Dnia 17 maja w naszej szkole odbyło się podsumowanie Międzyszkolnego konkursu na prezentację multimedialną „Zabytki i pomniki w Zambrowie”. To już piąta, jubileuszowa edycja konkursów o Zambrowie, organizowanych w naszej „Piątce” w ramach projektu edukacyjnego „Zambrów – moje miasto” pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Zambrów. Co roku organizatorki proponowały uczniom inną formę konkursu. Uczestnicy pisali prace literackie, wykonywali plakaty, gry planszowe, foldery o naszym mieście, przygotowywali inscenizację „Legendy o Zambrowie” oraz prezentacje multimedialne dotyczące historii Zambrowa i zachodzących w nim zmian. W bieżącym roku szkolnym odbył się też Zambrowski Międzyszkolny Turniej „Dla Niepodległej”.
Tegoroczny konkurs na prezentację multimedialną „Zabytki i pomniki w Zambrowie” rozstrzygnęła Komisja w składzie: Karolina Ilczuk, Jolanta Chrostowska - Sufa i Eliza Matejkowska, wyłaniając zwycięzców:
I miejsce – Wiktoria Sapińska, ucz. SP 5, opiekun Ewa Morysewicz,
II miejsce – Julia Przeździecka, ucz. SP 4, opiekun Andrzej Trochimowicz,
III miejsce – Daniel Chyliński, ucz. SP 4, opiekun Jacek Kalupa,
III miejsce – Natalia Szabłowska, ucz. SP 5, opiekun Ewa Morysewicz.
Wyróżnienia otrzymali:
Damian Głębocki – ucz. SP 3, opiekun Grzegorz Zawistowski,
Bartosz Tyminski – ucz. SP 4, opiekun Andrzej Trochimowicz.
Organizatorki konkursu, Jolanta Gacka i Grażyna Wyszyńska serdecznie gratulują zwycięzcom i ich opiekunom, dziękują za przyjęcie zaproszenia do udziału w konkursie i zachęcają do udziału w kolejnych edycjach. Dyrekcja szkoły wraz z organizatorkami serdecznie dziękuje Burmistrzowi Miasta Zambrów Kazimierzowi Dąbrowskiemu za honorowy patronat nad konkursami o Zambrowie, za ufundowanie nagród i życzliwą współpracę. Podziękowania należą się też Radzie Rodziców przy SP5 za ufundowanie słodkiego poczęstunku.
"Jesteśmy Polakami! Jesteśmy Europejczykami!" – to hasło towarzyszyło obchodom „Dnia Europy”, które zorganizowaliśmy w naszej szkole 17 maja.Klasy I-III zaprezentowały przygotowane plakaty, informacje, a także ciekawostki dotyczące państw Unii Europejskiej. Następnie uczniowie wspólnie stworzyli flagę, przyklejając 12 gwiazdek na granatowym tle. Obowiązkowym punktem obchodów, było wspólne odśpiewanie hymnu UE, uczniowie wykonali to zadanie na 6! Na zakończenie ozdobiliśmy korytarze szkolne przygotowanymi posterami m. in. Holandii, Grecji, Francji i wielu innych krajów członkowskich. Zdjęcia z tego wydarzenia można obejrzeć w galerii.
W dniach 16-17 maja 2019 roku odbyła się wycieczka klas Va i Vd w Góry Świętokrzyskie pod opieką Sylwii Sakowicz oraz Danuty Szlendak. Uczniowie odwiedzili najstarszy w Polsce dąb Bartek, chroniony od 1954 roku prawem jako pomnik przyrody, rosnący na terenie leśnictwa Bartków. Dzieci były pod wrażeniem jego rozmiarów oraz systemu teleskopów podtrzymujących drzewo. Następnym punktem programu było zwiedzanie ruin zamku w Chęcinach z XIII wieku. Uczniowie mieli również okazję zobaczyć wapienną, kresową Jaskinię Raj na terenie rezerwatu przyrody. Długość trasy wycieczkowej to ok. 180 m, podczas których można było podziwiać bogate i różnorodne formy naciekowe, jak stalaktyty, stalagmity, kolumny naciekowe, draperie, perły jaskiniowe, jeziorka i „pola ryżowe”. Po chłodnej i wilgotnej jaskini udaliśmy się do hotelu Eliot na smaczną obiadokolację oraz nocleg. W nocy szaleństwu nie było końca...
Kolejny dzień to obcowanie z przyrodą. Niewyspani realizowaliśmy kolejne punkty programu-wejście na Łysą Górę, podziwianie Gołoborza, malowniczych widoków, poznanie klimatu najstarszego, polskiego sanktuarium z relikwią Krzyża Świętego, zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego. Kolejną atrakcją była podziemna trasa turystyczna w Krzemionkach, gdzie mogliśmy obejrzeć wyjątkowy krajobraz przemysłowy sprzed 5000 lat. Po obiedzie poznaliśmy klimat renesansowego rynku w Kazimierzu Dolnym oraz mieliśmy chwilę czasu na zakupy pamiątkowe. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domu. A po drodze mieliśmy małą przygodę, ale to już nasza tajemnica...
Społeczność naszej szkoły z udziałem wolontariuszek ze Szkolnego Koła Caritas pod patronatem Biblioteki szkolnej, uczestniczyła w Narodowym Czytaniu Biblii oraz w obchodach XI Tygodnia Biblijnego 2019. Tegoroczne Narodowe Czytanie Pisma Świętego i cały Tydzień Biblijny upłynęły w Polsce pod hasłem zaczerpniętym z pierwszego Listu św. Piotra: „Głosili Ewangelię mocą Ducha Świętego”. Wydarzenia te nawiązywały również do pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski w 1979 roku, która miała ogromny wpływ nie tylko na życie duchowe, ale również społeczne Polaków. Celem biblijnych spotkań w „Piątce” było zainteresowanie uczniów czytaniem Pisma Świętego oraz zaprezentowanie uczniom różnych wydań Biblii, a szczególnie bogato ilustrowanych Biblii dla dzieci, znajdujących się w bibliotece szkolnej.
Rozmowy o Biblii i czytanie jej fragmentów miało miejsce w wielu klasach. Przeczytane historie i przypowieści biblijne spotkały się z dużym zainteresowaniem słuchających. Pomysłodawczyni i organizatorka obchodów biblijnych w naszej szkole, Grażyna Wyszyńska, ma nadzieję, że Pismo Święte, będzie dla uczestników spotkań, jak powiedział znany w diecezji łomżyńskiej biblista, ks. Zbigniew Skuza: „...jak przyjaciel, z którym się przebywa codziennie, z którym się rozmawia, którego pyta się o dobre rady, którego się słucha. Jeżeli uświadomimy sobie, że jest to żywe słowo, które ma dla nas ważne przesłanie, to wtedy będziemy po nie chętnie sięgać”.
3 kwietnia odbył się w CK w Zambrowie powiatowy etap konkursu „Baje, bajki, bajeczki”. Dwoje uczniów: Dawid Kaczyński z klasy III i Julia Kolasa z klasy VII reprezentowali naszą szkołę w potyczkach recytatorskich.
Konkurs był przeprowadzony w kategorii klas I - IV (15 osób) i V - VIII (10 osób). Julia recytowała wiersz „Przyjaciele” Ignacego Krasickiego, natomiast Dawid wiersz Aleksandra Fredry „Małpa w kąpieli”. Miło nam poinformować, że Dawid ponownie okazał się bezkonkurencyjny i zdobył I miejsce w kategorii klas I-IV. Będzie reprezentował nasze miasto w Białymstoku na finale wojewódzkim konkursu 17 maja 2019r. Gratulujemy uczniom, rodzicom i opiekunom!
Poniedziałek, 25 marca na drugiej i czwartej lekcji odwiedzili nas niezwykli goście - pan Marek Werpachowski i pan Marek Rytelewski - ratownicy medyczni. Celem spotkania było przypomnienie uczniom jak prawidłowo wezwać pomoc przez telefon oraz jak udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej osobie poszkodowanej. Dzieci słuchały i obserwowały bardzo dokładnie, ponieważ wiedziały, że wiadomości i umiejętności pokazane w dniu dzisiejszym mogą pomóc w ratowaniu zdrowia i życia. Ratownicy uzmysłowili uczniom, że życie nie jest grą komputerową i że każdy z nas ma je jedno. Podkreślali jednocześnie, że osoba, która kogoś uratuje czuje się niesamowicie, niepowtarzalnie, więc warto umieć tego dokonać.
W drugiej części spotkań ratownicy w sposób profesjonalny demonstrowali i omawiali, co może zrobić dziecko w sytuacji omdlenia, utraty przytomności... Dzieci ćwiczyły na fantomach układanie osoby w pozycji bocznej bezpiecznej, dokonywały resuscytacji krążeniowo - oddechowej pod okiem specjalistów oraz trenowały wykonywanie telefonów pod numer 112.
