Dnia 4.12.2017 roku uczniowie z klas piątych oglądali w Centrum Kultury przedstawienie teatralne pt,,Skąd nasz ród?”. Z tego spektaklu dowiadujemy się, że Mieszko jest bardzo zatroskany o losy swojego księstwa. Postanawia zapoznać się z opinią ludu i w tym celu przebiera się za wędrowca, i wyrusza w podróż po książęcych grodach. Po drodze spotyka grupę zwiadowców - Wikingów, którzy planują najazd na tereny Polan. Niepostrzeżenie zbierają informacje o historii i obyczajach Słowian. Wypytują także Mieszka, który opowiada im legendę o założeniu państwa polskiego.
Opowieść wędrowca sprawia na Wikingach wielkie wrażenie, gdyż postanawiają zaniechać najazdu na plemię Słowian. Dowiadują się również o losach Piasta i jego syna Ziemowita, poznają historię Popiela, który musiał uciekać na Mysią Wieżę i słuchają opowieści o Wandzie, która nie chciała zostać żoną Niemca. Wikingowie postanawiają zaciągnąć się pod znaki walecznego księcia, gdyż to zagwarantuje im łupy i sławę. Wieści o czynach Mieszka docierają do krańców Europy. Mieszko wsparty duchowo postawą Wikingów postanawia wzmocnić kraj poprzez przyjęcie wiary chrześcijańskiej.
Spektakl bardzo nam się podobał, ponieważ przypomniał nam najważniejsze dzieje naszego państwa polskiego.
W minioną niedzielę, 3 grudnia w Zespole Szkół Ogólnokształcących odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w koszykówce. Drużyna dziewcząt z klas VII z naszej szkoły zdobyła I miejsce. Pokonała drużynę z SP3 i SP4 oraz drużynę z Gminnego Gimnazjum. Należy przypomnieć, że w tym roku szkolny dziewczęta z klas VII szkół podstawowych rywalizują razem z pozostałymi klasami II i III z gimnazjów. Tym bardziej sukces naszej drużyny uważamy za zasłużony.
Drużyna wystąpiła w składzie: Anna Choińska, Julia Piotrowska, Julia Stańczyk, Aleksandra Worosilak, Jessica Kotowski, Nicole Kotowski, Karolina Kotowski, Meler Wiktoria, Strzeszewska Julia, Uszyńska Zofia, Zawadzka Aleksandra. Gratulujemy dziewczętom i życzymy sukcesów w dalszej rywalizacji.
1 grudnia, tuż przed godziną ósmą, pojawiła się na dolnym korytarzu ciemna postać. Już po chwili dzieci rozpoznały górnika i z zaciekawieniem obserwowały do jakiej sali wejdzie i których uczniów odwiedzi. Tego zaszczytu dostąpiły kolejno klasy Ic, IIIe oraz IIId i IIIa.
To był tata jednego z uczniów, Mateusza. Opowiedział szczegółowo o swoim wyjątkowym stroju. Okazało się, że czapka górnicza – to czako, pióra na niej mogą mieć różne kolory i oznaczają rangę górniczą. Ponieważ lubimy muzykować, z pewnością zapamiętaliśmy, że barwa czerwona oznacza członków orkiestry, a ich dyrygent nosi pióra biało – czerwone. Nasz gość miał na czapce białe pióra co oznacza, że nie pracuje pod ziemią. Jest inżynierem!
Dzieci dowiedziały się, że jest to dobrze płatny, ale jednocześnie niebezpieczny zawód, ponieważ gaz wydobywający się czasami podczas ich pracy jest bezbarwny i bezwonny, a może spowodować niebezpieczne sytuacje w tym wybuch. Ale górnicy mają na to sposób.
Tata Mateusza przypomniał dzieciom, jakie surowce wydobywana są w naszym kraju i na świecie. Ciekawostką była informacja, że panów w takich mundurach jak on, jest w Zambrowie kilku, ale zakładają je tyko od święta, więc trzeba mieć dużo szczęścia, żeby ich zobaczyć na ulicy. Tym bardziej jesteśmy dumni z odwiedzin i bardzo, bardzo serdecznie za nie dziękujemy.
