W dniu 8.02.2024 w naszej szkole odbyły się Powiatowe Igrzyska dzieci w piłce siatkowej.
Drużyna dziewcząt oraz chłopców wywalczyła 1 miejsce i awans do dalszych rozgrywek.
Reprezentacja dziewcząt w składzie:
Andrzejczak Anna 6d, Sochacka Lena 6d, Markowska Maja 6d, Chojak Kamila 5a, Kujawa Iga 5d, Suska Maja 6c, Gosk Julia 6c, Markowska Aleksandra 6c, Lasocka Aleksandra 6c, Bogdańska Helena 6c .
Reprezentacja chłopców:
Czeczko Adam 6d, Ilczuk Antoni 6c, Iwanowski Antoni 6c, Kaczyński Tomasz 6c, Murawski Antoni 5e, Lipski Kamil 5d, Zarzecki Kornel 6b, Stępniak Filip 6c, Kulesza Gabriel 6c, Śleszyński Miłosz 6d.
W minionym tygodniu najmłodsze dzieci z naszej szkoły dostarczyły karmy dla kotów i psów, zebrane podczas szkolnej akcji.
Klasa 2a z wychowawczynią panią Aliną Bańkowską zorganizowała klasową zbiórkę pieniążków na rzecz Przytuliska w Szumowie. Dostarczając zebrane karmy w szkole, przekazała pieniążki właścicielce Przytuliska. Dzielnie się tym, co mamy jest najpiękniejszym gestem ❤️
BRAWO!
Dnia 12 grudnia 2023 roku już po raz XVI rozstrzygnięto Powiatowy Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych.
Podczas oceny szopek komisja konkursowa zwracała uwagę na ogólne wrażenie artystyczne, oryginalność pomysłu, dobór i wykorzystanie materiałów, motywy regionalne, wkład pracy, estetykę i trwałość konstrukcji oraz kompozycję, kolorystykę i dodatki.
W tym roku uczniowie naszej szkoły, biorący udział w konkursie spełnili większość tych kryteriów i zostali docenieni i nagrodzeni za swoje realizacje. I tak:
Nagrodę Specjalną ufundowaną przez Burmistrza Miasta Zambrów Kazimierza Dąbrowskiego otrzymali: Laura Krasińska i Aleksander Kaczyński z klasy 6D,
III miejsce przypadło Julii Anuszkiewicz z klasy 6E.
Wyróżniono pracę Julii Przychodzeń i Wiktorii Jastrząb z klasy 6C.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe a zwycięzcy bony pieniężne.
Gratulujemy!
W ramach propagowania czytelnictwa wśród młodzieży zorganizowaliśmy po raz kolejny konkurs czytelniczy „Mity greckie”, w którym udział wzięli uczniowie klas piątych.
Spośród 15 uczestników konkursu komisja w składzie: Grażyna Dąbkowska, Anna Cwalina, Małgorzata Ogonowska przyznała nagrody i wyróżnienia.
Wyniki konkursu:
I m. Nikodem Załuska kl. Vd, II m. Tobiasz Ostrowski kl. Va, III m. Aleksandra Wyszyńska kl. Vc
Wyróżnienia otrzymali: Antoni Danilczuk kl. Vd, Ksawery Dąbrowski kl. Va , Stanisław Pogorzelski Ve,
Gabriela Papież kl. Vb.
Wszyscy uczniowie wykazali się ciekawymi interpretacjami tekstów mitów. Kolejna edycja konkursu już za rok.
Zapraszamy.
Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Jednak nie dla każdego ten czas kojarzy się z radością.
Są osoby, rodziny, dla których choinka i pierwsza gwiazdka to tylko nic nieznaczące symbole. Pomóżmy odzyskać im szczęście ze wspólnego świętowania!
