Dnia 14 kwietnia 2016 roku w Szkole Podstawowej nr 4 w Zambrowie odbyła się XII edycja Zambrowskiego Międzyszkolnego Konkursu "English Expert". Naszą szkołę godnie reprezentowali uczniowie klas czwartych (Julia Kolasa, Amelia Jastrzębska, Igor Klocek), piątych (Maria Gałązka, Oliwier Gosk, Marcin Pisański) oraz szóstych (Michalina Kujawa, Patryk Korytkowski, Rafał Piotrowski), którzy zostali wyłonieni w ramach szkolnego etapu konkursu.
Reprezentanci zambrowskich szkół podstawowych przez 60 minut rozwiązywali zadania konkursowe, sprawdzające znajomość zagadnień gramatycznych, słownictwa oraz struktur komunikacyjnych. Jak pokazały wyniki, poziom wiedzy i umiejętności był bardzo wyrównany, a o kolejności miejsc w wielu przypadkach decydowały drobne błędy.
Na uroczystym podsumowaniu wyników konkursu, które miało miejsce 27 kwietnia, obok uczestników przybyłych z opiekunami, pojawili się również: goście: Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski oraz sponsorzy. W kategorii klas czwartych drugie miejsce zajął przedstawiciel naszej szkoły - Igor Klocek. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i drobne upominki. Gratulujemy uczniom uzyskanych wyników i zachęcamy do kontynuowania „przyjaźni” z językiem angielskim.
Dzisiaj, 27 kwietnia uczniowie klasy IId omawiali temat pszczół. Przy tej okazji obejrzały film dotyczący pszczelej rodziny: hierarchii wśród pszczół, ich zwyczajów, zachowań, pracy pszczelarza w pasiece, a także dowiedziały się jak powstaje miód. Rozmawiali wspólnie z wychowawczyniami na temat rodzajów miodów i ich właściwości zdrowotnych oraz poznali inne produkty pochodzenia pszczelego, np. kit, propolis i wosk. Przy tej okazji na drugoklasistów czekała slodka niespodzianka, bowiem próbowali z apetytem miodu lipowego i gryczanego, oceniali ich zapach i kolor. Jednak prawdziwą gratką było obejrzenie z bliska nowego i wykorzystanego plastra miodowego, a także przymierzenie kapelusza pszczelarza. Tego dnia wszystkie zmysły naszych dzieci pracowały jak pszczółki, a sądząc po ich minach, lekcja bardzo im się podobała.
Dnia 25 kwietnia 2016 roku w Zespole Szkół Agroprzedsiębiorczości im. Szkół Podchorążych Rezerwy w Zambrowie odbył się VII Powiatowy Konkurs Katyński. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą dotyczącą nie tylko zbrodni katyńskiej oraz faktografii związanej z pracami kolejnych komisji badających okoliczności mordu katyńskiego, poczynając od 1943 roku po czasy współczesne i ich ustalenia. Tematyka konkursu obejmowała również zagadnienia z historii Polski w latach II wojny światowej, a także historię zambrowskich koszar i miasta w okresie dwudziestolecia i II wojny światowej. Reprezentujący naszą szkołę uczniowie spisali się celująco.
Kiedy przewodniczący komisji konkursowej profesor Krzysztof Sychowicz – pracownik IPN w Białymstoku – przedstawił wyniki w kategorii szkół podstawowych, okazało się, że uczniowie „Piątki” zdobyli:
I miejsce – Albert Dybowski
II miejsce – Maciej Bączyk
III miejsce – Michalina Kujawa.
Do nagród i dyplomów, które otrzymali, dołączamy nasze serdeczne gratulacje i życzenia dalszych sukcesów.
Członkowie Szkolnego Koła Caritas po raz piąty wzięli udział w akcji pod hasłem „Pola Nadziei”, organizowanej w naszym mieście przez Szkolny Klub Wolontariatu "Silni Razem" z Zespołu Szkół nr 1 przy współpracy z Caritas Diecezji Łomżyńskiej. "Pola Nadziei" to międzynarodowa akcja charytatywna, której ideą jest niesienie nadziei i radości osobom nieuleczalnie chorym do ostatnich dni życia. Motywem przewodnim jest hasło: "Hospicjum – to też życie". Symbolem akcji są żonkile – wiosenne kwiaty symbolizujące solidarność z ludźmi chorymi na nowotwory.
Powyższa akcja miała miejsce w niedzielę, 24 kwietnia 2016 r. Nasi wolontariusze - 17 uczniów kl. IV b, c, Va - kwestowali przy kościele pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej. W akcji wzięli udział także uczniowie klasy Ic i z tego faktu byli bardzo dumni.
Wszystkim darczyńcom, którym nie jest obojętny los chorych, wolontariusze oraz ich opiekunowie składają serdeczne podziękowania.
Takim muzycznym apelem uczniowie klasy IId powitali koleżanki i kolegów z klas młodszych na uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi.
Spotkanie na sali gimnastycznej naszej szkoły miało na celu przypomnienie, że Ziemia jest naszym wspólnym dobrem i powinniśmy zadbać o jej czystość. A w jaki sposób? Najlepiej rozpocząć od własnego podwórka, czyli najbliższej okolicy, w której żyjemy. Drugoklasiści pokazali swoim rówieśnikom jak szybko powstały góry śmieci na podwórku, gdy dzieci nie dbały o porządek i rozrzucały wokół siebie odpadki. Następnie zaprezentowały kolorowy sposób segregacji odpadów, który umożliwia ich powtórne przetworzenie, czyli recykling. Kilkoro uczniów poprowadziło zajęcia ruchowe z wykorzystaniem butelek PET. Jednak najbardziej oklaskiwanym punktem uroczystości był pokaz taneczny z mopami, w którym uczniowie II d pokazali kilka łatwych i przyjemnych technik zmywania „na mokro”.
Mamy nadzieję, że wszyscy zapamiętali, jak dbać o porządek, a w związku z tym podwórko przed naszą szkołą z będzie zawsze czyste i zadbane.
W dniu 14 kwietnia 2016 roku uczniowie z klas I-III ze SP nr 5 w Zambrowie obejrzeli przedstawienie teatralne pt. "Powrót w krainę baśni" w wykonaniu Agencji Teatralno- Estradowej ze Słupska. W ciekawej scenerii dzieci przypomniały sobie gęsiarkę Kasię, której lis porwał ostatnią gąskę, Królewnę Śnieżkę, któej zła macocha podała zatrute jabłko. Zapoznały się również z kapitanem wspaniałego statku i ze Szpiegiem z Krainy Deszczowców. Dzieci z wielką radością włączyły się do wspólnej zabawy. Wraz z aktorami śpiewały i przeżywały kolejne przygody.Przedstawienie bardzo się podobało, gdyż uczniowie gromkimi brawami nagrodzili artystów.
W dniu 7 kwietnia uczniowie klasy III c naszej szkoły odwiedzili Komendę Powiatową Policji w Zambrowie.
W progu przywitała nas Pani Agnieszka, którą znamy nie od dziś, bowiem często odwiedza naszą szkołę, ale jedynie w ramach prelekcji! Na początku wycieczki mieliśmy możliwość odwiedzin pomieszczeń biurowych pracowników administracji, z którymi również rozmawialiśmy. Głównym tematem były oczywiście pytania z zakresu wymogów jakie powinien spełniać kandydat ubiegający się o pracę na stanowisku policjanta. Następnie spotkaliśmy się z Panem Łukaszem, który jest przewodnikiem psa. Pan Łukasz zaznajomił nas z zasadami postępowania z nieznajomymi psami oraz przede wszystkim jak należy zachować się w przypadku ataku psa. Później nadszedł czas na pokaz umiejętności Czaka. Czak to rzecz jasna owczarek niemiecki, który służy w policji 6 lat. Wrażeń nie było końca, ponieważ po wspaniałej dawce emocji, które zapewnił nam Czak i jego pan, nadszedł czas na przymierzanie umundurowania policjanta. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że jest nie lada sztuką nosić taki ciężar na sobie! Przedostatnim punktem wycieczki był pokaz wozów policyjnych. Zapewnił to nam Pan Grzegorz. Oczywiście mogliśmy wejść do radiowozu oraz usiąść na motocyklu. Dodatkowo przypomnieliśmy sobie zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ostatnim punktem, i chyba wzbudzającym najwięcej emocji, była wizyta w celach osób zatrzymanych. Troszkę wystraszyliśmy się tego wnętrza i zgodnie stwierdziliśmy, że chcemy wyjść z tych pomieszczeń.
Dzięki tej wycieczce, w ciekawy sposób dowiedzieliśmy się jak na co dzień wygląda „od kuchni” praca funkcjonariusza policji. Była to również cenna lekcja przypominająca nam zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Serdecznie dziękujemy naszym policjantom za poświęcony nam czas!
Rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci powinno rozpoczynać się jak najwcześniej. Pierwszymi przewodnikami po świecie książek są zwykle rodzice, ale bardzo ważną rolę tym procesie odgrywa także edukacja przedszkolna i szkolna.
W czwartek, 31 marca, naszą szkolną bibliotekę odwiedziły dwie grupy najstarszych przedszkolaków z Miejskiego Przedszkola nr 6 pod opieką pani Justyny Marcak i pani Bożeny Saniewskiej. Dzieci przeżyły ciekawą przygodę w bibliotece, w której w niedalekiej przyszłości jako uczniowie będą wypożyczać książki. Grażyna Wyszyńska – nauczyciel bibliotekarz, z radością powitała swoich gości, wyjaśniła przyszłym czytelnikom jak funkcjonuje biblioteka, a także zaprezentowała książki najchętniej czytane przez dzieci. Znalazła również czas rozmowę o bajkach i baśniach, a także na przeczytanie książki o smerfach oraz ciekawych wierszy dla dzieci.
Dzieci bardzo chętnie włączały się do proponowanych zabaw muzyczno-ruchowych. Znane wiersze Juliana Tuwima "Lokomotywa" i "Rzepka" posłużyły też do improwizowanych inscenizacji. Podczas spotkania dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały prezentowane wcześniej książki.
Wizyta przedszkolaków w bibliotece SP5 przebiegała w bardzo radosnej atmosferze i z pewnością zachęci w przyszłości dzieci do jej częstego odwiedzania.
31 marca odbył się szkolny konkurs recytatorski dla uczniów klas I-III "Baje, bajki, bajeczki...". Konkurs miał na celu: popularyzację literatury pięknej, rozwijanie uzdolnień twórczych i doskonalenie umiejętności recytatorskich, rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji oraz upowszechnianie kultury żywego słowa wśród dzieci. Każdą klasę reprezentowało dwoje uczniów.
Komisja wyłoniła zwycięzców:
I miejsce - Agata Zaręba kl. I e, Patrycja Rogulska kl. II a, Dominika Stypułkowska kl. III a
II miejsce - Martyna Pietkiewicz kl. I b, Maja Kaczyńska kl. II b, Maja Modzelewska kl. III c
III miejsce - Weronika Gosiewska kl. I d, Maria Radomska kl. II c, Wiktoria Sapińska kl. III b
W konkursie na szczeblu powiatowym naszą szkołę będzie reprezentowała Dominika Stypułkowska. Gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!
W tym dniu również uczniowie klas IV – VI zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie. W konkursie udział wzięło 24 recytatorów. Komisja po wysłuchaniu uczestników wyłoniła zwycięzców:
I m. Wiktoria Kalinowska kl. IV a
II m. Anna Misztal kl. V b
III m. Jan Saniewski kl. V a
Wyróżnienie: Bartosz Sienicki kl. VI b i Małgorzata Worosilak kl. VI a.
Tytuł Laureata otrzymała Kamila Pietranik kl. VI a, która będzie reprezentowała naszą szkołę na eliminacjach powiatowych.
Rywalizacja sportowa trwa cały rok a uczniowie z SP5 nieustannie biorą udział w zawodach sportowych miejskich lub powiatowych. Nasza szkoła odniosła sukcesy w pływaniu. Aleksandra Lutostańska oraz Arkadiusz Konarzewski zajęli II miejsce w stylu motylkowym i awansowali do finału województwa. Drużynowo reprezentanci pływania z SP5 tez wypadli nie najgorzej zajmując II m. chłopcy i III m. dziewczęta.
Wielkim sukcesem możemy się również pochwalić w siatkówce. Uczniowie z SP5 awansowali do finałów województwa wygrywając rywalizacje na szczeblu powiatu i miasta.
Dnia 17 marca w Szkole Podstawowej nr 3 w Zambrowie odbył się konkurs wiedzy o Januszu Kusocińskim. W międzyszkolnym współzawodnictwie brali udział reprezentanci szkół z naszego miasta oraz gminy Zambrów. Nasi uczniowie pozostawili rywali w tyle i stanęli na podium. Na pierwszym miejscu Maciej Bączyk, na II - Wiktor Gronostajski, a na III – Kamila Pietranik ex aequo z uczniem z SP3. Poziom wiedzy był bardzo wyrównany, o wygranej decydowały pojedyncze punkty. Gratulujemy zwycięzcom odniesionego sukcesu. Dziękujemy za trud i chęci włożone w przygotowanie do konkursu.
W sobotę 19 marca nasza reprezentacja brała udział w sztafetowych biegach przełajowych 10 x 800m na trasach biegowych w Porytem-Jabłoni. W zawodach uczestniczyło 70 uczniów szkół podstawowych z terenu naszego powiatu, w tym 30 dziewcząt i 40 chłopców. Sztafety dziewcząt i chłopców z SP5 zajęły III miejsce, a tym samym wywalczyły awans do Finału Grupy Zachodniej, który odbędzie się 2 kwietnia w Nowogrodzie.
Dnia 22 marca 2016 roku w Szkole Podstawowej nr 10 im. Jana Pawła II w Łomży odbyło się uroczyste podsumowanie Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych w roku szkolnym 2015 /2016. W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście: przedstawiciele władz wojewódzkich, lokalnych i duchowieństwa.
Łącznie uczniowie szkół podstawowych z powiatów: łomżyńskiego, kolneńskiego, zambrowskiego, wysokomazowieckiego i Łomży otrzymali 92 tytuły laureata w wojewódzkich konkursach z: języka polskiego, matematyki, języka angielskiego, przyrody, historii, informatyki i plastyki. Wśród tego wspaniałego grona są dwaj uczniowie „Piątki”: Maciej Bączyk i Albert Dybowski, którym zaświadczenia o uzyskaniu tytułu laureata Wojewódzkiego Konkursu Historycznego wręczyła Pani Jadwiga Mariola Szczypiń Podlaski Kurator Oświaty.
Jesteśmy bardzo dumni z naszych uczniów, tym bardziej, że z 1361 uczestników etapu szkolnego w całym województwie podlaskim tylko 38 dotarło do szczebla wojewódzkiego, a tytuły laureata zdobyło szesnastu.
Serdecznie gratulujemy chłopcom i życzymy kolejnych sukcesów. Dziękujemy także ich rodzicom za okazaną pomoc.
Ależ Kubuś Puchatek się ucieszył! Dzisiaj obchodziliśmy hucznie Jego urodziny. Zaprosiliśmy wielu gości - przedszkolaków sześciolatków i siedmiolatków wraz z rodzicami. Kubuś pokazał przybyłym, że w naszej szkole nauka odbywa się poprzez zabawę, doświadczenie, ruch i sztukę. Wszyscy spotkali się w sali gimnastycznej, gdzie gości powitał Pan Dyrektor naszej szkoły. Tutaj obejrzeliśmy piękne przedstawienie pt. „Dwa słówka na temat zdrówka”.
Następnie orszak gości obejrzał popisy zaprzyjaźnionego labradora Bono w ramach dogoterapii przeprowadzanej w naszej szkole. Zaproszeni mieli okazję obejrzeć zajęcia plastyczne naszych uczniów pt. Moc wielkanocnych ozdób. Zachwyt małych i dużych wywołały doświadczenia przeprowadzane w ramach zajęć „Odkrywamy wiedzę sami”. Spotkanie ze sztuką zapewnili uczniowie klasy III. Zatańczyli taniec z chusteczkami oraz dali występ gry na fletach. Żółwia, chomika, patyczaka, straszaka oraz hodowle bardziej i mniej egzotycznych roślin gościom pokazali uczniowie realizujący innowację przyrodniczą. Wolne chwile urozmaicała pani logopeda łamigłówkami słownymi. Na zakończenie był oczywiści tort. Wszyscy zdmuchnęli świeczki i zostali poczęstowani lizakami. Ach! Co to był za dzień! Niezwykłe urodziny w niezwykłej szkole! Żyj Kubusiu nam 100 lat!!
Klasa IIb i IId Pierwszy Dzień Wiosny postanowiły uczcić kultywując tradycję topienia marzanny. Uczniowie wraz z wychowawczyniami wybrali się w wiosennym korowodzie do parku w Księżym Lasku, by pożegnać zimę. Słomiana kukłaprzechodziła z rąk do rąk w takt wiosennej piosenki wykonywanej przez dzieci. Przy mostku nad Jabłonką drugoklasiści ostatecznie rozprawili się z zimą podpalając marzannę i topiąc ją w rzece. Mamy nadzieję, że ten symboliczny gest przyspieszy nadejście długo oczekiwanej wiosny. Zresztą, w drodze powrotnej do szkoły, gdy uczniowie wyrzucali spaloną marzannę do śmieci (są przecież strażnikami przyrody), zauważyli przebiśniegi oraz kotki na wierzbie! Wiosna, ach to Ty!
Klasa IC miała niebywałych gości. Odwiedziły nas: pani Maria Barańska, Elżbieta Bagińska i Urszula Paluch reprezentujące rękodzieło artystyczne i zapoznały nas z ozdabianiem jajek woskiem, jedną z najstarszych tradycji malowania pisanek. Mieliśmy przygotowane stanowiska pracy, przyrządy do malowania woskiem, wydmuszki. Pod nadzorem naszych gości malowaliśmy z zapałem. Praca była trudna i wymagała od nas dużej wyobraźni, dokładności i cierpliwości.
Z zadowoleniem oglądaliśmy nasze prace.
Dnia 19 marca bieżącego roku uczniowie z grupy teatralnej "Piątka" ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Zambrowie uczestniczyli w Potyczkach Teatralnych w Centrum Kultury. Drugoklasiści przedstawili spektakl pt. "Dwa słówka na temat zdrówka" pod kierunkiem pani Grażyny Dąbkowskiej. W humorystyczny sposób zaprezentowali, jak należy dbać o swoje ciało, co należy jeść, aby być silnym i zdrowym. Promowali zdrowe przekąski: owoce i warzywa. Na zakończenie przedstawienia uczniowie zaśpiewali piosenkę pt. "Witaminki". Spektakl spodobał się publiczności, gdyż młodzi aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
W dniu 17 marca 2016 roku, 81 uczniów naszej szkoły wzięło udział w kolejnej edycji Międzynarodowego Konkursu "Kangur Matematyczny"
W Polsce głównym organizatorem Konkursu jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych z siedzibą w Toruniu. Celem Konkursu jest propagowanie kultury matematycznej w jak najszerszych kręgach uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych (liceów, techników i zasadniczych szkół zawodowych). Konkurs ma charakter jednorazowego testu. Zadania oraz termin są ustalane przez stowarzyszenie "Kangourou Sans Fronti'eres". Na rozwiązanie testu przeznaczone jest 75 minut.
W naszej szkole Konkurs przeprowadzony został w trzech kategoriach:
"Żaczek" – klasy 2. – 29 uczniów,
"Maluch" – klasy 3. i 4. – 29 uczniów,
"Beniamin" – klasy 5. i 6. – 23 uczniów.
Wszyscy uczestnicy Konkursu otrzymali upominek, czyli matematyczna kostkę – "Pentomino". Z niecierpliwością będziemy czekać na ogłoszenie wyników.
W czwartek, 10 marca, chętni uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć
w niezwykłej lekcji przyrody, czyli w wystawie żywych egzotycznych owadów i gadów. Podczas godzinnych spotkań dzieci z zapartym tchem wysłuchiwały ciekawostek z życia prezentowanych zwierząt, oglądały je z bliska, a nawet dotykały. Podziwialite niewielkie zwierzęta pochodzące z różnych rejonów świata. Były to olbrzymie patyczaki, straszyki, kameleony, skorpiony, gekony, krocionogi, wije, karaczany, szarańcza, modliszki, ptaszniki.Największe emocje budziły skorpion i ptasznik. Uczniowie, którzy zafascynowali się światem tych niezwykłych zwierząt mieli, okazję zakupić maleńkiego patyczaka lub straszyka.
Udział uczniów w tej niezwykłej lekcji przyrody na długo pozostanie w pamięci.
"Do szkoły w kapeluszach i czapkach". Zgodnie z tym hasłem Samorząd Uczniowski zaproponował Dzień kapelusza i czapki.
8 marca w naszej szkole obchodzony był nie tylko Dzień Kobiet, ale też Dzień Kapelusza i Czapki. Uczniowie mieli możliwość zaprezentowania się w przepięknych, kolorowych kapeluszach i czapkach – były to kapelusze mamy, dziadka, kapelusze plażowe, przywiezione z odległego kraju oraz różnego rodzaju nakrycia głowy. Mieliśmy wspaniałą rewię mody.
W poszukiwaniu najwyższych doświadczeń i przeżyć klasa I a i III a odwiedziły dzisiaj Teatr Lalki i Aktora w Łomży. Tu uczniowie obejrzeli bardzo tajemniczą i niezwykłą sztukę pt. „Magiczny Sklep”. Któż z nas nie marzył o tym, aby chociaż przez chwilę znaleźć się w tajemniczej krainie, pełnej magii i niezwykłych iluzji? Któż z nas nie pragnął, aby najgłębiej skrywane marzenia zmaterializowały się, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki?
To właśnie tu, w „Magicznym Sklepie” można wszystkiego doświadczyć. Syn chce wejść do środka, ojciec ma jakieś obawy - w końcu jednak przełamuje się. Właścicielem sklepu okazuje się prawdziwy magik, który czaruje zabawki i... klientów. Ekscentryczny i tajemniczy sprzedawca prowadzi swoją grę. To wszystko, o czym pomyśli chłopiec, natychmiast się spełnia, każdy przedmiot, czy wyśniona zabawka staje się jego własnością. Spektakl przeniósł nas w świat magii, iluzji, fantazji i wyobraźni. Zachwyciła nas scenografia i gra aktorów. Bardzo zachęcamy wszystkich do obejrzenia tej pięknej sztuki.
W Dniu Kobiet, 8 marca, uczniowie klas I - III obejrzeli i wysłuchali czwartej audycji muzycznej zatytułowanej „Morskie opowieści”. Dzięki morskiej podróży „na niby” nasi młodzi słuchacze poznali muzykę szantową, która od setek lat towarzyszy marynarzom i żeglarzom w ich wyprawach.
W zabawny sposób majtek Śledź oraz bosman o pseudonimie Brzydkogęby przybliżyli dzieciom trudny pracy na statku. Przy tej okazji niektórzy musieli cerować żagle lub szorować pokład. Uczniowie wraz z bohaterami przeżyli bitwę morską, a także spotkanie z potworem morskich głębin. Na szczęście cali i zdrowi, w dobrych humorach zakończyli swą wyprawę w porcie sali gimnastycznej SP5 z szantą „Gdzie ta keja?” na ustach.