W środę 29 listopada w naszej szkole odbyła się długo oczekiwana przez uczniów zabawa andrzejkowa. Z tej okazji dla uczniów klas IV-VII została zorganizowana dyskoteka, w trakcie której nie mogło zabraknąć wróżb. Wszyscy chętni uczniowie mogli dowiedzieć się co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, pech, czy może jakaś inna niespodzianka.
Było kilka rodzajów przepowiedni, a każda z nich miała inne znaczenie. Na przykład wróżba polegająca na wbiciu igły w papierowe serce i odgadnięciu imienia przyszłego wybrańca lub wybranki. Kolejna to przepowiednia z kart polegająca na wylosowaniu kombinacji kart i i odczytaniu co nas czeka w przyszłości. Jednak największym zainteresowaniem cieszyła się magiczna kula, w której można było dostrzec swoją przyszłość.
Całą imprezę uświetniła nam fantastyczna muzyka. Zabawa trwała od 17.00 do 19.30. Uczniowie bawili się znakomicie. Wszyscy zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do domów pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie tego magicznego wieczoru. Dziękujemy wszystkim za wspaniałą i spokojną zabawę.
Raz w roku zdarza się taki dzień, gdy w końcu możemy sprawdzić, co nas spotka w przyszłości… to oczywiście Andrzejki! 2017 rok skończy się pomyślnie?
Kto znajdzie chłopaka, a kogo czeka bolesne rozstanie? Kim będę w przyszłości? Księdzem? A może żołnierzem? Czy będę bogaty? Biedny? Czy zdam do następnej klasy? Czy będę mieć prawdziwych przyjaciół? Co mówi moja linia życia? Co o mnie mówią karty? Jak będzie miała na imię moja żona?
Tego wszystkiego można się dowiedzieć oczywiście dzięki andrzejkowym wróżbom! 28 listopada uczniowie klas I-III poszukiwali odpowiedzi na te pytania podczas andrzejkowej imprezy.
Nie zabrakło cyganek wróżbitek oraz tańców łamańców. Zabawa była wyśmienita, chociaż niektórzy wychodzili z imprezy zawiedzeni. To chyba wina cyganek, które przepowiedziały przyszłość, nie zawsze wspaniałą…. Współczujemy! Głowa do góry! Za rok znów będą Andrzejki!
Dnia 24 listopada 2017r. w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku odbyło się uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień w konkursie literackim „W czym dziś powinien przejawiać się patriotyzm?”. Wzięło w nim udział 303 uczniów z terenu województwa podlaskiego. Uczennica naszej szkoły Wiktoria Sapińska z klasy V b otrzymała jedno z dziesięciu równorzędnych wyróżnień. Dyplom i upominki rzeczowe wręczył Wiktorii Wojewoda Podlaski Pan Bohdan Paszkowski.
Serdecznie Wiktorii gratulujemy. Jej utwór zaprezentujemy w najbliższym wydaniu gazetki szkolnej.
W piątek, 24 listopada obchodzono w naszej szkole Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji zachęcono uczniów do włożenia stroju w żółtych i czerwonych barwach na wzór Kubusia Puchatka, ulubionego przez dzieci bohatera książek i czasopism.
Już przed pierwszą lekcją widać było w rękach uczniów duże i małe pluszowe misie, które chroniły w tym świątecznym dniu przed odpowiedzią przy tablicy. W bibliotece szkolnej, w czasie lekcji, odbywały się zajęcia czytelnicze dla najmłodszych uczniów oraz głośne czytanie książek o Kubusiu Puchatku i jego przyjaciołach dla czytelników z klas I-IV na długich przerwach.
Po wysłuchaniu opowieści o przygodach mieszkańców Stumilowego lasu ich sympatycy odpowiadali na pytania, a za prawidłowe odpowiedzi otrzymywali słodkie nagrody. Dzieci miały też okazję nauczyć się muzyczno-ruchowych zabaw z misiem w roli głównej. Na zakończenie czytelniczych spotkań Grażyna Wyszyńska, organizatorka Dnia Pluszowego Misia w naszej szkole, zachęcała uczestników do czytania książek o ulubionych misiach, które można wypożyczyć w bibliotece szkolnej.
