Edukację w klasach młodszych, uczniowie klas III D i III E z wychowawczyniami, chcą zakończyć czymś, co zapamiętają na długo... Tak też się stało!
9 czerwca ruszyli na dwudniowy podbój Lubelszczyzny. Pierwszym punktem programu był Kazimierz Dolny, który słynie z kazimierskich kogucików. W morderczym upale wspięli się na znaną wszystkim Górę Trzech Krzyży z nieziemskimi widokami na okolicę, zwiedzili Rynek Główny i znajdujący się nieopodal kościół. Nie obyło się bez zakupu pamiątek.
Rejs statkiem po Wiśle był przyjemnym wytchnieniem i fantastyczną ucztą przyrodniczą dla oczu. Na zakończenie dnia, wycieczkowicze odwiedzili Muzeum Nietypowych Rowerów w Gołębiu. Tutaj dzieciaki szalały na rowerach, których na co dzień nie zobaczymy.
Szczęśliwi, acz zmęczeni, wieczorową porą trafili do pensjonatu na jedzonko 🍽 i nocleg. Drugiego dnia, wypoczęci i pełni energii, przed południem dotarli do Magicznych Ogrodów. To wspaniałe miejsce, gdzie mogli się bawić cały dzień. Było mnóstwo atrakcji, których nie sposób wymienić. Fotorelacja, jak widać, potwierdza ich doniesienia.
O tym, że Maksymilian Jankowski został laureatem Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego i finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego „Lust auf Lesen?”, a drugim finalistą tego konkursu na szczeblu ogólnopolskim został Hubert Grochowski - już pisaliśmy.
Ostatnio dowiedzieli się o tym również, dzięki zambrowskim mediom, pozostali mieszkańcy naszego miasta, ponieważ burmistrz Kazimierz Dąbrowski, jak co roku, nagrodził najzdolniejszych uczniów.
Wśród laureatów znaleźli się dwaj uczniowie Piątki - Maksymilian i Hubert. Nagrodzeni otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki z rąk włodarza miasta, a wydarzeniu przyglądali się dumni rodzice i nauczycielka niemieckiego, która przygotowywała obu uczniów - Małgorzata Pawelec Kacprzak. Gratulujemy!
Galeria Zdjęcia dzięki uprzejmości portalu zambrów.org
W czwartek, 9 czerwca uczniowie klasy VI B pod opieką wychowawczyni Grażyny Wyszyńskiej, Bernadetty Długoborskiej i rodziców przeżyli wspaniałą przygodę. Wyposażeni w kaski, kombinezony i karabiny kulkowe wyruszyli na pole painballowe, aby wcielić się w rolę walczących żołnierzy. Podzieleni na dwie drużyny uczyli się sztuki walki, przestrzegając obowiązujący regulamin i zasady fair play. Chłopcy spisali się na medal. Bardzo dobrze ze sobą współpracowali i z każdą kolejną rundą doskonalili taktykę walki. W przerwie między walkami integrowali się przy ognisku i gorącej kiełbasce. Klasową wyprawę można uznać za bardzo udaną. Wszyscy, bardzo zadowoleni , szczęśliwie wrócili do domu. Wychowawczyni Grażyna Wyszyńska serdecznie dziękuje rodzicom za zorganizowanie transportu i pomoc w opiece nad uczniami.
W dniach 2-3 czerwca klasy III z wychowawcami, Siostrą Angelą i częściowo z rodzicami udały się na wycieczkę po I Komunii Świętej. Pierwszego dnia bawiły się w Energylandii od rana do wieczora. Atrakcji i niezapomnianych wrażeń było moc. Wieczorem nasza bardzo duża grupa, licząca 180 osób udała się do Częstochowy, aby na Jasnej Górze podziękować Matce Bożej za cały rok pracy jak i za sakrament Eucharystii, który dzieci przyjęły w maju. Rano uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, następnie na Wałach Jasnogórskich odprawiliśmy drogę krzyżową. Po niej był czas wolny na zakup pamiątek, obiad i lody. Przed wyjazdem udaliśmy się do Doliny Miłosierdzia, gdzie zakończyliśmy naszą pielgrzymkę wspólną koronką. A potem ruszyliśmy do Zambrowa, dotarliśmy wieczorem. Dziękujemy wszystkim dzięki, którym ta wycieczko-pielgrzymka się odbyła. Był to piękny czas modlitwy i rekreacji.
Park linowy, ścianka wspinaczkowa, paintballowe zawody strzeleckie, układanie wieży ze skrzynek, wojskowy tor przeszkód, strzelanie z łuku, saper, megapiłkarzyki, skakanie na trampolinach - to tylko niektóre z atrakcji podczas dwudniowego biwaku klas IVb i IVc. Była także dyskoteka na wyspie, ognisko z kiełbaskami, a nawet nocne podchody! Po tylu atrakcjach nikt nie miał problemu z zaśnięciem. Drugiego dnia również czekały na dzieci gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu, rowery gokartowe oraz plażing nad stawem. Dodatkowym atutem było piękne słońce, które dopisywało podczas tej majowej wycieczki.