"Tytka Charytatywna" to ogólnopolska akcja, polegająca na wypełnieniu papierowej torby (zwaną w różnych regionach tytką, tutką czy siatką) artykułami pierwszej potrzeby – spożywczymi i chemicznymi.
Zbieramy do 14 grudnia.
Organizator: Wolontariat.
Wizyta w wiosce św. Mikołaja to nie tylko spotkanie z samym Świętym, to również niezapomniane atrakcje.
Klasy 1d i 3b postanowiły świętować mikołajki w zimowej scenerii wraz ze św. Mikołajem i elfami. Nie, nie wyruszyliśmy z wizytą do Laponii, a do oddalonych o 80km od naszej szkoły Pomigaczy.
Jak było? REWELACYJNIE!
Na miejscu czekała na nas zimowa herbatka i ciasteczka. Zaraz po niej odwiedził nas sam św. Mikołaj🎅🏻. Następnie odbyły się warsztaty robienia pierników i lampionów, pisanie listu do św. Mikołaja oraz gry i zabawy z elfami.
Podczas spaceru zobaczyliśmy: szopkę bożonarodzeniową, warsztat elfów, dom św. Mikołaja, magazyn prezentów oraz pocztę, gdzie każdy ostemplował i wysłał swój list.
Z pewnością jeszcze długo będziemy wspominać naszą mikołajkową wyprawę. 🧑🏻🎄🎅🏻
W dniu 6 grudnia odbył się kiermasz słodkości oraz ozdób świątecznych na rzecz ucznia klasy 3 Marcela Mianowskiego.
Kwota jaką udało się uzbierać wynosiła 1840zl i została przekazana na ręce mamy chłopca.
Mama Marcelka bardzo dziękuje całej społeczności szkolnej, która włączyła się w pomoc koledze.
3 grudnia panie Milena Ostrowska i Anna Jasińska wraz z uczennicami i uczniami aktywnie działającymi na rzecz szkoły uczestniczyli w gali wolontariatu pt. „Czyń Dobro” w Teatrze Polskim.
Podczas gali zostały wręczone statuetki dla najlepszego koordynatora wolontariatu oraz wolontariusza z całej Polski.
Uczniowie klas VII i VIII naszej szkoły po raz kolejny mieli możliwość wzięcia udziału w szkolnym konkursie promującym zdrowie, przebiegającym w tym roku pod hasłem: „W trosce o zdrowie”.
Konkurs ten miał na celu uświadomienie uczniom istniejących zagrożeń dla zdrowia, promowanie zachowań prozdrowotnych wśród uczniów, popularyzowanie wiedzy o zasadach prawidłowego żywienia i zdrowej żywności, a także o profilaktyce chorób zakaźnych, cywilizacyjnych i uzależnień.
Komisja konkursowa spośród 18 uczestników wyłoniła zwycięzców:
I miejsce – Natalia Przeździecka, kl. VIIIa,
II miejsce ex aequo – Julia Krasowska, kl. VIIIa, Patrycja Michałowska kl. VIIa i Filip Skarzyński kl. VIIc.
Przyznano również wyróżnienia, które otrzymały: Kaja Kossakowska i Wiktoria Kossakowska z kl. VIIIa.
Organizatorki konkursu: Grażyna Wyszyńska i Bernadetta Długoborska gratulują zwycięzcom, a także składają podziękowania Radzie Rodziców SP5 za ufundowanie nagród.
Andrzejki - 30 listopada dzień pełen magii 🪄 , wróżb, 🧙🏼♀️🧚🏾marzeń... tego dnia i w naszej Piąteczce nie zabrakło szczypty hokus pokus🪄.
W trakcie dnia odbywały się wróżby dla klas młodszych oraz krążyła fotobudka upamiętniająca czarujący dzień. 🤩 Wieczorem zaś nasz szkolny korytarz i sala muzyczna zamieniły się w parkiet dyskotekowy 🕺🏼 🪩 💃 oraz salę pełna czarów i magi. Wszyscy świetnie się bawili a wróżby pozwoliły oderwać się od rzeczywistości i przenieść w magiczny świat!