W tym dniu odbył się także konkurs plastyczny dla uczniów klas I-III, na najpiękniejszą kolorowankę pt. "Kubuś Puchatek i jego przyjaciele", którego wyniki poznamy w najbliższym czasie.
Światowy Dzień Pluszowego Misia upłynął w naszej szkole w atmosferze radosnej zabawy.
"Uśmiechnij się i bądź życzliwy,
a uśmiech i życzliwość do Ciebie powrócą."
Z okazji Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień,
obchodzonego 21 listopada 2017 r.
Wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas
wraz z Opiekunami:
Siostrą Justyną i panią Grażyną Wyszyńską
składają wszystkim Nauczycielom,
Pracownikom szkoły,
Uczniom i ich Rodzicom
najlepsze życzenia:
radości, dobrego humoru i niegasnącego uśmiechu
oraz zwykłej, ludzkiej życzliwości!
17 listopada w klasie II b odbyły się niecodzienne lekcje z udziałem gościa o imieniu Bono. Większości społeczności „Piątki” jest on już znany, gdyż kilka lat odwiedzał regularnie szkołę. Przesympatyczny i uroczy Bono jest psem terapeutą. Wiele lat wspólnie z Panią Moniką Ignaczuk prowadził zajęcia dla uczniów naszej szkoły. Obecnie przebywa na urlopie :-) Jednak dla uczniów Pani Moniki zrobił wyjątek i wstąpił w progi szkoły. Przepięknie przywitał się ze wszystkimi dziećmi przybijając im „piątkę” i dając łapę. Zaprezentował swoje umiejętności oraz wspólnie bawił się z dziećmi. Wykonywał różne sztuczki i dał pokaz posłuszeństwa. Uczniowie byli zachwyceni jego umiejętnościami i chętnie angażowali się we wszystkie aktywności z udziałem psa. Być może Bono wróci do nas i będzie regularnie odwiedzał uczniów szkoły. Póki co życzymy mu udanego urlopu!
Temat witamin i zdrowego odżywiania nie jest obcy uczniom "piątki". Udowodnili to biorąc udział w naszym corocznym konkursie na najlepszą jesienną surówkę. Jego głównym celem było propagowanie zdrowego odżywiania, a także poszerzenie wiedzy o wartosciach odżywczych warzyw i owoców wśród społeczności naszej szkoły.
13 listopada na szkolnej stołówce stawiło się szesnaście dwuosobowych zespołów oraz jeden niepełny, jednoosobowy skład. Byli to uczniowie klas piątych, szóstych i siódmych.
Każda drużyna mogła zdobyć maksymalnie 15 punktów, ale oprócz walorów smakowych komisja zwracała uwagę na:
- zachowanie podstawowych zasad higieny podczas pracy,
- przedstawienie wartości odżywczych zaprezentowanej surówki,
- ciekawe zestawienie kolorystyczne,
- estetykę wykonania.
Biorąc pod uwagę wszystkie kryteria, komisja przyznała:
I miejsce - Kuczałek Nikola i Kosakowska Julia z kl. VIa, Gałązka Maria i Okuła Alicja z kl. VIIa, Zakrzewska Julia i Mioduszewska Julia z kl. VIIa oraz Choińska Anna i Stańczyk Julia z kl. VIIc.
II miejsce - Borzymowska Klaudia i Kossakowska Karolina z kl. VIb, Kalinowska Wiktoria i Łaskarzewski Karol z kl. VIa oraz Kotowski Karolina i Piotrowska Julia kl. VIIc.