Warsztaty pszczelarskie w 3de. 31 maja odwiedził nas pan Kazio, który jest pszczelarzem z zamiłowania. Dzięki niemu dzieci wiele dowiedziały się o życiu i wartości pracy pszczół. Poznały wiele ciekawostek, widziały na własne oczy pyłek kwiatowy, miód, kit, wosk. Mierzyły czapki, kapelusze ochronne z siatką i kręciły świece z prawdziwego wosku. Wiedzą teraz, jak zakłada się pasiekę i rozumieją, że praca pszczelarza jest niezwykle trudna i wymaga przygotowania oraz ogromnej wiedzy.
Michał Krajewski, uczeń klasy III b, po raz kolejny udowodnił, że ortografia nie sprawia mu żadnych trudności. Po zajęciu I miejsca w I Powiatowym Konkursie Ortograficznym "Ortografia na medal", przystąpił do rywalizacji i został zwycięzcą Konkursu Ortograficznego o Tytuł Mistrza Ortografii Szkół Podstawowych 2022 w kategorii klas I-III zorganizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury w Zambrowie.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Komisja konkursowa w składzie: Marta Kotowska, Agnieszka Dąbrowska i Anna Krajewska oceniła przygotowane przez uczniów projekty ekologiczne z okazji Dnia Ziemi. Za najlepsze zostały uznane projekty klas 5a, 7d i 3e. Uczniowie otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy.
Klasa 5a zorganizowała „Kiermasz dla Ziemi”. Zebrali 925zł, za które symbolicznie, poprzez Fundację WWF, adoptowali rysia, panterę śnieżną i niedźwiedzia.
Klasa 7d posadziła na terenie szkoły drzewo i dba, by teraz było podlane i bezpieczne.
Klasa 3e zaśpiewali piosenkę dla Ziemi, rozmawiali o segregacji odpadów i rozsądnym użytkowaniu prądu i wody. Później przystąpili do pracy twórczej, której celem było przedstawienie naszej planety w dwóch odsłonach... zasmuconej działalnością człowieka i szczęśliwej. Uczniowie zasiali też wiosenne kwiaty, które w przyszłości mają upiększyć przydomowe ogródki oraz teren wokół szkoły.
Klasa 6b przygotowali akcję informatyczną. Zaprezentowali uczniom w poszczególnych klasach pojemniki na plastik i zużyte baterie, które znajdują się w naszej szkole i zaapelowali o poprawną selekcję odpadów. Przekazali też gospodarzom klas instrukcję dotyczącą właściwej segregacji wszystkich rodzajów wytwarzanych na co dzień śmieci. Ponadto posprzątali teren wokół szkoły.
Klasa 1b przygotowała etykiety przypominające o konieczności oszczędzania wody i prądu. Wybrane etykiety zostały powieszone w łazience szkolnej, na korytarzu i w naszej sali. Następnie uczniowie wirtualnie segregowali śmieci.
Klasa 2d dwie proekologiczne kolorowanki.
Na podsumowanie tematów ze sztuki, IIIE wybrała się do Centrum Kultury w Zambrowie. Tam czekał na nich sympatyczny Pan Włodzimierz Dąbkowski, który na co dzień pracuje w CK jako artysta-plastyk. Pan Włodek z wielką ochotą przedstawił piękną wystawę malarską Pani Agnieszki Gruszeckiej, która znajduje się w Galerii Sztuki "Labirynt". Dzieci poznały technikę wykonanych prac oraz pokrótce ich tematykę. Każdy mógł wyrazić swoją opinię, który obraz podoba mu się najbardziej. Następnie III E odwiedziła pracownię malarską. Tam to dopiero się działo! Na własne oczy obejrzeli atrybut malarza, rozmawiali o barwach a nawet sposobach tworzenia obrazów. Wisienką na torcie w tym spotkaniu była propozycja pana Włodzimierza, aby każdy z klasy mógł zamienić się w prawdziwego malarza! Wspólnie stworzyli piękny portret. Całe szczęście, że nad postępami pracy czuwał Pan Włodzimierz. Trochę poratował dzieci w sytuacji.. Efekt końcowy obejrzyjcie w GALERII!
Uczniowie klasy 2b, wraz z wychowawczyniami panią Beatą Jankowską i Anną Jasińską, zaprosili na lekcje pszczelarza - pana Kazimierza. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Zdrowa ziemia, zdrowi my”, a tytuł warsztatów to: Miód złotem jest dla zdrowia”.
Podczas tych warsztatów uczniowie dowiedzieli się woziły ciekawostek o pszczołach i przepysznym miodzie. Na koniec zajęć odbyła się degustacja przyniesionych przez gościa miodów w 3 rodzajach. Chętni uczniowie próbowali smaków i wybierali swój ulubiony. To były bardzo wartościowe zajęcia, a wiedza przekazana przez pana Kazimierza na długo zostanie w pamięci dzieci.
Dziewczęta z klas czwartych uzyskały najwyższe wyniki w Powiatowych Igrzyskach Dzieci Trójboju Lekkoatletycznym:
I miejsce Lena Sochacka kl. 4 d,
II miejsce Maja Markowska kl.4d,
III miejsce Anna Andrzejczyk kl. 4d
Gratulujemy dziewczętom i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy sportowe
Kiedy w szkole jest dyktando, zwykle kończy się to grandą. Wielu bowiem nie wie (szkoda!), że nasz język to przygoda. Trzeba tylko znać zasady – jak w grze – bez nich nie da rady! W piątek, 22 kwietnia 2022 r., w Szkole Podstawowej nr 4 w Zambrowie odbył się Pierwszy Powiatowy Konkurs Ortograficzny "Ortografia na medal". Adresowany był do uczniów klas II i III. Reprezentanci naszej szkoły, wyłonieni w szkolnych eliminacjach, okazali się mistrzami i udowodnili, że ortografia to wcale nie jest trudna sprawa. Magdalena Misztalewska z klasy II b zajęła I miejsce na poziome klas drugich, a Michał Krajewski - uczeń klasy III b zajął I miejsce na poziomie klas III. Gratulujemy!!!
Członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu „Pomocna Piątka” od początku aktywnie włączyli się
w pomoc uchodźcom z Ukrainy, organizując w szkole zbiórkę żywności i środków higieniczno-sanitarnych, w ramach akcji organizowanej przez Burmistrza Zambrów. Pomagali też przy pakowaniu darów od mieszkańców Zambrowa w Miejskim Ośrodku Kultury. Na terenie swojej szkoły przeprowadzili akcję „Potrzebujący są wśród nas”, zbierając przybory i artykuły szkolne dla koleżanek i kolegów z Ukrainy, wychodząc naprzeciw ich potrzebom. Ale to nie wszystko. Od kilku tygodni wolontariusze „Pomocnej Piątki”, pod kierunkiem swojej opiekunki, Grażyny Wyszyńskiej organizują polsko-ukraińskie przerwy integracyjne, podczas których uczniowie nawiązują koleżeńskie relacje i przyjaźnie poprzez wspólną naukę języka polskiego i ukraińskiego. W spotkaniach tych bardzo pomocni są uczniowie z Ukrainy, którzy uczęszczają już kilka lat do zambrowskiej „Piątki” i chętnie dzielą się swoją wiedzą i umiejętnościami. Język przyjaźni i życzliwe gesty polskich i ukraińskich uczniów przynoszą wiele dobra. Integracyjne przerwy przebiegają w radosnej i przyjaznej atmosferze.
Po majówce Klasa 3d rozpoczęła lekcje pracowicie. Każdy uczeń przybył do szkoły z gliną i tworzy własną formę. Praca garncarza w dawnych czasach to nie była łatwa sztuka. Dziś się o tym przekonaliśmy. Niełatwo jest wykonać gładką i kształtną formę. To zajęcie wymaga precyzji i cierpliwości.-mówiły dzieci. Dzięki samodzielnemu tworzeniu zrozumiały na własnej skórze jak bardzo ułatwiło pracę wynalezienie koła garncarskiego. Efekty pracy w GALERII.
W Oddziale dla Dzieci naszej miejskiej biblioteki został przeprowadzony konkurs „Księga Bajek”. Miał on na celu rozbudzenie w czytelnikach aktywności bajkopisarskiej i ilustratorskiej. Każdy zainteresowany uczeń klas I-III mógł przynieść/ przesłać do biblioteki własnoręcznie napisaną i ozdobioną własnymi rysunkami bajkę. Komisja oceniała walor merytoryczny bajki, jej spójność, oryginalność oraz stopień samodzielnego wykonania. Oliwer Włodkowski z klasy 2b (wych. Beata Jankowska i Anna Jasinska) zajął I miejsce w kategorii klas 2-3.
Tegoroczne obchody Dnia Flagi oraz Święta Konstytucji 3 Maja w zambrowskiej Piątce obchodzono patriotycznie, ale też zabawowo i rozrywkowo.
3 maja reprezentacja społeczności szkolnej, czyli poczet sztandarowy, dyrekcja, nauczyciele, rodzicie oraz uczniowie, wzięli udział w oficjalnych miejskich obchodach w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej oraz na Placu Sikorskiego, przy pomniku Powstania Styczniowego. Jak powiedział burmistrz Kazimierz Dąbrowski: „(…) przychodząc przed pomnik daliście wielki wyraz przywiązania do patriotyzmu oraz wartości zawartych w rozdziałach Konstytucji 3 Maja”.