28 listopada klasę 2c odwiedziła pani Monika Szeligowska, farmaceutka.
Przeprowadziła warsztaty zielarskie, dzięki którym poznaliśmy właściwości prozdrowotne podstawowych roślin zielnych - mięty, melisy, lipy, rumianku i szałwii. Uczniowie mieli okazję wielozmysłowo poznać zioła, dotykali, rozcierali je w palcach, wąchali i degustowali ciepłe napary.
Na pewno wykorzystamy nową i przydatną wiedzę dotyczącą naturalnych sposobów leczenia różnych dolegliwości.
Dania 24 listopada w naszej szkole obchodziliśmy "Dzień Misia".
Tego dnia każdy uczeń mógł przynieść do szkoły swojego ulubionego pluszaka.
Dziękujemy wszystkim chętnym za przyłączenie się do wspólnej zabawy a nauczycielom dziękuję za wyrozumiałość w robieniu zdjęć w trakcie lekcji.
Opiekunowie i młodzież SUDziękujemy za waszą dobroduszność i wspólną zabawę w pomaganie.
W dniach 23-24 listopada w naszej szkole odbył się kiermasz dla chorego chłopca Aleksandra Rytlewskiego ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Zambrowie.
Uzbierana kwota to 2474,73 zł została przekazana rodzicom chłopca.
Dziękujemy za waszą dobroduszność i wspólną zabawę w pomaganie.
Uczniowie naszej szkoły zawsze chętnie uczestniczą w konkursach i festiwalach. Tak było i tym razem.
W konkursie Piosenki i Pieśni Patriotycznej "Ta co nie zginęła", zorganizowanym przez CK w Zambrowie z okazji Narodowego Święta Niepodległości, chór Planety zdobył 1. miejsce w kategorii klas IV-VIII,
natomiast zespół Cudni i Urocze
z klasy 2c, zdobył miejsce 3.
Dnia 10 listopada w naszej szkole odbył się Uroczysty apel z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Kolejny raz przeżyliśmy radość i wzruszenie faktem, że nasza ojczyzna powróciła na mapę Europy.
Pan dyrektor Andrzej Szeligowski zwrócił uwagę na to, jak ważne jest to święto dla wszystkich Polaków i podkreślił, iż każdy z nas w codziennym życiu może być patriotą.
Uroczystość rozpoczęła się od wniesienia sztandaru oraz odśpiewania hymnu narodowego. Uczniowie naszej szkoły, pod kierunkiem naszych nauczycieli, przygotowali i przedstawili montaż słowno – muzyczny, upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Utwory poetyckie zaprezentowane przez uczniów klas młodszych i starszych oraz pieśni patriotyczne w wykonaniu szkolnego chóru, wprowadziły wszystkich w podniosły nastrój. Słowa piosenki w wykonaniu Huberta Kamińskiego: „Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem” towarzyszyły nam jeszcze długo po zakończeniu uroczystości.
8 listopada Szkoła Podstawowa nr 5 w Zambrowie gościła w swoich murach uczestników XXXI Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Polskiej Poezji Patriotycznej.
Jury w składzie - p .Grażyna Dąbkowska i p. Katarzyna Powichrowska - wysłuchało 15 recytatorów w dwóch kategoriach wiekowych. Najlepszymi wśród uczniów klas VII- VIII okazali się Dawid Kaczyński SP 5 I m., Zuzanna Starczak SP 3 II m., Zofia Gosk SP4 III m. Wyróżnienie przyznano Julii Krasowskiej z SP 5.
W grupie młodszych recytatorów nagrodzono I miejscem Julię Groszfeld SP 5, II m. przyznano Zofii Bańkowskiej SP 3, III m. przypadło Aurelii Worosilak SP 5. Jury wyróżniło także recytację Kornela Zarzeckiego z SP 5. Honorowy patronat nad konkursem objął Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski.
Dziękujemy również p. Agnieszce Mrozowskiej właścicielce sklepu „Koral”.
Gratulujemy wszystkim recytatorom i ich opiekunom.
W środę 25 października 2023 r. klasy 2b i 3b były na wycieczce w Warszawie. Swój pobyt w stolicy rozpoczęły od „Wizyty u króla” w Muzeum Pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie.
Uczniowie udali się na spacer po apartamentach królewskich i zwiedzili najstarszą część pałacu. W dawnej rezydencji władcy obejrzeli jego liczne portrety, przedmioty z nim związane oraz malowidła sławiące jego mężne czyny. Dowiedzieli się również jak przebiegała edukacja króla i jakie książki gromadził. Zobaczyli, w co ubierał się Jan III, i sami się przekonali, ile czasu zajmowało mu przepasanie się pasem kontuszowym. Przyjrzeli się królewskim komnatom i dowiedzieli, dlaczego król i królowa przyjmowali gości w swoich własnych sypialniach. Barwne anegdoty z życia Jana III pozwoliły poznać nie tylko wilanowski pałac, ale przede wszystkim króla zwanego Lwem Lechistanu.
Kolejnym punktem wycieczki było Centrum Nauki Kopernik, czyli raj dla ciekawych. Tutaj każdy mógł się poczuć jak badacz i odkrywca. Dzieci miały możliwość odkrywania tajemnic natury, samodzielnego przeprowadzania doświadczeń, świetnie się przy tym bawiąc. Przekonały się, jak ich zmysły pozwalają im odbierać świat, sprawdzały możliwości swojego ciała, swoją wrażliwość na światło, postrzeganie kolorów, podatność na iluzje.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się wywiady z Robotem Kopernikiem, który udzielał wyczerpujących odpowiedzi, niejednokrotnie na „kosmiczne” pytania.
Choć pogoda nie rozpieszczała, młodzi turyści są zdania, że Warszawa da się lubić nawet w deszczowy dzień.
Zdjęcia w galerii.
27 października starsi wolontariusze z ZS1 i wolontariusze z SP5 w czasie przedświątecznym udali się do Warszawy na cmentarz Powązki. Celem wyjazdu było uporządkowanie grobu córki patrona szkoły ZS1 Ireny Mielczarskiej-Roweckiej oraz złożenie wiązanki na jej grobie.
Następnie odbyliśmy spacer aleją zasłużonych gdzie zapaliliśmy znicze na grobach znanych osób. Spacerując podziwialiśmy stare, unikatowe nagrobki. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum "Cytadeli Warszawskiej".
To był miło spędzony dzień, pełen refleksji i zadumy nad zagmatwaną historią naszego kraju.
Zdjęcia w galerii.
30 października rozpocznie się i trwać będzie do 10 listopada, zbiórka pokarmów dla leśnych zwierząt żyjących na terenie Nadleśnictwa Łomża.
Zebrane kasztany, żołędzie, orzechy, marchew zostawiamy w przeznaczonym do tego celu miejscu, w szatni.
Organizatorzy zbiórki: p. Monika Dąbrowska-Ignaczuk i p. Anna Jasińska
Dnia 22 października 2023 r. odbyły się Powiatowe Igrzyska Dzieci w piłce koszykowej.
Reprezentacja dziewcząt naszej szkoły, w składzie: Andrzejczyk Anna 6d, Bogdańska Helena 6c, Chojak Kamila 5a, Gosk Julia 6c, Groszfeld Julia 6d, Krakowska Maja 6c Kulczyńska Aleksandra 6e, Kulczyńska Gabriela 6e, Markowska Aleksandra 6c, Markowska Maja 6d, Sochacka Lena 6d,
zajęła 1 miejsce!
Gratulujemy dziewczętom i życzymy dalszych sukcesów.