III miejsce - Wiercińska Amelia i Grosfeld Wiktoria z kl. Va, Przeździecka Karolina i Babis Alicja z kl. VIb oraz Chojnowski Hubert i Mioduszewski Piotr z kl. VIIb
Wyróżnienie - Meler Wiktoria i Worosilak Adrianna z kl. VIc oraz Sawicki Oliwier z kl. Va
Wszystkie grupy profesjonalnie przygotowały się do kulinarnej rywalizacji, a co najważniejsze udowodniły, że drzemią w nich tytułowe SUPER MOCE.
Gratulujemy uczniom i wychowawcom.
15 listopada 2017 roku odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego „Dzieci w sieci” organizowanego przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Zambrowie. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w tym spotkaniu. Otrzymali nagrody i dyplomy za zajęcie następujących miejsc:
Kategoria klas I-III:
III miejsce Julia Krutczenko z klasy 3b
wyróżnienie Szymon Śleszyński z klasy 2b.
Kategoria klas IV-VII:
I miejsce Wiktoria Kalinowska z klasy 6a
wyróżnienie Agnieszka Dąbkowska z klasy 5b
Ponadto, wyłoniono najlepszą pracę konkursową. Okazała się nią praca wykonana również przez uczennicę naszej szkoły Urszulę Jaworowską z klasy 3e.
Sukces naszych uczniów jest bardzo spektakularny, gdyż w konkursie brało udział 141 prac. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
"Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości".
Tak powiedział marszałek Józef Piłsudski niespełna 100 lat temu. Dziś uczniowie poznają historię swojego kraju i narodu. Z okazji kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę klasa IIId udała się na wyjątkowe spotkanie z pomysłodawcą i organizatorem Regionalnej Izbie Historycznej w Zambrowie, panem Jarosławem Strękowskim. Historyk opowiedział uczniom o wydarzeniach sprzed 99 lat. Wszyscy z wielkim zaciekawieniem wysłuchali wykładu, następnie obejrzeli wystawę mundurów i broni.
Z należytą zadumą i refleksją wróciliśmy do szkoły. To była znakomita lekcja historii. Dziękujemy panie Jarosławie!
9 listopada świętowaliśmy w naszej szkole 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na uroczysty apel z tej okazji przybyli zaproszeni goście w osobach: pan Kazimierz Dąbrowski - Burmistrz Miasta Zambrów, pan Ryszard Ogrodnik - dyrektor MG1 w Zambrowie, pani Bożena Przeździecka - dyrektor SP3 w Zambrowie, pan Henryk Rakoczy - dyrektor Zespołu Szkół w Kołakach Kościelnych oraz laureaci Konkursu Polskiej Poezji i Prozy Patriotycznej. Uroczystości rozpoczął pan dyrektor Andrzej Szeligowski przypominając zgromadzonym, że 11 listopada jest dniem niezwykle radosnym w kalendarzu rocznic naszej Ojczyzny. 99 lat temu pogrzebana Polska dźwignęła się po 123 latach niewoli.
W dalszej części nastąpiło nagrodzenie laureatów konkursu. Jury przyznało w kategorii szkół podstawowych I miejsce Annie Dębek z SP4, II zdobyli – Paweł Gosk – Kołaki Kościelne i Małgorzata Wiśniewska SP5, III miejsce Lidia Czajkowska SP4, wyróżnienie - Dorota Cierpisz – SP3. Najlepszymi recytatorami gimnazjów zostały Julia Dębek i Emilia Jastrzębska ZSO w Zambrowie, II miejsce - Kamila Pietranik MG1 w Zambrowie, III zdobył Rafał Bujno – Gimnazjum w Rutkach, wyróżnienie dla Anny Węgrowskiej ZSO w Zambrowie. W dalszej części uroczystości wszyscy zgromadzeni wysłuchali montażu słowno-muzycznego przybliżającego tamte karty historii.
Uczniowie klasy IIb, IIa, IIIe i Ic 9 listopada mieli okazję uczestniczyć w niesamowitej lekcji historii. Otóż w progi naszej szkoły zawitał polski żołnierz! Nie był On prawdziwy, jednak na temat historii naszego regionu i kraju może mówić bez końca… Owy „żołnierz” to członek Stowarzyszenia Historycznego im. 71 Pułku Piechoty. Pan Paweł Sanewski na nasze zaproszenie odwiedził nas, aby porozmawiać na temat działalności stowarzyszenia, historii regionu oraz rzecz jasna – Dniu Niepodległości, który tego dnia był uroczyście obchodzony w szkole. Mieliśmy okazję obejrzeć autentyczną broń używaną przez Polaków podczas licznych wojen o niepodległość. Została ona dla nas specjalnie przyniesiona i zaprezentowana z prywatnych zbiorów! Dowiedzieliśmy się jak nazywają się poszczególne elementy polskiego munduru żołnierskiego. Ciekawostką były dla nas informacje o miejscach w okolicy Zambrowa wartych odwiedzenia, związanych z historią państwa polskiego. Oczywiście najwięcej emocji budził mimo wszystko żołnierski mundur oraz prezentowana broń. Była to niesamowita lekcja, która pozwoliła nam lepiej zrozumieć historię Polski i na pewno pozostanie na długo w naszej pamięci.
Dziękujemy Panu Pawłowi za przyjęcie zaproszenia i poświęcenie nam czasu i uwagi.
Już od kilku lat społeczność szkoły pomaga zwierzakom. Pomoc docierała do schroniska dla bezdomnych psów „Arka” w Łomży, a ostatnimi laty do Fundacji Jedno Serce Nie Da Rady, która również zajmuje się pomocą bezdomnym zwierzętom. W tym roku również postanowiliśmy wspomóc Fundację w jej działalności. Było to możliwe dzięki zbiórce nakrętek. Jak zawsze uczniowie „Piątki” stanęli na wysokości zadania. Przez ponad tydzień czasu społeczność szkoły zebrała około dwadzieścia stulitrowych worków nakrętek! Zostaną one sprzedane do recyklingu, a dochód w całości przeznaczony na działalność Fundacji. Warto w tym miejscu wspomnieć, że założycielami Fundacji jest dwoje zambrowiaków. Działania na rzecz bezdomnych zwierząt podejmowane są również między innymi na terenie Zambrowa i powiatu. Stąd też tym bardziej powinniśmy wspomagać ich w tym, co czynią dla naszego miasta.
27 października klasy Ic i IIIe udały się na wycieczkę do stolicy. Głównym punktem programu było zwiedzanie Stadionu Narodowego. Już przed obiektem dzieci chętnie pozowały do zdjęć, ale największe wrażenie wywarł na nich, jak i na opiekunach, widok stadionu wewnątrz. Przewodniczka Karolina zwróciła uwagę na kolor krzesełek. Okazało się, że są one czerwone i szare, a nie białe, ze względu na łatwiejsze utrzymanie czystości. Jest ich około 60 tysięcy, ale liczba miejsc w zależności od potrzeb może być zwiększona. Wspinaliśmy się po schodach, aż do najwyżej położonych rzędów. Widzieliśmy szatnię z wywieszonymi koszulkami piłkarzy naszej reprezentacji, salę do hydromasażu, pomieszczenia dla reporterów i miejsce, gdzie piłkarze, działacze sportowi i trenerzy udzielają wywiadów.
Zaopatrzeni w pamiątki udaliśmy się pod Pałac Kultury i Nauki, aby wjechać na taras widokowy położony na wysokości XXX piętra. Już w windzie ciekawscy dowiedzieli się, że nie jest to najwyższy poziom, gdzie można dotrzeć. Aż do XLIV piętra wjeżdżają pracownicy. Podziwialiśmy panoramę naszej stolicy. Widok był przepiękny, tym bardziej, że zaświeciło słońce. Po tylu wrażeniach wszyscy zgłodnieli, więc w drodze powrotnej udaliśmy się na posiłek do Mc Donalda.
Wycieczkę podobała się, bo padały pytania, kiedy znów gdzieś wyruszymy
Uczniowie klas I-III oraz przedszkolaki obejrzeli teatrzyk kukiełkowy – „Legendę o Zambrowie” i wiedzą już, skąd wzięła się nazwa naszego miasta oraz dlaczego w herbie jest głowa żubra.W przedstawieniu wzięły udział dzieci z klasy IIIb oraz IIIe. Historię dzielnego księcia, który nie bał się stanąć oko w oko z potężnym żubrem ukazano na tle pięknej puszczy „wyczarowanej” przez p. Wojciecha Rusieckiego i p. Gretę Błachewicz, scenariusz napisała p. Jolanta Gacka, kukiełki wykonała p. Emilia Dąbrowska (mama Emilki z klasy IIIe). Natomiast nad całością czuwały panie: Jadwiga Liżewska i Jolanta Gacka, które bardzo dziękują wszystkim za pomoc w przygotowaniu przedstawienia.
Dnia 26 października 2017 r. klasy IVa i IVd wyjechały na wycieczkę do Warszawy. Główna atrakcją wycieczki była wizyta w CNK, gdzie dzieci mogły poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. W Planetarium uczniowie obejrzeli film "Słoneczna podróż", którego motywem przewodnim jest ruch Ziemi. Prezenterzy wyjaśnili dzieciom sezonową zmienność wyglądu nocnego nieba, przyczyny występowania pór roku, zmiany długości oświetlenia różnych stref naszej planety, zjawisko polarnych dni i nocy na biegunach. Opowiedzieli o dobowym ruchu sfery niebieskiej i o pozornej wędrówce Słońca po niebie.
Czwartoklasiści byli zachwyceni seansem i chętnie odpowiadali na zadawane pytania. Pokaz wyświetlany był na sferycznym ekranie otaczającym widownię ze wszystkich stron. Nagłośnienie i niesamowite widoki sprawiały, że czuliśmy się częścią wszechświata.
Dzieci samodzielnie zwiedzały wystawy stałe składające się z kilkuset interaktywnych stanowisk umieszczonych w sześciu galeriach stałych. Oczywiście ich uwagę przykuł sklep z pamiątkami i rozmaite łamigłówki. W planie wycieczki był również spacer po Starówce. Czwartoklasiści obejrzeli na żywo Kolumnę Zygmunta, Zamek Królewski, pomnik Syrenki oraz Małego Powstańca.
Wycieczka zakończyła się upragnioną wizytą w Mc Donalds. Uczniowie, pomimo zmęczenia, zadowoleni wrócili do Zambrowa.
23 października 2017 r. uczniowie klasy 7c uczestniczyli w wyjątkowym wydarzeniu. Filia Biblioteki Miejskiej w Zambrowie zorganizowała spotkanie autorskie z nietuzinkowym podróżnikiem, Tomaszem Jakimiukiem, który od lat przemierza świat autostopem. Tomasz Jakimiuk spotkał się z zambrowską młodzieżą, aby opowiedzieć o swojej niezwykłej wyprawie do Chin, którą odbył w 2016 roku pokonując ponad 18 tysięcy kilometrów autostopem i na hulajnodze, który to wyczyn zapewnił mu tytuł zwycięzcy w konkursie Podróż Roku organizowanym przez National Geographic Travelery.
Spotkanie miało niezwykłą oprawę w postaci najciekawszych zdjęć i filmów z podróży oraz niezwykłych anegdot i ciekawostek, którymi wszyscy słuchacze byli szczerze zafascynowani. Opowiadając o swoich niecodziennych przygodach, podróżnik podkreślał, że najbardziej istotne w podróżowaniu na własną rękę są wiara we własne możliwości, cierpliwość i pozytywne nastawienie a nie, jak zwykło się uważać, zasób portfela. Zachęcił też do odwiedzenia swojego bloga, na którym nie tylko opisuje swoje podróże, ale także przekazuje praktyczne wskazówki z tym związane.
Podsumowując swoje wystąpienie, podróżnik przekonywał, że nie ma rzeczy niemożliwych oraz, że wytrwałością i cierpliwym dążeniem do realizacji swoich celów, można osiągnąć wszystko. Sądząc po ogromnym zainteresowaniu słuchaczy, panu Tomaszowi udało się zaszczepić podróżniczą pasję w wielu uczestnikach dzisiejszego spotkania.