Takie lekcje są niezapomniane i z pewnością zaowocują w przyszłości. Zawodowe podejście do tematu doceniają też nauczyciele - wychowawcy klas młodszych. Dziękujemy!!
Dnia 20 marca 2019 r. odbyły się szkolne eliminacje XXXII Małego Konkursu Recytatorskiego „Baje, bajki, bajeczki…”. Uczestniczyło w nim 22 uczniów klas V-VIII. Komisja w składzie: Ewa Grajewska, Małgorzata Ogonowska, Eliza Groszfeld wytypowała do etapu powiatowego Julię Kolasa, uczennicę klasy VIIc (opiekun Anna Cwalina).
Do nagród wyróżniono również następujących uczniów: Kinga Loba, kl. Vb, (opiekun Agnieszka Sadowska), Patrycja Meler, kl. Vd, (opiekun Grażyna Dąbkowska), Amelia Rzodkiewicz, kl. Vb, (opiekun Grażyna Dąbkowska), Wiktoria Sapińska, kl. VIb, (opiekun Anna Cwalina), Mateusz Pisański, kl. VIIIb. (opiekun Agnieszka Sadowska).
Nagrody zostaną wręczone na apelu szkolnym, zorganizowanym z okazji Dnia Dziecka. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach recytatorskich.
W dniu 19 marca 2019r. w naszej szkole odbył się szkolny etap konkursu dla klas I – IV. Uczestniczyło w nim 28 uczniów. Recytacje oceniała komisja w składzie: Eliza Groszfeld, Małgorzata Ogonowska, Grażyna Wyszyńska.
Zwycięzcą tegorocznych eliminacji został Dawid Kaczyński z klasy IIIb i będzie reprezentował naszą szkołę na szczeblu powiatowym. Gratulujemy i życzymy kolejnego sukcesu!
Nagrody otrzymują też następujący recytatorzy:
Paweł Kołomyjski – kl. Ib, Weronika Ambroziak – kl. Id, Maja Połońska kl. IIb, Konrad Trela – kl. IVa oraz Bianka Gosk – kl. IVe
Gratulujemy i zapraszamy za rok.
13 i 14 marca 2019 r. w naszej szkole zagościło Mobilne Planetarium Astropark, które współpracuje z Planetarium Niebo Kopernika przy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Planetarium we Fromborku, Planetarium i Obserwatorium w Grudziądzu oraz posiada rekomendacje „ Uranii- Postępów Astronomii”- najstarszego czasopisma astronomicznego na świecie.
Uczniowie kl. I- VIII mogli z bliska podziwiać kosmos i poznać prawa którymi się on rządzi. Projekcja odbyła się w specjalnej kopule o kształcie kuli, która już na samym wstępie zrobiła na uczniach ogromne wrażenie. Nadmuchiwana ogromna kopuła stanowiła idealną namiastkę kosmosu. Z wnętrza co pewien czas dochodziły okrzyki zachwytu. Zajęcia były zróżnicowane, dostosowane do wieku i zainteresowań uczniów. Dzieci miały okazję dowiedzieć się i zobaczyć jak powstał wszechświat, galaktyki, układ słoneczny. Była to rewelacyjna lekcja pogłębiająca wiedzę na temat zjawisk astronomicznych. W zaciemnionym wnętrzu odbyła się ciekawa projekcja, dzięki której dzieci poznały fazy księżyca, historię bogów greckich ( mity greckie) znaki zodiaku, układ planet. Zainteresowała nas informacja dotycząca „porządku” jaki panuje na niebie. Nic, nie dzieje się tam przypadkowo, całe gwiazdozbiory mają swoje miejsca tzw. „siatkę gwiazd na niebie”.
Uczniom taka nietypowa lekcja bardzo się podobała i sprawiła ogromną radość. Wrażenia po odbytej podróży w przestworza pozwolą wzmocnić twórcze podejście dzieci do zajęć plastycznych, muzycznych a także wpłyną na ich sposób pojmowania wszechświata.
Uczniowie klas czwartych i piątych brali udział w pokazie historycznym prezentowanym przez Grupę Artystyczną EXPLANATION pt.: „Droga do wolności – Losy Rzeczypospolitej w latach 1772-1921 r.
Podczas spotkania młodzież miała możliwość przeżycia przygody z historią. Prowadzący pokaz panowie zabrali uczniów w XVIII i XIX wiek – czas zaborów, omawiając ciekawie Powstania: Kościuszkowskie, Listopadowe, Styczniowe. Prezentowane były mundury powstańców i żołnierzy. Uczniowie przenieśli się też w okres I Wojny Światowej, dowiedzieli się także, jak wyglądały pierwsze lata Odzyskania Niepodległości.
Podczas pokazu uczniowie byli aktywnie angażowani w prelekcję, mogli wcielać się w role postaci historycznych, mieli możliwość oglądania i dotykania replik broni i mundurów. Niektórzy dali się nawet zakuć w kajdany.
Uczniowie klasy 3b to wspaniali przyrodnicy i przyjaciele zwierząt. Rok temu po żywej lekcji w świecie owadów, którą przeprowadził sympatyczny Pan Przemek, otrzymali do klasy patyczaki. Zdawało się egzotyczne żyjątka, o których usposobieniu i warunkach życia nie mieli pojęcia. A jednak! Dobra ręka, systematyczne dokarmianie, zraszanie wodą oraz fachowa opieka podczas wakacji zaowocowały rozmnożeniem się hodowli. Obecnie w kilku klasach młodszych są patyczaki, którymi opiekują się dzieci. Jeżeli ktoś chciałby mieć patyczaka w domu - serdecznie zapraszamy do sali nr 13, każdy zostanie obdarowany!
Ostatnie dni karnawału to okazja do najadania się słodyczami. Trzecioklasiści postanowili zrobić wafle - krakowski przekładaniec. Dżem, na przemian z dwoma rodzajami kremów - czekoladowym i waniliowym stworzyły prosty w wykonaniu, przesłodki deser, którym uczniowie zajadali się bez końca…
Uczniowie 3b idą z duchem czasu i uczą się na tabletach ... na razie tylko okazjonalnie, ale kto wie czy niedługo nie będzie tak zawsze?! Dzieci poznały dwie aplikacje, które uczą programowania poprzez ustalanie kodu ruchu ludzików, by doszły do wyznaczonego celu. Nagrodą za przejście wszystkich poziomów trudności jest dyplom. Okazało się, że nie jest to zupełnie proste, wymaga wyobraźni i orientacji w przestrzeni. Jednakże jest też wciągające… Mamy nadzieje, że wśród naszych młodych uczniów są przyszli programiści!
W czwartek 21.02.2019r., obchodziliśmy w naszej szkole najważniejsze święto - Dzień Patrona. Jest to znakomita okazja do przedstawienia sylwetki Mikołaja Kopernika i pogłębienia wiedzy o jego dokonaniach.
W hali sportowej odbył się uroczysty apel, w którym wzięli udział uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście: Burmistrz Miasta Zambrów Kazimierz Dąbrowski, Zastępca Przewodniczącego Rady Miasta Zambrów Zbigniew Kulesza, proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej ks. kan. Zbigniew Choromański, Przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Miasta Wioletta Walasek, dyrektor Miejskiego Gimnazjum Nr 1 Ryszard Ogrodnik, dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 3 Bożena Przeździecka, wicedyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4 Dariusz Grabowski, przedstawiciele Rady Rodziców oraz pocztów sztandarowych.
Na początku przedstawiono wyniki XII edycji Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Mikołaju Koperniku zorganizowanego przez Ewę Grajewską i Barbarę Krajewską. Zwycięzcom wręczono nagrody, podziękowano opiekunom i wykonano pamiątkowe zdjęcia. Następnie w montażu słowno - muzycznym przybliżono postać Patrona. W konwencji spisywania dziejów przedstawiono najważniejsze wydarzenia z życia genialnego astronoma, które obrazowała specjalnie opracowana prezentacja. Program pokazał nie tylko wybitnego odkrywcę i naukowca, ale dobrego gospodarza miasta i gorącego patriotę, co chciano szczególne podkreślić w 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości.
W samego Mistrza - w różnych etapach życia - i jego bliskich wcielili się uczniowie naszej szkoły przygotowani przez Barbarę Krajewską, Agnieszkę Rozworowską i Elżbietę Mystkowską. Nad oprawą muzyczną i chórem czuwał Michał Knapkiewicz, a scenografię przygotował Wojciech Rusiecki. Uczennice kl. V i IV - dwórki królewskie, przygotowane przez s. Justynę zatańczyły menueta, który zakończył się gromkimi brawami publiczności. Uroczystość zakończono słodkim akcentem, goście otrzymali pierniki w kształcie gwiazdki z napisem SP5.