Maj jest szczególnym miesiącem w historii Polski. Poza rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja obchodzimy 2 maja Dzień Flagi. W piątek SP5 zachwycała barwami biało-czerwonymi, dzięki uczniom i nauczycielom, którzy tego dnia wybrali stroje w kolorach narodowych.
Dodatkowym elementem obchodów była zajęcia na lekcjach wychowawczych, w czasie których uczniowie oglądali prezentację na temat majowych świąt, by później wykazać się na teście. Najlepsi uczniowie zostali nagrodzeni.
Obchody majowe przygotowali uczniowie klasy 7d wraz z wychowawczyniami Justyną Olszewką i Anną Krajewską oraz Samorząd Uczniowski.
W związku z realizowaną w naszej szkole edukacją ekologiczną i zdrowotną zorganizowaliśmy konkurs na prezentację multimedialną pt. „Wiem co jem”. Jego celem było zainteresowanie uczniów tematyką zdrowego żywienia, popularyzowanie wiedzy o zasadach prawidłowego żywienia i zdrowej żywności, uświadomienie szkodliwego wpływu chemicznych substancji zawartych w żywności na zdrowie człowieka oraz kształtowanie postawy świadomego konsumenta. Uczestnikami konkursu byli uczniowie klas VII i VIII.
Komisja konkursowa w składzie: Grażyna Wyszyńska, Jolanta Gacka i Anna Krajewska wyłoniła zwycięzców:I miejsce – Amelia Rzodkiewicz, kl. VIII D,II miejsce – Nikola Kacprzyk, kl. VIII D,III miejsce ex aequo Oliwia Kazimierska, kl. VII C i Maria Gosiewska, kl. VIII D.Wyróżnienie otrzymały: Patrycja Meler, kl. VIII D i Hanna Choromańska, kl. VIII D.Wręczenie nagród i wyróżnień z rąk dyrektora SP5, pana Andrzeja Szeligowskiego odbyło się w środę, 27 kwietnia.Nagrody w formie książek i dyplomy ufundowała Rada Rodziców SP5, a nagrody rzeczowe Biuro Promocji Urzędu Miasta Zambrów, za które organizatorka konkursu, Grażyna Wyszyńska serdecznie dziękuje.
Zwycięzcom i wyróżnionym w konkursie uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
W piątek, 22 kwietnia 2022 r., odbył się konkurs recytatorski "Przyrodnicze baje, bajki..." z okazji Dnia Ziemi. Wzięli w nim udział uczniowie z klas I - III, których oceniała komisja w składzie: Pani Grażyna Dąbkowska, Pani Emilia Murawska i Pani Anna Suwalska. Zwycięzcami konkursu zostali: na poziomie klas pierwszych I. Aleksander Krasiński kl. I d II. Wiktoria Dąbrowska kl. I c III. Lena Mażewska kl. I b na poziomie klas drugich I. Lena Witkowska kl. II c II. Maria Mieczkowska kl. II d III. Dominika Urbanek kl. II e na poziomie klas trzecich I. Lena Żebrowska kl. III e II. Eryka Kaczyńska kl. III b III. Szymon Oleksiak kl. III d.
13 kwietnia 2022 roku odbył się XXXIV Mały Konkurs Recytatorski : ,,Baje, Bajki, Bajeczki" w sali widowiskowo- kinowej w Miejskim Ośrodku Kultury w Zambrowie. W tym konkursie wystąpiło 33 uczestników w trzech kategoriach: I-III, IV- VI, VII- VIII. Nasza szkołę reprezentowali uczniowie: Piotr Lasocki- II A, Ksawery Dąbrowski- III A, Julia Groszfeld- IV D, Aurelia Worosilak- IV E, Barbara Oleksiak- VII C
Młode recytatorki z klasy IV zostały dostrzeżone przez jury. Aurelia Worosilak zajęła III miejsce, a Julia Groszfeld - wyróżnienie.
Gratulujemy recytatorkom i pani prowadzącej Grażynie Dąbkowskiej. Życzymy dalszych sukcesów.
12 kwietnia w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Zambrów odbyły się miejskie eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ph."Młodzież zapobiega pożarom". Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VIIA w składzie: Agata Worosilak, Katarzyna Redaj i Maciej Lipski. Turniej polegał na rozwiązaniu trudnego testu z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Po podliczeniu punktacji za testy, oraz po krótkiej dogrywce ustnej okazało się, że pierwsze miejsce zajęła Katarzyna a trzecie Agata. Obie dziewczynki będą reprezentowały nasze miasto w eliminacjach powiatowych, które odbędą się pod koniec kwietnia. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!