodszych i starszych uczniów. Były przepiękne recytacje, śpiew z interpretacją ruchową, pokaz cheerleaderek, scenka z życia szkoły oraz okolicznościowy pokaz mody nauczycielskiej. Uroczystość ubogacił chór szkolny. Na zakończenie uroczystości pedagodzy otrzymali z rąk uczniów tekst Desideraty. Pan dyrektor podziękował nauczycielom, pod których kierunkiem była przygotowana akademia, a byli to: p. Agnieszka Sadowska, p. Sylwia Sakowicz, p. Alina Saniewska, p. Beata Jankowska, siostra Justyna, p. Michał Knapkiewicz oraz p. Wojciech Rusiecki.

 • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

  11.10.2018

  Wybory do Samorządu Uczniowskiego - Obrazek 1Trwa kampania wyborcza do Samorządu Uczniowskiego klas I-III. Uczniowie przez ponad tydzień mogą zapoznawać się z sylwetkami kandydatów przedstawionych na plakatach przy sali nr 9. Wybory odbędą się w poniedziałek i wtorek - uczniowie w klasach otrzymają karty do głosowania, na których zaznaczą nazwisko swojego kandydata. Czekamy na rozstrzygnięcie i trzymamy kciuki!

 • Wycieczka do Warszawy

  11.10.2018

  Wycieczka do Warszawy - Obrazek 110.10.2018r. klasy III wyjechały na wycieczkę do Warszawy. W programie było zwiedzanie Zamku Królewskiego oraz warsztaty robienia czekolady w Manufakturze Czekolady.
  Pogoda była wymarzona na jesienne spacery, dlatego przed wejściem do zamku postanowiliśmy zobaczyć najsłynniejsze pomniki na warszawskiej Starówce: pomnik Syrenki, pomnik Małego Powstańca oraz kolumnę Zygmunta III Wazy. Po zrobieniu zdjęć i kupieniu pamiątek ruszyliśmy w odwiedziny do komnat króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Pani przewodnik w stroju z epoki oprowadziła nas po pięknych salach opowiadając ciekawostki z życia i panowania króla. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali i zadawali pytania.

  Następnie pojechaliśmy na ul. Marszałkowską, gdzie w Manufakturze Czekolady samodzielnie ozdobiliśmy swoje tabliczki ulubionymi składnikami – suszonymi owocami i orzechami. Ponadto obejrzeliśmy film o procesie produkcji czekolady oraz dotykaliśmy i smakowaliśmy ziaren kakaowca - jest tak gorzki jak kawa! Za to czekolada do picia była słodka i przepyszna. Zadowoleni i obdarowani czekoladami, odwiedzając po drodze ulubioną restaurację dzieci, wróciliśmy do Zambrowa.

 • Niech nauka będzie dla ciebie radością!

  05.10.2018

  Niech nauka będzie dla ciebie radością! - Obrazek 1Takie motto przyświecało dzisiejszej pięknej uroczystości. Dzisiaj, 04.10.2018 r. uczniowie klas ósmychi i trzecich przyjęli do społeczności naszej szkoły uczniów klas pierwszych. Uroczystość Ślubowania na długo zapadnie w pamięci naszych pierwszaków oraz ich rodziców. Z wielkim przejęciem recytowały wiersze i śpiewały piosenki przed zgromadzonymi rodzicami, nauczycielami i dyrekcją. W dalszej części złożyły uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły oraz zostały pasowane na uczniów przez dyrekcję wielkim szkolnym ołówkiem.

  Po zakończeniu oficjalnej uroczystości uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawczyniami oraz rodzicami udali się do swoich sal na słodki poczęstunek. Całość uroczystości zakończyły tańce. Życzymy wszystkim uczniom klas pierwszych wytrwałości i cierpliwości w podejmowaniu wyzwań edukacyjnych, a także wielu radości i uśmiechu każdego dnia spędzonego w murach naszej szkole.

 • Zabawa i nauka w puszczy

  02.10.2018

  Zabawa i nauka w puszczy - Obrazek 1W dniach 24-26 września br. uczniowie kl. IVa uczestniczyli w warsztatach wyjazdowych na rzecz wsparcia ucznia młodszego w ramach projektu "Kierunek kompetencje – program rozwijania kompetencji kluczowych uczniów szkół podstawowych województwa podlaskiego". W ubiegłym roku z naszej szkoły w takich zajęciach również brała udział grupa czwartoklasistów. Zajęcia odbywały się w położonej na skraju Puszczy Augustowskiej miejscowości Kukle. Piękno przyrody, które nas otaczało wpływało na świetne humory i zwiększało chęć nauki. Ośrodek, który gościł uczniów z opiekunami, znajduje się nad brzegiem jeziora Pomorze objętego strefą ciszy.

  Podczas wyjazdu uczniowie brali  udział w  zajęciach, których celem było budowanie pozytywnej atmosfery i klimatu współpracy w grupie. Dzieci poznawały zasady efektywnego uczenia się i miały okazję ćwiczyć je w praktyce poprzez atrakcyjne zadania.
  Wychowankowie poznawali nietypowe sposoby opanowywania wiedzy i umiejętności z wykorzystaniem ruchu, własnego ciała oraz  humoru, także językowego. Ćwiczyli żonglowanie chustami i piłkami w oparciu o własne strategie dążenia do celu oraz mieli okazję poznać indywidualne style radzenia sobie z porażką. Poznawali także ćwiczenia, które wspierają uczenie się, w tym postawę pewności siebie. Prezentowali prace grupowe, które stworzyły wspaniałą okazję do demonstrowania umiejętności w zakresie współpracy, publicznych wystąpień oraz kreatywności i osobistych talentów.
  Zmiana pogody i jesienne ochłodzenie sprzyjały integracji w czasie wspólnego seansu filmowego, gdy śledziliśmy losy Karotki ze Zwierzogrodu lub toczyliśmy bitwy na poduszki w czasie  wieczornego "pidżama party".
  Z żalem żegnaliśmy zbudowany w lesie szałas, kilkoro kotków z ośrodka i panie prowadzące zajęcia. Wszyscy wrócili zadowoleni i  w świetnych humorach.

 • IIIb po góralsku

  01.10.2018

  IIIb po góralsku - Obrazek 1Uczniowie klasy IIIb cały tydzień realizowali cykl zajęć o górach w Polsce. Rozpoczęli od poznania najpopularniejszych pasm górskich: Gór Świętokrzyskich, Tatr, Bieszczad i pasma Sudetów. Dzielnie pracowali w grupach robiąc projekty o wylosowanych górach, by opowiedzieć o nich swoim koleżankom i kolegom. Następnego dnia dowiedzieli się jak powstały góry, co znajduje się w ich wnętrzach oraz poznali pojęcie piętrowości roślinności. Jednak najciekawszy okazał się dzień poświęcony Podhalu.Uczniowie zobaczyli na własne oczy elementy stroju góralskiego (niektóre przymierzyli), a nawet spróbowali słynnych oscypków z żurawiną.

  Na koniec posłuchali góralskiej muzyki, poznali sztukę, architekturę zakopiańską, a także postać Wandy Rutkiewicz oraz Witkacego. Dużo radości sprawiło trzecioklasistom rozwiązywanie zadań napisanych gwarą góralską. I kto powie, że w szkole jest nudno?

 • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

  01.10.2018

  Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania - Obrazek 1W piątek z inicjatywy samorządu uczniowskiego klas I-III zorganizowano w naszej szkole obchody Dnia Głośnego Czytania. Uczniowie podzieleni na dwie grupy mieli niepowtarzalną okazję posłuchać pana Dyrektora A. Szeligowskiego oraz pani Dyrektor E. Gontarskiej w roli lektorów wybranych polskich legend – "O powstaniu państwa polskiego" oraz "O Warsie i Sawie". Nagrodą za uważne słuchanie były kolorowe buźki, które cieszyły się duuużym wzięciem, wszak nasi uczniowie są wspaniałymi słuchaczami. Dziękujemy dyrekcji za włączenie się do akcji i zapraszamy za rok!

 • Wycieczka pierwszaków

  30.09.2018

  Wycieczka pierwszaków - Obrazek 127 września 2018 r. uczniowie klasy Ic i Id byli na wycieczce w Warszawie. Najpierw w Zamku Królewskim uczestniczyli w niezwykle ciekawych lekcjach muzealnych "Z wizytą u króla" oraz "Skarby królewskie". Wszyscy bardzo aktywnie uczestniczyli w poznawaniu historii. Dzieci miały okazję przymierzyć koronę, a niektórzy trzymali berło i złote jabłko. Po uczcie dla ducha udali się na ucztę dla ciała do Manufaktury Czekolady.  Tu dekorowali tabliczki czekolady oraz wysłuchali informacje na temat uprawy drzew kakaowców. W międzyczasie wszyscy popijali płynną gorącą czekoladę.

  Każdy otrzymał samodzielnie przygotowaną czekoladę w oryginalnym pudełeczku. Na zakończenie wycieczki organizator zaprosił uczniów do Mc Donalda na posiłek. To była fajna i ciekawa wycieczka. Wszystkiemu towarzyszyła ciepła jesienna pogoda. Już myślimy, gdzie zabrać jeszcze naszych pierwszaków?

 • Świat witamin w klasie Ic

  29.09.2018

  Świat witamin w klasie Ic - Obrazek 1Nasza klasa postanowiła samodzielnie wykonać coś smacznego na drugie śniadanie. Każdy uczeń przyniósł ulubione owoce i postanowiliśmy zrobić "Owocowe szaszłyki". Dowiedzieliśmy się jakie znaczenie mają witaminy dla naszego zdrowia i życia. Podczas przygotowania posiłku przestrzegaliśmy zasad bezpieczeństwa. Udało się! Drugie śniadanie jest super! Smacznego!

 • Międzynarodowy Dzień Kropki w SP5

  19.09.2018

  Międzynarodowy Dzień Kropki w SP5 - Obrazek 1W piątek, 14 września za sprawą samorządu uczniowskiego klas I-III nasi uczniowie przyłączyli się do Międzynarodowego Dnia Kropki. O co chodzi? Otóż jest to światowy dzień odkrywania talentów, kreatywności oraz pokonywania trudności. Inspiracją do obchodzenia tego święta była książka P. H. Reynoldsa pt. ”Kropka”, w której mała dziewczynka o imieniu Vashti uwierzyła w siebie dzięki małej kropce narysowanej na lekcji plastyki. Uczniowie SP5 także mają swoje talenty, jedni już odkryte, a inni głęboko schowane i nieuświadomione. Celem owego świętowania była próba obudzenia wiary we własne możliwości uczniów i odkrycie indywidualnych talentów.

  Dzieci oraz ich panie przyszły tego dnia ubrane lub obklejone mnóstwem kropek. Wspólnie obejrzały film o Vashti oraz zorganizowały pokaz mody kropkowej na korytarzu szkolnym zwieńczony wspólnymi zdjęciami. Następnie w klasach dzieci omówiły z wychowawczyniami obejrzaną bajkę i wzięły się do prac plastycznych, których motywem przewodnim były rzecz jasna KROPKI!! Za rok z pewnością włączymy się w wspieranie kreatywności i będziemy razem z Vashti!

strona: