Menu

  • Petarda i Piorun

    09.03.2016

    Petarda i Piorun to nowi „mieszkańcy” naszej szkoły! Mowa o chomiku dżungarskim (Petarda) i żółwiu żółtolicym (Piorun). Zwierzątka są podopiecznymi uczniów klasy III c, którzy uczestniczą w innowacji pedagogicznej „Z przyrodą na TY”.
    W ramach prowadzonych zajęć, dzięki uprzejmości i pomocy rodziców, sala lekcyjna III c wyposażona została w hodowlę żywych zwierząt, które mają pomóc uczniom lepiej zrozumieć świat przyrody i bezpośrednio mieć z nią styczność. Dzięki hodowli chomika i żółwia dzieciaki uczą się systematyczności, obowiązkowości i odpowiedzialności. Ponadto, integrują zespół klasowy! Każdego dnia wyznaczane są kolejne osoby, które zajmują się zwierzętami i dbają o ich dobre samopoczucie. W wolnych chwilach wszyscy mają możliwość zabawy z Petardą oraz obejrzeć wodne wyczyny Pioruna.

    Warto wspomnieć, że oprócz hodowli żywych zwierząt, uczniowie III c również zajmują się sadzeniem i sianiem różnego rodzaju roślin oraz kwiatów. W kilku grupach prowadzą eksperymenty i zapisują swoje spostrzeżenia i uwagi na karcie hodowli rośliny.

  • Proszę pani! Urosło nam! Urosło!

    09.03.2016

    Takimi słowami rozpoczęli tydzień uczniowie klasy I e, ciesząc się z rezultatów swojej pracy. Na przełomie lutego i marca posadzili wspólnie cebule tulipanów, hiacyntów, posiali len i owies. Pod czujnym okiem nauczycieli podlewali je i obserwowali. Rośliny odwdzięczają się za troskę… teraz tylko trzeba poczekać na kwitnienie… ciekawe jakie kolory będą miały tulipanki…

  • Warzywa i owoce w szkole

    04.03.2016

    W ramach akcji  „Warzywa i owoce w szkole” uczniowie klasy I C wspólnie z rodzicami zaplanowali przygotowanie smacznych, zdrowych soków owocowo-warzywnych. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z różnymi wyciskarkami soków i przypomnieli zasady zachowania ostrożności przy korzystaniu z urządzeń elektrycznych (tylko pod opieką rodziców). W grupach zabrali się do powierzonych zadań. Uczniowie podkreślali znaczenie dla zdrowia picia świeżo wyciśniętych soków - źródła wielu witamin.
    Degustacja wykonywanych soków sprawiła wiele radości i zadowolenia.

  • Kącik roślin wiosennych

    04.03.2016

    Już niedługo przyjdzie wiosna. Ptaki wracają do nas z ciepłych krajów, rośliny budzą się do życia. Takie wiosenne kwiaty mogą sprawić dużo radości. Aby uprzyjemnić i upiększyć nasze otoczenie klasa IA z pomocą wychowawcy i rodziców postanowili stworzyć kącik przyrody. Mamy przygotowały warsztat pracy: stoliki zabezpieczono folią, przygotowano dla każdego miejsce pracy i niezbędne narzędzia.

    Przed przystąpieniem do pracy omówiliśmy kolejne etapy. Dzieci czekały z wielką niecierpliwością na rozpoczęcie siania nasion. W wielu doniczkach posadziliśmy cebulki wiosennych kwiatów: hiacyntów, żonkili, tulipanów. Posieliśmy też nasiona różnych roślin: rzeżuchy, kopru, owsa, szczypiorku, majeranku. Dzieci podlały roślinki w swoich doniczkach. Z niecierpliwością czekamy na efekty naszej pracy i pierwsze zbiory. Piękne kolorowe kwiaty upiększą naszą klasę, a zioła spożyjemy do kanapek. Wychowawca dziękuje serdecznie za pomoc rodziców w zorganizowaniu ciekawej lekcji.

  • Czytanie najlepszą nauką

    03.03.2016

    „Czytanie to najlepszy sposób uczenia się. Czytanie najlepszą nauką”. Ta myśl towarzyszyła naszej klasie,  podczas dzisiejszego spotkania w ramach realizacji innowacji pedagogicznej z edukacji czytelniczej. Odwiedził nas tata Adama - Pan Karol Żabiński. Przyniósł ze sobą swoje ulubione książki „Władca Pierścieni”, „Hobbit” i … „Przygody Tomka Sawyera”. Opowiedział nam o swojej wielkiej pasji – czytaniu. Ulubione książki Pana Karola to proza fantasy. Książką, która miała wielki wpływ na życie naszego  gościa są przygody Tomka Sawyera. Przeczytał ją pierwszy raz, kiedy miał tyle lat co my teraz.

    W czasie rozmowy okazało się, że Adam też jest  już po lekturze tej książki. Inni oglądali film.  Nasz gość wybrał rozdział o tym, jak Tomek malował płot i przeczytał nam go. Wszyscy słuchali w dużym skupieniu. Na zakończenie  Pan Karol razem z Adamem zadali nam serię zagadek. Musimy przyznać, trudnych i niezwykłych.
    Dziękujemy Panie Karolu, to było niezwykłe spotkanie! Wdzięczni uczniowie klasy III a

  • Spotkanie autorskie.

    02.03.2016

    Uczniowie z klasy VIa, korzystając z zaproszenia Miejskiej Biblioteki Publicznej Oddział dla Dzieci, uczestniczyli 1 marca 2016 r. w spotkaniu autorskim z Anną Czerwińską-Rydel. Pani Anna z wykształcenia jest muzykiem i pedagogiem. Z ogromną pasją pisze też książki dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej, biograficznej. Autorka w swoich książkach opowiada o ludziach z pasją, problemach dzieci, rodzinie, samotności, potrzebie bliskości, zrozumienia, miłości, a przede wszystkim o muzyce.
    Jej książki otrzymały wiele prestiżowych nagród. Oto niektóre z nich:


    - Tajemnica Matyldy – I nagroda w kategorii proza dla dzieci Costerina 2007,
    - W szarym habicie i czarnym kapturze - wyróżnienie w kategorii proza dla dzieci Costerina 2009,
    - Sekretnik Matyldy – I nagroda w kategorii proza dla dzieci Costerina 2010,
    - Jaśnie Pan Pichon, rzecz o Fryderyku Chopinie – Feniks 2011, Nagroda Wydawców Katolickich,
    - Moja babcia kocha Chopina – wyróżnienie Feniks 2011,
    - Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem - nagroda Książka Roku IBBY 2011 w kategorii ilustracje, oraz wyróżnienie w Konkursie PTWK „Najpiękniejsza książka 2011”,
    - Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita wyróżnienie w Konkursie PTWK „Najpiękniejsza książka 2011”, oraz wyróżnienie Książka Roku IBBY 2012 w kategorii literackiej.
    Anna Czerwińska-Rydel jest również członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Polskiej Sekcji IBBY. Na stałe mieszka w Gdańsku. Pracuje z dziećmi, młodzieżą i studentami prowadząc zajęcia muzyczne, pedagogiczne oraz terapeutyczne.
        Spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej przebiegało w miłej atmosferze. Pisarka opowiedziała o swojej bogatej twórczości i czytelniczej pasji. Mocno zaakcentowała rolę czytania w zdobywaniu wiedzy i rozwijaniu swoich pasji. Zaprezentowała bliżej niektóre książki i odpowiadała na pytania uczniów. Na zakończenie można było kupić książki i otrzymać autograf autorki.
        Grażyna Wyszyńska oraz uczniowie z kl. VIa serdecznie dziękują pani Barbarze Myszko i pani Marii Ferenc za zaproszenie do udziału w tym spotkaniu.

  • Spektakle "Piotruś i wilk" oraz "Przygody Tomka Sawyera"

    01.03.2016

    29 lutego cztery klasy pierwsze wybrały się do Centrum Kultury w Zambrowie, aby obejrzeć spektakl „PIOTRUŚ I WILK” oparty na znanej baśni Sergiusza Prokofiewa o tym samym tytule. Opowiada ona o przygodach chłopca Piotrusia i grupy jego przyjaciół, w tym Kaczuszki i Kotka. Bohaterowie postanawiają pójść na wycieczkę do lasu. Tam urządzają zabawę, w czasie której pojawia się nieznany gość – Wilk. Pomimo zdziwienia gościnni przyjaciele życzliwie zapraszają go do swojego grona, wierząc w miłe słowa i pozytywne deklaracje. Tymczasem Wilk w nocy ujawnia niecne zamiary.

    Szczęśliwie Piotruś budzi się, po czym widząc, co się dzieje, kryje się i chroni przyjaciół. Z nastaniem dnia może realizować swój plan i ratuje przyjaciół. I dobrze, bo niektóre dziewczynki  w groźnych momentach chowały buzie w dłoniach.Przygoda kończy się szczęśliwie. Zwycięża dobro, przyjaźń, odwaga i praca zespołowa.
    Po spektaklu dwie klasy pierwsze korzystając z obecności w CK obejrzały jeszcze wystawę swojej starszej koleżanki i absolwentki naszej szkoły Joanny Dąbkowskiej, której prace są eksponowane w galerii „Labirynt”.

    Natomiast uczniowie klas IV i V w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury uczestniczyli w spektaklu pt. „Przygody Tomka Sawyera”.
    Sztuka ta opowiada o perypetiach tytułowego bohatera, dorastaniu, przyjaźni i miłości. Tomek Sawyer często działa pod wpływem emocji i bujnej wyobraźni, jednak szanuje przyjaźń i dla niej jest zdolny do wyrzeczeń.
    Gra aktorów, muzyka i scenografia zrobiła na nas niezwykłe wrażenie.

     

  • Zambrowskie Żubry 2015

    29.02.2016

    Zambrowskie Żubry wręczono po raz szesnastyPo raz szesnasty w Zambrowie odbyła się gala “Zambrowskie Żubry 2015″. W czasie uroczystości, która odbyła się na sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie zostały wręczone statuetki laureatom dorocznej nagrody Burmistrza Miasta Zambrów. W tegorocznej edycji nagrody były przyznawane w 9 kategoriach.
    Statuetkę Złotego Żubra dla Najlepszego nauczyciela otrzymała nasza nauczycielka, Pani Dorota Kłosińska Jest to szczególna nagroda, bo jest wynikiem głosowania internetowego mieszkańców Zambrowa.
    Wśród nagrodzonych Złotym Żubrem jest też Pani Wanda Filipowicz – pedagog z naszej szkoły. Otrzymała go w kategorii Działalność Społeczna i Charytatywna za działalność w PCK.
    Obu Paniom Gratulujemy!

  • Bon ton w praktyce

    26.02.2016

    Uczennice klasy II c, uczestniczące w realizowanej w bibliotece szkolnej innowacji pedagogicznej pt. „Bon ton – kultura na co dzień i od święta”, miały okazję zastosować w praktyce zasady dobrego zachowania się w miejscach publicznych, o których uczyły się na zajęciach. Miejscem ćwiczeń była pizzeria „Diavolo”, w której dziewczęta korzystały z karty dań, samodzielnie składały zamówienia, uiszczały zapłatę. Ocenie podlegało też zachowanie przy stole, umiejętność posługiwania się sztućcami, kultura osobista itp.

    Drugoklasistkom uważnie przyglądały się: opiekunka grupy – p. Grażyna Wyszyńska oraz kelnerka – p. Iwona Kozłowska-Ciecierska, które ostatecznie wydały pozytywny werdykt. Dziewczęta z klasy II c świetnie poradziły sobie ze wszystkimi zadaniami. Radosne, w pełni sił wróciły do szkoły na dalsze zajęcia.
    Warto dodać, że uczestnicy innowacji byli już z wizytą w Regionalnej Izbie Historycznej oraz Galerii Sztuki „Labirynt”. W niedługim czasie wybierają się też do kina, sklepu i na pocztę.
    Autorka innowacji, p. Grażyna Wyszyńska wyraża przekonanie, że łączenie teorii z praktyką przynosi najlepsze rezultaty, a zdobyta przez uczniów wiedza dotycząca kulturalnego zachowania dłużej pozostaje w pamięci.

  • Święto Patrona Szkoły

    19.02.2016

    Był człowiekiem godnym chwały,
    Cały go podziwiał świat.

    Mikołaj Kopernik to nasz patron, z którego jesteśmy bardzo dumni. Ten wielki Polak, nie tylko "wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię", był również matematykiem, prawnikiem, ekonomistą, księdzem, strategiem i lekarzem.
    Już od czterdziestu trzech lat urodziny Mikołaja Kopernika, który przyszedł na świat dokładnie 543 lata temu, 19 lutego 1473 roku w Toruniu, są uroczyście obchodzone w naszej szkole.
    Uroczystą akademię rozpoczął Dyrektor Szkoły p. Andrzej Szeligowski. W swoim wystąpieniu przedstawił zgromadzonym wkład Mikołaja Kopernika w rozwój nauki, a następnie powitał szacownych gości, którzy uświetnili swoją obecnością obchody naszego święta: Przewodniczącego Rady Miasta Zambrów p. Zbigniewa Korzeniowskiego, Burmistrza Miasta Zambrów p. Kazimierza Dąbrowskiego, Przewodniczącą Komisji Kultury i Oświaty p. Alicję Muraczewską, Proboszcza Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej Księdza Dziekana Jerzego Samsela, przedstawicieli Rady Rodziców, dyrektorów zambrowskich szkół, poczty sztandarowe i opiekunów samorządów uczniowskich oraz nauczycieli i uczniów klas IV – VI naszej szkoły.
    Wszyscy w skupieniu wysłuchali montażu słowno – muzycznego, w którym ukazany został trud jednego z najsłynniejszych ludzi renesansu, który umiał połączyć pracę naukowca z działalnością publiczną, a we wszystkim, co robił, na pierwszym miejscu stawiał dobro człowieka i prawdę.
    Mamy nadzieję, że uroczysty apel i "śpiewające planety" pozostaną na długo w pamięci, a postać patrona będzie na co dzień zachęcała uczniów do nauki.

  • „Astronomiczna przygoda z Kopernikiem” dobiegła końca.

    19.02.2016

    Dnia 10 lutego 2016 roku w Szkole Podstawowej nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Zambrowie odbyła się już IX edycja Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Mikołaju Koperniku. Jego celem było rozbudzanie zainteresowania astronomią i odkryciami w tej dziedzinie wiedzy, popularyzacja wiedzy o życiu i działalności wielkiego Polaka, rozwijanie umiejętności samodzielnego wyszukiwania i gromadzenia wiadomości za pomocą warsztatu informacyjno – bibliograficznego, kształtowanie postawy szacunku dla polskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego. Do konkursu przystąpiło 17 uczniów z sześciu szkół podstawowych Miasta i Gminy Zambrów. Uczestnicy wykazali się bardzo dużą wiedzą, dotyczącą życia wielkiego polskiego astronoma, jego osiągnięć w różnych dziedzinach nauki oraz bardzo dobrą znajomością podstawowych pojęć i zjawisk astronomicznych.

    Wyniki przedstawiają się następująco:
    I miejsce – Maciej Bączyk, Szkoła Podstawowa nr 5, opiekun B. Długoborska,
    II miejsce – Albert Dybowski, Szkoła Podstawowa nr 5, opiekun B. Długoborska,
    III miejsce – Martyna Oponowicz, Szkoła Podstawowa w Osowcu, opiekunowie: D. Konieczna, B. Tarnowska,
    III miejsce – Michalina Kujawa, Szkoła Podstawowa nr 5, opiekun B. Długoborska.
    Komisja przyznała także dwa wyróżnienia, które otrzymali: Paweł Olszewski, Szkoła Podstawowa w Wiśniewie, opiekun M. Wiśniewska oraz Wiktoria Chmielewska, Szkoła Podstawowa w Osowcu, opiekunowie D. Konieczna, B. Tarnowska
    Dyplomy i nagrody zostały wręczone laureatom na uroczystym apelu z okazji Święta Patrona Szkoły, który odbył się w dniu 18 lutego 2016 roku.
    Organizatorzy, p. B. Krajewska i p. E. Grajewska, dziękują wszystkim opiekunom uczniów za przygotowywanie ich do konkursu i zapraszają do dalszej współpracy.

  • Kosmiczna przygoda z Mikołajem Kopernikiem

    18.02.2016

    Pod takim hasłem przebiegał   Międzyszkolny  Konkurs Plastyczny, którego organizatorem była nasza  szkolna świetlica. Skierowany był do najmłodszych uczniów zambrowskich szkół. Celem konkursu było rozbudzanie zainteresowania kosmosem i odkryciami w tej dziedzinie wiedzy, popularyzacja wiadomości o wielkim polskim astronomie Mikołaju Koperniku oraz rozwijanie zdolności plastycznych dzieci. Na konkurs wpłynęło 52 prace wykonane  przez uczniów klas I- III. Komisja przyznała jedenaście równorzędnych nagród.

    Otrzymali je :
    - Kuczewski Szymon kl. IIa SP3 op. Rytelewska Izabela,
    - Stepczyńska Oliwia kl. IIc SP3 op. Karwowska Beata,
    - Lubak Magdalena  kl. IIIb SP3 op. Mocarska Dorota,
    - Rybaczewska Weronika kl. IIIb SP3 op. Pruszkowska Hanna,
    - Truchel Antoni kl. If SP4 op. Strenkowska Dorota,
    - Rudnicka Nikola kl. IIf SP4 op. Kalupa Jacek,
    - Poźniak Aleksandra kl. IIId SP4 op. Rzodkiewicz Urszula,
    - Chojak Kacper kl. IIa SP5 op. Szelągowska Grażyna,
    - Dybowski Adam kl.IIIa SP5 op. Dorota Kłosińska,
    - Orłowski Krystian kl. IIIb SP5 op. Bożena Zielińska,
    - Dzieniszewski Bartłomiej kl.IIIc SP5 op. Murawska Katarzyna.

    Nagrodzone prace można obejrzeć na wystawie pokonkursowej przy szkolnej świetlicy.
    Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

  • Moja Walentynka

    17.02.2016

    Dnia 12 lutego odbyło się podsumowanie konkursu poetyckiego "Moja Walentynka" organizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury w Zambrowie. Miło jest poinformować, że nasza uczennica Julia Kolasa z klasy IV c zajęła drugie miejsce. Julia zaprezentowała dwa swoje utwory:
    "Jabłuszko"
    Było raz sobie jabłuszko,
    Piękne, kochane jabłuszko.
    Lecz kiedyś tragedia się stała.
    Gospodyni jabłko sponiewierała.
    Jedną połówkę zjadła,
    drugą wyrzuciła,
    bo robaczywa była.
    Połówka chlipała, płakała, szlochała.
    Mocno biło jej małe owocowe serduszko,
    pełne rozpaczy i nienawiści. Lecz, co robić miało?
    Zgnić na kompoście, czy walczyć?
    Miłość odeszła i już nie powróci.
    W rozpaczy serca połówka zgniła,
    gdy miłość "Ją" zostawiła.

    "Walentynki"
    Ćwierkają wróbelki,
    że dzisiaj dzień wielki.
    Walentynki – święto zakochanych.
    Walentynki, walentynki
    dla chłopaka i dziewczynki.
    Ten dzień jest wyjątkowy,
    bo walentynkowy.
    Każdy zakochany
    pisze list do swej damy.
    A damy listy piszą
    do zakochanego Walentego.
    Wszystkie listy są pięknie ozdobione
    i miłością przepełnione.

  • Wiem, co jem...

    16.02.2016

    Uczniowie klas I-III po spotkaniach z dietetykiem wiedzą, jak powinna wyglądać zdrowa dieta. Swoją wiedzę pierwszoklasiści mogli zaprezentować za pomocą nowatorskich form plastycznych, biorąc udział w konkursie pod hasłem: "Wiem, co jem". Natomiast uczniowie klas II wykonywali Piramidę zdrowego odżywiania. Najładniejsze prace dzieci zostały wyeksponowane na gazetce ściennej, by przypominać o przestrzeganiu zasad prawidłowego odżywiania.
    Wyniki konkursu plastycznego
    - I miejsce: Anna Bernatowicz kl. Ic
    - II miejsce: Kinga Bieńczykkl.Ib
    - III miejsce Filip Polak kl.Ib
    Wyróżnienia otrzymali uczniowie klasy Ib: Natalia Sapińska, Emilia Krajewska, Borys Dąbrowski.
    Zwycięzcom gratulujemy i życzymy… wdrożenia zasad prawidłowego odżywiania na co dzień!
    (Konkurs przeprowadziła i wykonała gazetkę p. Anna Skawska)

  • Pączki, pączki, chrusty, chrusty...

    15.02.2016

    Ostatni dzień karnawału uczniowie klasy III a świętowali wyjątkowo. Uczniowie przebrali się zgodnie z tradycją - chłopcy za Cyganki, a dziewczynki za Cyganów. Pomysłowość niektórych osób zadziwiła. Wielką atrakcją była wizyta artystów z Teatru Form Różnych, którzy wystąpili z krótkim programem.  Wyglądali zjawiskowo. Później wychowawczyni zorganizowała uczniom "cygańską" dyskotekę. Wszyscy bawili się wyśmienicie. Karnawał 2016 uważamy za zamknięty.

  • Sześciolatki obchodzą Dzień Babci i Dziadka

    Moja babcia i mój dziadek
    To wspaniali są dziadkowie.
    Dziadek mnóstwo zna zagadek,
    Babcia bajkę nam opowie.


    Babcia z dziadkiem dla dziecka sześcioletniego jest bardzo ważna. O roli dziadków można by długo opowiadać, ale najlepiej i najwdzięczniej zrobią to same dzieci. Dlatego wychowawczynie klas I: Alina Bańkowska i Jolanta Gacka razem z rodzicami ugościli dziadków swoich sześciolatków. Spotkanie w klasie Ia odbyło się  21 stycznia, natomiast w klasie Ib – 22 stycznia. Dziadkowie mogli obejrzeć popisy swoich wnucząt: wokalne, recytatorskie, taneczne oraz otrzymali wykonane przez dzieci portrety dziadków i laurki z życzeniami. Rodzice przygotowali pyszny poczęstunek – szarlotkę ze śmietaną oraz herbatę. Sądząc po zadowolonych minach gości i dzieci spotkania na długo pozostaną w ich pamięci. Wychowawczynie serdecznie dziękują paniom z komitetów rodzicielskich za pomoc przy przygotowaniu uroczystości.

  • Zimowe bajanie… projekt czytelniczy.

    27.01.2016

    Baśnie od wieków miały pozytywny wpływ na wychowanie i rozwój poznawczy dzieci. Czytanie dzieciom przez bliskich, oprócz poznawczo-wychowawczych zalet, ma także aspekt terapeutyczny. Te założenia są głównymi celami projektu czytelniczego: „Zimowe bajanie…”, który odbył się w dniach 11.01.-22.01.2016 roku w czytelni naszej biblioteki. Autorkami projektu są: Eliza Groszfeld (bibliotekarka) oraz Jolanta Gacka (wychowawczyni klasy Ib). W zajęciach brały udział dzieci z klasy Ib oraz zaproszone babcie, które czytały utwory należące do klasyki tego gatunku (baśnie Grimm, Andersena, Puszkina). Wysłuchane i omówione baśnie stały się inspiracją do zabaw muzyczno-ruchowych, w których sześciolatki bardzo chętnie uczestniczyły. Babcie, które czytały dzieciom we wtorkowe, czwartkowe i piątkowe zimowe popołudnia, otrzymały dyplomy SUPER BABCI klasowej na uroczystym podsumowaniu projektu. Spotkanie to odbyło się 22 stycznia przy okazji obchodów Dnia Babci i Dziadka w klasie I b.
    Organizatorki serdecznie dziękują babciom, które uczestniczyły w projekcie:
    pani Halinie Iwanowskiej, pani Danucie Choińskiej, pani Irenie Worosilak.

  • Finał WOŚP

    11.01.2016

    Społeczność naszej szkoły z dużym zaangażowaniem włączyła się do akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jej tegorocznym celem jest zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienie godnej opieki medycznej seniorów.

    Sprzedaliśmy  373 losy loterii fantowej zorganizowanej, jak co roku, przez Sztab przy Miejskim Gimnazjum nr 1 w Zambrowie. Do sztabu przekazaliśmy  kwotę 1119 zł. Podziękowania należą się rodzicom, uczniom i nauczycielom za ogromne wsparcie.

    Akcja ta stworzyła doskonałą okazję by kształtować wśród uczniów chęć bezinteresownego czynienia dobra, uwrażliwienia ich na potrzebę pomocy osobom chorym  oraz uświadomienia, że wspólnie można zdziałać naprawdę więcej.

  • Barwy Wolontariatu 2015

    04.01.2016

    Nasze Szkolne Koło Caritas wzięło udział w konkursie "Barwy Wolontariatu 2015", zorganizowanym przez  Centrum Wolontariatu i Stowarzyszenie "Silni Razem"  pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Zambrów i Starosty Powiatu Zambrowskiego. Komisja konkursowa oceniając działania charytatywne podejmowane przez członków koła na rzecz środowiska lokalnego przyznała im II miejsce w kategorii szkół podstawowych.
    Podsumowanie konkursu miało miejsce na spotkaniu z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariatu, które odbyło się 18 grudnia 2015 r. w Centrum Kultury. Podczas uroczystości Burmistrz Miasta Zambrów, pan Kazimierz Dąbrowski wręczył naszym wolontariuszkom statuetkę oraz pamiątkową koszulkę i kubek z logo Stowarzyszenia "Silni Razem", a święty Mikołaj obdarował laureatów słodkościami.  Przedstawicielka SKC, Maria Gałązka, ucz. kl. Va przedstawiła obecnym działalność  naszych szkolnych wolontariuszy w formie prezentacji multimedialnej.


    Szkolne Koło Caritas rozpoczęło swoją działalność w 2012 roku. Zrzesza w swoich szeregach uczniów klas IV-VI. Opiekę nad nimi sprawują  s. Justyna Lachowska i p. Grażyna Anna Wyszyńska. Uczniowie organizują w szkole różne akcje i przedsięwzięcia charytatywne, włączają się też do działań prowadzonych na terenie naszego miasta przez starszych wolontariuszy z Zespołu Szkół nr 1 oraz z Zespołu Szkół Agroprzedsiębiorczości. Na co dzień szerzą wokół siebie ideę dobra, życzliwości i wzajemnej pomocy. Chcą też dawać dobry przykład młodszym koleżankom i kolegom, zapraszając ich czasem do współpracy.
    Gratulujemy naszym wolontariuszom zwycięstwa i życzymy dalszej, owocnej pracy na rzecz potrzebujących.

  • Jasełka

    07.01.2016

    Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszelkich sporach oraz waśniach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, 21 grudnia w Szkole Podstawowej nr 5 w Zambrowie uczniowie z klasy IIc, członkowie "Koła Teatralnego" - "Piątka" przygotowali jasełka pod kierunkiem p. Grażyny Dąbkowskiej.
    Oglądając przedstawienie, czuło się nastrój świąt Bożego Narodzenia. Aktorzy doskonale wcielili się w postaci. Zgodnie z tradycją wystąpili Maryja i Józef, Trzej Królowie i Anioł, który zstąpił z nieba na ziemię. Były także nawiązania do współczesności. Pokłon Jezusowi złożyły takie osoby: burmistrz, nauczycielka, taksówkarz, murarz oraz dzieci. Spektakl został ciepło przyjęty przez zebranych i nagrodzony gromkimi brawami. Nad całością czuwały siostra Justyna i p. Grażyna Wyszyńska, które zajęły się wybraniem kolęd i scenografią. Nie zabrakło polskich, tradycyjnych kolęd, np. "Jezus Malusieńki”, zagranych na fletach przez drugoklasistów. Pojawiły się również i współczesne kolędy, które uświetniły jasełka.

    Po zakończonym spektaklu głos zabrał p. dyrektor Andrzej Szeligowski, który podziękował wykonawcom oraz złożył wszystkim obecnym najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

strona: