19 września 2016 r. klasa II C odwiedziła Regionalną Izbę Historyczną w naszym mieście. Po sali wystawowej oprowadzał nas pan Dawid Balkan. Zapoznał nas ze zgromadzonymi eksponatami. Ciekawie opowiadał o wydarzeniach historycznych z czasów II wojny światowej. Dzieci z zainteresowaniem słuchały tych informacji. Była również niespodzianka. Uczniowie mieli okazję dotknąć niektóre eksponaty.
Tegoroczna akcja Sprzątanie Świata odbyła się pod hasłem: "Podaj dalej… Drugie życie odpadów". Jej przesłanie to poszanowanie zasobów, unikanie tworzenia odpadów i szacunek do wytworzonych przedmiotów, a także uświadomienie społecznościom lokalnym ich codziennego wpływu na środowisko przyrodnicze.
Uczniowie dobrze przygotowani - zaopatrzeni w worki, rękawice i pozytywnie zmotywowani szczytnym celem akcji - wyruszyli spod szkoły sprzątać wyznaczony teren.
Akcja przebiegła sprawnie. Dzięki pięknej i słonecznej pogodzie sprzątanie było nie tylko pracą, ale także dobrą zabawą na świeżym powietrzu. Stan czystości okazał się dużo lepszy niż w poprzednich latach. Z roku na rok mamy coraz mniej pracy. Cieszymy się, że świadomość mieszkańców naszego miasta w dbaniu o czystość własnego otoczenia jest coraz wyższa.
Jesteśmy przekonani, że tego typu akcje są pożytecznym narzędziem w procesie edukacji ekologicznej młodego pokolenia
77 lat temu, 11 września miała miejsce bitwa o Zambrów. Mieszkańcy naszego miasta kultywują pamięć o tym historycznym wydarzeniu.
Mszą Świętą w kościele pw. Ducha Św. rozpoczęły się uroczystości miejskie upamiętniające bohaterów poległych w bitwie o Zambrów. Uczestniczyły w niej władze samorządowe miasta, powiatu i gminy, delegacje szkół i przedszkoli oraz wielu instytucji. Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy oraz przedstawiciele samorządu uczniowskiego.
Podniosłym punktem uroczystości było odsłonięcie i poświęcenie odnowionego pomnika Żołnierzy 71 Pułku Piechoty. Wielu z nich oddało życie w walce z niemieckim najeźdźcą. Następnie odczytany został apel poległych i oddano salwę honorową. Na zakończenie przybyłe na uroczystości delegacje złożyły wieńce i kwiaty.
Była to wspaniała lekcja historii Małej Ojczyzny dla wszystkich mieszkańców Zambrowa.
Rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się w dniu 1 września 2016 roku (czwartek) o godzinie 9.00 na sali gimnastycznej. (obowiązuje zmaina obuwia.)
Spotkanie rodziców i uczniów klas pierwszych z wychowawcami odbędzie się 29 sierpnia 2016 (poniedziałek) o godzinie 18.00 na dolnym holu szkoły.
Dnia 24 czerwca wszyscy uczniowie zakończyli naukę i powitali wakacje.
Podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego gościliśmy w naszej szkole Burmistrza Miasta p. Kazimierza Dąbrowskiego, Przewodniczącą Komisji Kultury i Oświaty p. Alicję Muraczewską, Przewodniczącego Rady Rodziców pana Cezarego Goska, Zastępcę Przewodniczącego Rady Rodziców panią Ewę Gregorek oraz ks. Łukasza.
Dyrektor Szkoły w swoim wystąpieniu podziękował uczniom i pracownikom szkoły za ich wysiłek, który niejednokrotnie przyniósł bardzo dobre efekty. Podziękował rodzicom, bez których sukcesy naszych uczniów nie byłyby możliwe i wszystkim życzył udanych oraz bezpiecznych wakacji.
Po miłych i ciepłych słowach naszych gości, skierowanych do uczniów i pracowników szkoły przyszedł czas na wręczanie odznak, świadectw, nagród i dyplomów.
Na zakończenie uroczystości w klasach I – III, grupa uczniów z klasy IIIc, zaprezentowała taniec w hawajskim rytmie, a później, zapraszając pana Dyrektora do „przejażdżki pociągiem”, dała jasny sygnał, że czas wyruszać na wakacje. Natomiast uczniowie z klas VI, żegnając wszystkich w zabawny ale też refleksyjny sposób, wspominali lata spędzone w naszej szkole. Po nich były kwiaty, życzenia, podziękowania i łzy. Tym wzruszającym akcentem zakończyliśmy rok szkolny 2015/2016 i powitaliśmy wakacje!
Dnia 22 czerwca odbyło się Powitanie Lata 2016. Uroczystą imprezę integracyjną otworzył Dyrektor Szkoły p. Andrzej Szeligowski, po czym klasy Ia, IVd i VIa z SP4, Ie, IId i Vb z SP5 oraz SOSW z Długoborza zaprezentowały swoje klasy piosenką lub wierszem.
Następnie p. Dyrektor wręczał nagrody laureatom III Powiatowego Konkursu dla Dzieci Niepełnosprawnych pod hasłem „Bawię się bezpiecznie”. Dzieci otrzymały książki i pamiątkowe dyplomy.
Podczas spotkania były też prezentowane tańce w wykonaniu: Patrycji Meler z kl. IId, dziewcząt z klasy VI SP5 i grupy tanecznej klasy IId SP5, która wykonała taniec z mopami. Bawiący się uczestnicy spotkania próbowali swoich sił w wielu przygotowanych przez organizatorów konkurencjach, tj: nawijanie sznurka z zabawką, bieg z łyżkami i piłkami, przeciąganie liny. Kolejnym etapem naszej zabawy było wykonanie przez uczniów w grupach pracy plastycznej: „Wakacje. Lato. Przygoda”. Wszyscy z zapałem zabrali się do pracy. W czasie wykonywania plakatów uczestnicy częstowali się słodką niespodzianką w postaci tortu, ciast, słodyczy i napojów w kąciku bufetowym.
Na koniec wszyscy wesoło się bawili przy piosence „Na raz, na dwa”. Zabawę prowadziły dzieci z kl. IIIc SP5.
Serdecznie dziękujemy za wspólne Powitanie Lata 2016! Pięknie dziękujemy rodzicom klasy Vb za upieczenie pysznych ciast oraz Pani Paulinie Konarzewskiej za zrobienie pysznego tortu.
22 czerwca w ramach realizowanej innowacji pedagogicznej "Żyj zdrowo i kolorowo" klasy pierwsze spotkały się z p. Martą Żebrowską, dietetykiem. Dzieci chętnie i z dużym zainteresowaniem słuchały rad jak należy zdrowo się odżywiać, o czym należy pamiętać przy spożywaniu posiłków, jakich potraw należy unikać. Nieodłącznym warunkiem jest wysiłek fizyczny. Uczniowie bardzo chętnie się wypowiadały, przedstawiały swoje nawyki żywieniowe.
Nasz gość wspólnie z dziećmi ustalił, że od dziś zawsze przed wyjściem do szkoły jemy śniadanie! Pamiętajmy też o gorącym obiadku w domu i o zdrowej, wczesnej kolacji. Pierwszaki zapewniły, że nie będą już tak często spożywać słodyczy. W podziękowaniu uczniowie wręczyli p. Marcie piękny bukiecik kwiatków.
Dnia 10 czerwca został rozstrzygnięty III Powiatowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci Niepełnosprawnych "Bawię się bezpiecznie”. Organizatorkami konkursu były: Jola Gacka i Agnieszka Dąbrowska. Prace oceniała komisja w składzie:
Włodzimierz Dąbkowski, Sylwia Korpalska.
Laureaci w kat. Klas I – III: Aleksandra Sadowska kl. Ia SP4, Klaudia Gosiewska kl. IIIa SP5, Mateusz Wróblewski kl. IIIc SP5.
Laureaci klas IV – VI: Anna Wiśniewska kl. IVb SP4, Zuzanna Endzel kl. Vb SP5, Adrian Gosiewski kl. Vb SP5.
Nagrody zostały wręczone podczas uroczystości Powitania Lata 2016.
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy! Opiekunom uczniów dziękujemy za przygotowanie dzieci.
Uczniowie klasy Ib lubią czytać i chętnie wypożyczają książki ze szkolnej biblioteki. Dzieci postanowiły same „napisać” książkę.
Ta książka to zbiór kart, przedstawiających najciekawsze lektury. Dzieci obok tytułu i autora książki rysowały ilustrację i pisały zdania związane z przeczytanym utworem. Wszystkie karty zostały spięte w jeden segregator zatytułowany: "Moje lubione lektury" i przekazane do szkolnej biblioteki. Okazało się, że wśród ulubionych lektur są tradycyjnie bajeczki oraz wierszyki i teksty o zwierzętach. Wielu uczniów przekonuje się, że czytanie to nie tylko nauka, ale przede wszystkim przyjemność.
Dnia 21 czerwca 2016 r. nasza klasa Ic, wybrała się do Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zambrowie na spotkanie z pisarką Panią Beatą Ciecierską. Głównym tematem spotkania były rymowanki. Autorka spotkania przygotowała dla nas wiele niespodzianek. Były zgadywanki, rymowanki, oraz słodka niespodzianka dla każdego z nas. Spotkanie przebiegało mile i przyjemnie. Jesteśmy zadowoleni z tego spotkania.
W minioną niedzielę (19 czerwca) uczniowie klasy III c wraz z rodzicami i wychowawcą wybrali się na niezwykłą wycieczkę rowerową uwieńczającą trzyletnią edukację w klasach młodszych. Celem wycieczki było wczesnośredniowieczne Grodzisko „Okop” w Porytem – Jabłoni. Tam czekał już na nas prezes Stowarzyszenia Historycznego im. 71 Pułku Piechoty, Pan Paweł Sanewski. Na zaproszenie rodziców zgodził się poświęcić swoje niedzielne popołudnie i przedstawić uczestnikom rajdu ten niesamowity zabytek, o którym wielu z nas nie ma pojęcia. Uczestnicy wysłuchali ciekawych informacji dotyczących grodziska, a następnie mogli wejść niejako do jego wnętrza.
Pobyt zakończył się wykonaniem wspólnego zdjęcia z Panem Pawłem. Jednak nie był to koniec atrakcji! Rodzice przygotowali dla dzieci również poczęstunek w siedzibie Klubu Miłośników Motocykli „Żubr”. Były lody, słodkości, kiełbaska z grilla i oczywiście tradycyjna grochówka. Ponadto odbyły się konkursy talentów, zawody sportowe, tańce i śpiewy oraz wiele innych ciekawych atrakcji.
To było bardzo udane podsumowanie i poniekąd pożegnanie z wychowawcą i rówieśnikami z klasy. Serdeczne podziękowania należą się Państwu Sylwii i Jackowi Dmochowskim oraz innym rodzicom zaangażowanym w organizację tego wspaniałego dnia! Dzięki Wam mogliśmy w ten sposób zwieńczyć naszą trzyletnią przygodę!
W nocy z 17 na 18 czerwca 16 uczniów klas piątych, którzy uzyskali ponad połowę punktów w trzyetapowym konkursie matematycznym "nocowali w szkole".
Organizatorzy, a byli nimi nauczyciele zespołu przedmiotów matematyczno - przyrodniczych, zapewnili im mnóstwo atrakcji. Na rozgrzewkę, pod kierunkiem pani Mileny Ostrowskiej, tańczyli zumbę, a później odbyły się zajęcia sportowo - rekreacyjne.
Dzieci były bardzo zachwycone zabawą integracyjną z kubeczkami - "cup song". Kolejną atrakcją był maraton filmowy, który trwał do późnych godzin nocnych. Rano zaś, bawili się w architektów, projektując budowle z patyczków "Bamp".
Organizatorzy serdecznie dziękują sponsorom kolacji i śniadania, Państwu Edycie i Jackowi Gałązka - właścicielom Centrum Handlowego "Gregorek".
Uczestnicy "nocy w szkole" byli bardzo zadowoleni. Zapewniali, że w przyszłym będą starać się, aby zasłużyć na taką nagrodę.
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna przedstawiła wyniki tegorocznego sprawdzianu szóstoklasistów. Nasi najstarsi koledzy i koleżanki wypadli bardzo dobrze na tle kraju, województwa i Zambrowa. Na szczególne brawa zasłużyli za wyniki z matematyki. Ich średni wynik procentowy jest o 11% wyższy niż średni wynik w Zambrowie. Także wynik z języka angielskiego jest dużo wyższy niż średni wynik w mieście (o 5%). Jak widać opłaciła się praca na dodatkowych zajęciach organizowanych przez nauczycieli przez cały rok. Oto szczegółowe porównanie średnich wyników sprawdzianu:
|
I część sprawdzianu |
II część sprawdzianu |
||
ogólnie |
J polski |
matematyka |
j angielski |
|
Polska |
63% |
71% |
54% |
71% |
Podlaskie |
63% |
71% |
54% |
70% |
Miasto Zambrów |
61% |
71% |
52% |
69% |
SP 5 |
67% |
71% |
63% |
74% |
Cała społeczność naszej szkoły włączyła się do udziału w ogólnopolskiej akcji masowego czytania, która przebiegała pod hasłem „Jak nie czytam, jak czytam”. W piątek, 10 czerwca o godz. 10.00, uczniowie w całej Polsce zbierali się w różnych miejscach szkoły, miasta czy wioski, aby wspólnie czytać - każdy to, na co ma ochotę, m. in. po to, aby ustanawić rekord czytania w jednym momencie. Akcja ta, zainicjowana przez Redakcję „Biblioteki w szkole”, miała przede wszystkim na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, propagowanie mody na czytanie, wspieranie dzieci i młodzieży aktywnych czytelniczo, tworzenie warunków do skutecznej edukacji czytelniczej w szkołach i ułatwianie dzieciom i młodzieży dostępu do atrakcyjnej dla nich literatury.