Dnia 15 lutego 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Zambrowie odbyła się XII edycja Powiatowego Konkursu wiedzy o M. Koperniku. Konkurs organizowany jest w celu: popularyzacji wiedzy o życiu i działalności wielkiego Polaka - Mikołaja Kopernika, rozbudzania zainteresowania astronomią i odkryciami w tej dziedzinie wiedzy, rozwijania umiejętności samodzielnego wyszukiwania i gromadzenia informacji za pomocą warsztatu informacyjno – bibliograficznego, kształtowania postawy szacunku dla polskiego dziedzictwa kulturowego, historycznego oraz tradycji narodowych.
Do konkursu w dniu 15 lutego 2019 roku przystąpiło 15 uczestników, ze szkół podstawowych powiatu zambrowskiego.
Zadania konkursowe sprawdzała Komisja w składzie: Andrzej Konopka, Alina Caputa, Grażyna Trzaska.
Wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce – Jan Eugeniusz Saniewski oraz Bartosz Sienicki, ucz. SP nr 5 w Zambrowie, opiekun p. Bernadetta Długoborska;
II miejsce – Julia Truchel oraz Aleksandra Rosiak, ucz. SP nr 4 w Zambrowie, opiekun p. Marlena Kruszewska, Julia Zakrzewska, ucz. SP nr 5 w Zambrowie, opiekun p. Bernadetta Długoborska;
III miejsce – Patrycja Nagalska, ucz. SP nr 3 w Zambrowie, opiekun p. Andrzej Konopka oraz Wiktoria Gosk, ucz. SP w Starym Skarżynie.
Dyplomy i nagrody zostaną wręczone laureatom na uroczystym apelu z okazji Święta Patrona Szkoły. Organizatorzy, p. B. Krajewska i p. E. Grajewska, dziękują wszystkim opiekunom uczniów za przygotowywanie ich do konkursu.
"Kosmiczna przygoda z Mikołajem Kopernikiem" - pod takim hasłem przebiegał Powiatowy Konkurs Plastyczny, którego organizatorem była nasza szkolna świetlica. Skierowany był do najmłodszych uczniów ze szkół podstawowych powiatu zambrowskiego. Celem konkursu było rozbudzanie zainteresowania kosmosem i odkryciami w tej dziedzinie wiedzy, popularyzacja wiadomości o wielkim polskim astronomie Mikołaju Koperniku oraz rozwijanie zdolności plastycznych dzieci.
Komisja przyznała piętnaście równorzędnych nagród. Otrzymali je:
- Antonina Baran kl.Ia SP Nr 3 op. Regina Marciniak,
- Jakub Michalski kl.Ia SP Nr 3 op. Regina Marciniak,
- Bartosz Rybak kl.IIa SP Nr 3 op. Izabela Rytelewska,
- Aleksandra Suska. kl.Ia SP Nr 4 op. Dorota Strenkowska,
- Lena Modzelewska kl.IIIa SP Nr 4 op. Wioletta Walasek, Monika Chaberek,
- Dawid Sawicki kl. IIIa SP Nr 4 op. Wioletta Walasek, Monika Chaberek,
- Patrycja Gocłowska kl.Ib SP Nr 5 op. Natalia Stepczyńska,
- Julia Gosk kl.Ic SP Nr 5 op. Halina Modzelewska,
- Maja Markowska kl. Id SP Nr 5 op. Dorota Kłosińska,
- Dawid Kaczyński kl.IIIb SP Nr 5 op. Monika Ignaczuk- Dąbrowska, Anna Pisińska- Tyszka,
- Nikola Leszczyńska kl. IIIb SP Nr 5 op. Monika Ignaczuk- Dąbrowska, Anna Pisińska- Tyszka,
- Mateusz Jałbrzykowski kl.I SP w Wiśniewie op. Małgorzata Ołdakowska,
- Natalia Wetton kl.I SP w Wiśniewie op. Małgorzata Ołdakowska,
- Patrycja Groszfeld kl.II SP w Starym Laskowcu op. Małgorzata Jeziorowska,
- Zuzanna Duchnowska kl. I SP w Porytem- Jabłoni op. Marta Siwek.
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
13 lutego br. w Miejskim Ośrodku Kultury w Zambrowie odbyło się uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród w konkursie literackim "Moja Walentynka".
Niezwykle miło jest nam oznajmić, iż w kategorii klas IV – VIII uczniowie naszej szkoły zdobyli liczne nagrody.
Zwycięzcami zostali uczniowie klasy IVe: Bianka Gosk – I miejsce, Mieszko Jaworski – II miejsce, Mateusz Suwalski – III miejsce, Maja Malinowska - wyróżnienie oraz uczennica klasy VI b Wiktoria Sapińska, która zdobyła I miejsce.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.
Światowy Dzień Chorych to doskonała okazja, by odwiedzić chore dzieci w zambrowskim szpitalu. Wolontariuszki Szkolnego Koła Caritas z naszej szkoły sprawiły małym pacjentom miłą niespodziankę. Czytanie ciekawych bajek, zabawy, słodkie upominki i kolorowe balony umiliły chorym dzieciom poniedziałkowe popołudnie. Uśmiechy na twarzach chorych sprawiły młodym wolontariuszkom ogromną radość i stały się dobrą lekcją, iż więcej jest radości z obdarowywania aniżeli z brania. Rodzice małych pacjentów również wyrazili swoje zadowolenie z odwiedzin radosnych wolontariuszek.
Życzenia szybkiego powrotu do zdrowia oraz wspólne zdjęcia zakończyły spotkanie na oddziale dziecięcym w zambrowskim szpitalu. Po tych odwiedzinach wolontariuszki wraz z opiekunkami: Siostrą Justyną Lachowską i Grażyną Wyszyńską udały się do Poradni Dziecięcej przy ul. Białostockiej, aby spotkać się z dziećmi chorymi oczekującymi na wizytę u lekarza.
11 lutego 2019 r. uczniowie naszej szkoły mieli możliwość obejrzenia widowiska teatralnego pt."Piotruś Pan" w wykonaniu Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa. Jest to adaptacja sceniczna słynnego dzieła Jamesa Matthew Barriego pt. "Przygody Piotrusia pana". Sztuka komediowa, pełna humoru. Bogata aranżacja środków scenicznych: charakteryzacja, ciekawe rekwizyty, rozbudowana dekoracja, zaskakujące rozwiązania oprawy świetlnej i muzycznej. Sztuka posiadała też wiele wartości dydaktycznych, między innymi: kształtowanie systemu wartości, wyraźne rozgraniczenie pojęć dobra i zła, ukazanie pozytywów działania zespołowego, miłość, mądrość, odwaga to pojęcia klucze dla budowy własnej osobowości oraz ponadczasowa dominacja dobra nad złem.
Wszystkie te wartości dzieci poznały oglądając tę sztukę. Z ogromnym zaciekawieniem obserwowały całą akcję, śmiały się , wzruszały, a nawet czynnie uczestniczyły w akcji spektaklu.
Dnia 10 stycznian2019 roku uczniowie klasy VIIa i VIIc wzięli udział w wycieczce do Warszawy.
Ten piękny zimowy poranek rozpoczęliśmy od warsztatów w Manufakturze Czekolady. Produkowana jest ona ręcznie z ziaren kakaowca. Każdy z uczestników mógł stworzyć własną z różnymi dodatkami. Następnie uczniowie skosztowali gorącej czekolady i na koniec obejrzeli pokaz ręcznego temperowania smakołyku.
Kolejnym etapem naszej wyprawy było Muzeum Powstania Warszawskiego. Zwiedzanie obiektu było połączone z udziałem w lekcji - „Kim byli? – poznajemy bohaterów powstania”. Uczniowie dowiedzieli się ciekawych faktów o dramatycznym wydarzeniu zapisanym na kartach historii Warszawy. Zdobyte informacje przydadzą się uczniom, między innymi, przy omawianiu lektury „Kamienie na Szaniec” Aleksandra Kamińskiego.
Po zakończonej lekcji historii udaliśmy się do parku trampolin. Uczniowie pod opieką trenerów korzystali z trampolin, ćwiczyli skoki z podmuchem powietrznym korzystali z pionowych zjeżdżalni, interaktywnej ścianki wspinaczkowej i torów przeszkód. Wszyscy jednocześnie stwierdzili, że zabawa była wspaniała.
Ostatnim etapem naszej wyprawy był posiłek w barze McDonald’s i szczęśliwy powrót do Zambrowa. W pamięci uczestników wycieczki pozostaną niezapomniane wrażenia.