Masowe czytanie „Piątki” odbyło się na terenie parku przy ul. Cmentarnej. Uczestniczyło nim ok. 400 uczniów, którzy prezentowali stroje swoich ulubionych bohaterów literackich, konkursowe plakaty, promujące czytanie, ale przede wszystkim czytali swoje ulubione książki. Najciekawsze plakaty zostaną wkrótce nagrodzone. Trzeba przyznać, że uczniowie wykazali się dużą pomysłowością i inwencją twórczą. W akcji wzięli też udział niektórzy rodzice.
Nasza szkolna biblioteka inicjuje wiele działań, aby rozwijać zainteresowania czytelnicze uczniów. Przy bardzo dobrej współpracy dyrekcji szkoły, nauczycieli i wychowawców organizowane są liczne konkursy, różnorodne akcje i imprezy czytelnicze, które cieszą się wśród młodych czytelników dużym zainteresowaniem. W szkole odbywają się także spotkania dla rodziców, mające na celu ukazywanie wpływu książki oraz czytania na rozwój i edukację dzieci. Realizowane są innowacje pedagogiczne wykorzystujące cenne wartości książek. Statystyki, prowadzone przez nauczycieli bibliotekarzy pokazują, że czytelnictwo wśród uczniów naszej „Piątki” z każdym rokiem znacząco wzrasta. Warto podkreślić, że działania aktywizujące czytelnictwo w szkole podejmowane są przez szkolną bibliotekę już od wielu lat, a teraz już widać tego pozytywne efekty.
„Ani jeden dzień, nie może upłynąć,
aby nie uczynić
czegoś dobrego”
/św. Filip Nereusz/
Wolontariuszki z klasy VIb, reprezentujące Szkolne Koło Caritas zainicjowały w szkole akcję charytatywną. W tym celu upiekły kruche ciasteczka i własnoręcznie wykonały modne bransoletki. Starsi i młodsi uczniowie chętnie kupowali domowe wypieki. Największym powodzeniem cieszyły się bransoletki, które najszybciej zostały sprzedane. Okazało się, że jest jeszcze na nie duże zapotrzebowanie i z tego względu akcja trwała o jeden dzień dłużej.
Dochód ze sprzedaży ciastek i bransoletek zostanie przeznaczony dla potrzebujących dzieci z naszej szkoły, między innymi na dofinansowanie wypoczynku letniego.
„Słowa budują, a czyny pociągają” – takie akcje, choć małe, pokazują wielkie serca wolontariuszek, które uczą jak niewiele trzeba, aby pomóc innym.
Opiekunki SKC: s. Justyna Lachowska i Grażyna Wyszyńska serdecznie dziękują dziewczętom za podjętą inicjatywę i ich zaangażowanie w pracy na rzecz potrzebujących koleżanek i kolegów.
Dnia 3 czerwca 2016 roku w sali nr 9 odbyła się akademia z okazji Dnia Rodziny. Na tą wyjątkową uroczystość przybyli rodzice klasy II C. Drugoklasiści przygotowali montaż słowno - muzyczny. Rodzice z dumą i ze łzami w oczach przysłuchiwali się pięknej recytacji wierszy, która przeplatała się z piosenkami. Dzieci również grały na fletach melodie znanych piosenek: "Wlazł kotek na płotek..." i "Stary niedźwiedź mocno śpi". Po części artystycznej dzieci wręczyły rodzicom przygotowane przez siebie laurki w kształcie serca. Później zostały zaproszone przez rodziców do skosztowania pysznych ciast i słodyczy.
Gdy wszyscy trochę odpoczęli, zaczęły się wspólne zabawy. Rodzice wraz ze swoimi dziećmi brali udział w takich konkurencjach jak: kalambury, odgadywanie zagadek, pokazywanie haseł. Wszyscy świetnie bawili się. Ten dzień na długo pozostanie miłym wspomnieniem, spędzonym w gronie rodzinnym.
Dnia 2 czerwca 2016 r. uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszkami Powiatowej Komendy Policji z Zambrowa. "Bezpieczne wakacje 2016" były hasłem wizyty pań policjantek. Wykorzystując prezentację multimedialną w bardzo ciekawy sposób przedstawiły zasady bezpiecznego spędzania wakacji, w tych miejscach, gdzie będą przebywać dzieci. Omówiono więc bezpieczne pobyty nad wodą, w górach, lesie, na wsi, no i oczywiście w domu. Utrwalono zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, jako piesi i jako pasażerowie. Atrakcyjna metoda przeprowadzenia spotkania, na pewno zaowocuje lepszym zapamiętaniem zasad bezpieczeństwa. Najbliższe wakacje będą na pewno bezpieczne.
2 czerwca delegacja Samorządu Uczniowskiego z okazji Dnia Samorządności Dziecięcej wzięła udział w spotkaniu z Burmistrzem Miasta Zambrów - p. Kazimierzem Dąbrowskim i Przewodniczącym Rady Miasta Zambrów - p. Zbigniewem Korzeniowskim.
Podczas „młodzieżowej sesji rady miasta” uczniowie poznali zakres obowiązków Burmistrza i Przewodniczącego Rady Miasta. Mieli też okazję zadawać pytania oraz składać postulaty dotyczące rozwoju naszej małej Ojczyzny. Uczniowie doskonale spisali się w roli
„radnych”. Wykazali się dobrą znajomością problemów z różnych dziedzin środowiska lokalnego.
Spotkanie to było wspaniałą lekcją wychowania obywatelskiego. Potraktowani przez władze miasta jako pełnoprawni mieszkańcy mogli zaangażować się w sprawy publiczne oraz ćwiczyć już teraz swoje umiejętności obywatelskie.
Przedstawicielki Szkolnego Koła Caritas, z okazji Dnia Dziecka odwiedziły najmłodsze dzieci, mieszkające w Zespole Placówek Opiekuńczo - Wychowawczych w Zambrowie. Po muzycznym powitaniu i przedstawieniu się uczestników spotkania dzieci opowiedziały o swoich ulubionych książkach, a także o korzyściach płynących z czytania. Wolontariuszki zaprezentowały młodym czytelnikom wiele ciekawych książek. Niektóre z nich mogą bawić, wzbogacić wiedzę, a inne pomóc rozwiązać poważne dziecięce problemy. Rozmowy o książkach przeplatane były zabawami literackimi i muzyczno-ruchowymi.
Spotkanie przebiegało w radosnej atmosferze. Na zakończenie wolontariuszki obiecały dzieciom kolejne spotkania z książką i zabawą w przyszłym roku szkolnym.
Opiekunki Szkolnego Koła Caritas: s. Justyna Lachowska i Grażyna Wyszyńska dziękują panu Markowi Dąbrowskiemu, dyrektorowi Zespołu Placówek Opiekuńczo - Wychowawczych za umożliwienie zorganizowania spotkania wolontariuszek z dziećmi.
Uczniowie klasy Ie SP nr 5 uczestniczyli w niezwykłej lekcji, która odbyła się z udziałem bardzo interesujących gości. W poniedziałkowy poranek wizytę złożył im Noks – tresowany pies rasy foksterier i jego Pan – tata Agatki, który pracuje jako strażnik więzienny. Dzieci różnie zareagowały na widok foksteriera. Jedne miały zadowolone miny i od razu chciały się z nim bawić, inne przełamały lęk, kiedy karmiły Noksa z otwartej dłoni. W czasie zabawy uczniowie rozmawiali o przyjemnościach i obowiązkach, które wiążą się z posiadaniem psa. Uświadomili sobie, że piesek to wspaniały przyjaciel i partner do zabawy ale trzeba się o niego troszczyć.
Pan Jacek opowiedział i zademonstrował, jak pracuje Noks, co potrafi i jak trzeba go nagradzać za wykonane zadanie. Przypomniał również dzieciom, jak należy zachować się, gdy zajdzie niebezpieczeństwo ataku przez nieznanego psa. Okazało się, że pozycja żółwia jest uczniom doskonale znana.
Taka lekcja z pewnością była bardzo atrakcyjna dla uczniów i przyczyni się do zwiększenia ich bezpieczeństwa w czasie zbliżających się wakacji. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego spotkania!