Wszyscy lubimy niespodzianki. My, uczniowie klas IIIb i IIId poczuliśmy się wyjątkowo – na spotkanie z nami, zaproszony przez panią bibliotekarkę, przyszedł pan Andrzej Dobaj. To poeta, który pisze wiersze dla dzieci – młodszych i troszkę starszych. Jedną z Jego książek fantastycznie zilustrowała 10-letnia Karolinka. To fascynujące! Może komuś z nas też uda się zostać ilustratorem? Zaskoczył nas też fakt, że nasz gość, to dawny uczeń naszej szkoły. Ciepło wspominał swoje szkolne lata, opowiadał o dziecięcych i młodzieńczych marzeniach. Jednym z nich, było wydanie własnej książki. W sprzedaży znajduje się pierwsza książka „Zwierzątkowe abecadło”. Kolejna, dopiero jest przygotowywana do druku, a my już czytaliśmy fragmenty. Wybrane z obu zbiorków wiersze, czytały głośno chętne dzieci, bo autor, o to nas poprosił. Wszystkie wierszyki bardzo nam się podobały. Aby inne dzieci tez mogły je poznać, „nasz poeta” podarował bibliotece trzy książeczki. Niedługo można je będzie wypożyczyć. W czasie całej wizyty czuliśmy się fantastycznie!
Podziękowaliśmy panu Andrzejowi Dobajowi za przybycie różą, a w zamian otrzymaliśmy piękny wiersz, wydrukowany na pamiątkowej laurce dla biblioteki!
Raz jeszcze dziękujemy i czekamy na kolejne książki.
Uczniowie z klasy VIa, korzystając z zaproszenia Miejskiej Biblioteki Publicznej Oddział dla Dzieci, uczestniczyli 1 marca 2016 r. w spotkaniu autorskim z Anną Czerwińską-Rydel. Pani Anna z wykształcenia jest muzykiem i pedagogiem. Z ogromną pasją pisze też książki dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej, biograficznej. Autorka w swoich książkach opowiada o ludziach z pasją, problemach dzieci, rodzinie, samotności, potrzebie bliskości, zrozumienia, miłości, a przede wszystkim o muzyce.
Jej książki otrzymały wiele prestiżowych nagród. Oto niektóre z nich:
- Tajemnica Matyldy – I nagroda w kategorii proza dla dzieci Costerina 2007,
- W szarym habicie i czarnym kapturze - wyróżnienie w kategorii proza dla dzieci Costerina 2009,
- Sekretnik Matyldy – I nagroda w kategorii proza dla dzieci Costerina 2010,
- Jaśnie Pan Pichon, rzecz o Fryderyku Chopinie – Feniks 2011, Nagroda Wydawców Katolickich,
- Moja babcia kocha Chopina – wyróżnienie Feniks 2011,
- Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem - nagroda Książka Roku IBBY 2011 w kategorii ilustracje, oraz wyróżnienie w Konkursie PTWK „Najpiękniejsza książka 2011”,
- Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita wyróżnienie w Konkursie PTWK „Najpiękniejsza książka 2011”, oraz wyróżnienie Książka Roku IBBY 2012 w kategorii literackiej.
Anna Czerwińska-Rydel jest również członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Polskiej Sekcji IBBY. Na stałe mieszka w Gdańsku. Pracuje z dziećmi, młodzieżą i studentami prowadząc zajęcia muzyczne, pedagogiczne oraz terapeutyczne.
Spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej przebiegało w miłej atmosferze. Pisarka opowiedziała o swojej bogatej twórczości i czytelniczej pasji. Mocno zaakcentowała rolę czytania w zdobywaniu wiedzy i rozwijaniu swoich pasji. Zaprezentowała bliżej niektóre książki i odpowiadała na pytania uczniów. Na zakończenie można było kupić książki
i otrzymać autograf autorki.
Uczniowie klasy IIc mieli niecodzienną okazję uczestniczyć w spotkaniu autorskim z panią Beatą Ciecierską. Odbyło się ono 22 października, w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Autorka książek: "I tylko niebo" oraz "Skrzydlata" opowiedziała młodym czytelnikom o tym, jak powstawały jej pierwsze książki, pokazała swoje rękopisy oraz maszynopis książki przygotowanej do druku. Spod pióra pani Beaty oprócz powieści, opowiadań i wierszy wyszło też wiele bardzo ciekawych, nie wydanych jeszcze bajek dla dzieci o wysokich walorach edukacyjnych. Z ogromnym zainteresowaniem dzieci wysłuchały jednej z nich, pt. „Opowiem wam o tym, co baranka małego spotkało w lesie strasznego”. Podczas spotkania dzieci uczestniczyły także w zabawach literackich. Rymowane zagadki, krzyżówki, to tylko niektóre z niespodzianek przygotowanych przez panią Beatę. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, a na jego zakończenie zadały Autorce wiele pytań, na które otrzymały wyczerpujące odpowiedzi.
Spotkanie autorskie przebiegało w radosnej i twórczej atmosferze i z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników. Uczniowie z klasy IIc czekają z niecierpliwością na wydanie utworów adresowanych do dzieci.
Grażyna Wyszyńska, organizator spotkania, składa pani Beacie Ciecierskiej serdeczne podziękowania za przyjęcie zaproszenia i przeprowadzenie w bibliotece szkolnej wspaniałego spotkania.
Uczniowie klasy VI b skorzystali z zaproszenia Miejskiej Biblioteki Publicznej Oddział dla Dzieci i uczestniczyli 6 października w spotkaniu z Moniką Kowaleczko-Szumowską - autorką książki "Fajna ferajna". Pani Monika jest tłumaczem literatury pięknej dla dzieci i młodzieży, a także literatury pięknej i popularnonaukowe dla dorosłych. Współpracuje też z Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. Jej książka pt. „Fajna ferajna” zawiera wzruszające, barwne i nie pozbawione humoru wspomnienia dzieci, które uczestniczyły w powstaniu warszawskim. Niektórzy z powstańców jeszcze żyją i autorka miała przyjemność spotkać się z nimi osobiście. Atrakcją wtorkowego spotkania z młodymi czytelnikami z Zambrowa była prezentacja multimedialna, przedstawiająca bohaterów książki oraz film pt. „Fajna Ferajna”. Na zakończenie uczestnicy spotkania mieli możliwość zakupu książki i otrzymania autografu autorki.
Uczestnicy spotkania wraz z opiekunem Grażyną Wyszyńską serdecznie dziękują paniom: Barbarze Myszko i Marii Ferenc z Miejskiej Biblioteki Publicznej za zaproszenie do udziału w pięknej lekcji historii.
Dnia 21 października, w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2014, uczniowie klas IV-VI mieli możliwość uczestniczenia w spotkaniu autorskim. Gościem biblioteki był pan Krzysztof Krajewski, absolwent filologii polskiej Uniwersytetu w Białymstoku, nauczyciel i wychowawca w Zespole Szkół nr 1 w Zambrowie. Jest on autorem interesującej książki dla młodzieży, pt. „F.A.N.T.O.M. i tajemnica Wysokiego Lasu”, w której możemy poznać przygody grupy licealistów i ich nauczyciela, zmierzających się nie tylko z biblijną opowieścią, legendą Templariuszy i mitem odradzającej się III Rzeszy, ale także z własnymi słabościami.
Autor promowanej książki, opowiedział zebranym o swoich zainteresowaniach czytelniczych oraz o tym, jak powstawała jego pierwsza książka. Bardzo ciekawie i z humorem odpowiadał na pytania swoich słuchaczy. Uczniowie z niecierpliwością oczekują na nowe opowieści i na kolejne spotkanie autorskie z panem Krzysztofem. Na razie, z dużym zainteresowaniem, zgłębiają tajemnicę „Wysokiego lasu” i niezwykłe przygody swoich literackich kolegów. Po spotkaniu, młodzi czytelnicy mieli możliwość zakupienia promowanej książki wraz z autografem autora.
Uczniowie klasy IVB skorzystali z zaproszenia Miejskiej Biblioteki Publicznej Oddział dla Dzieci i uczestniczyli 29 maja 2014 roku w niezwykle interesującym spotkaniu autorskim. Łukasz Wierzbicki, ur. 15 września 1974 r. w Poznaniu – redaktor, biografista, podróżnik i autor książek dla dzieci, z ogromną pasją prezentował swoją literacką twórczość. Jego powieści: „Machiną przez Chiny”, „Afryka Kazika”, „Dziadek i niedźwiadek”, „Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana” oraz inne cieszą się dużym zainteresowaniem wśród czytelników w Polsce. Niektóre z nich zostały wyróżnione i nagrodzone w konkursach literackich, a także w przeglądach nowości wydawniczych.
Podczas spotkania w bibliotece, pan Łukasz Wierzbicki przybliżył uczniom barwne, a czasem niebezpieczne przygody swoich literackich bohaterów. Pokazując prezentację multimedialną umożliwił dzieciom odbycie wirtualnej podróży po dalekiej Azji i Afryce. Opowiedział też o niedźwiadku Wojtku, autentycznym przyjacielu żołnierzy z Armii Andersa, przez co przybliżył fragment historii II wojny światowej, dotyczącej szlaku bojowego II Korpusu Polskiego i bitwy o Monte Cassino.
Aktywny udział uczestników, wyposażonych w rekwizyty i elementy strojów bohaterów znacznie ożywiło spotkanie, które stało się dla nich wspaniałą, literacką przygodą. Na zakończenie, zainteresowani uczniowie mieli możliwość zakupienia książek wraz z autografem autora
Spotkania autorskie są jedną z ciekawszych form pracy z czytelnikiem. W dniu 19 kwietnia 2010 r. uczniowie klasy II b mieli możliwość poznania pani Renaty Piątkowskiej, która była gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej Oddział dla Dzieci w Zambrowie.
Znana i ceniona autorka książek dla dzieci z wykształcenia jest socjologiem, mieszka w Bielsku-Białej, ma dwoje dzieci, a jej pasją jest jazda konna. Swoją pierwszą książkę wydała osiem lat temu. Dziś do najbardziej znanych tytułów należą: "Opowiadania dla przedszkolaków", "Opowiadania z piaskownicy", "Nie ma nudnych dni", "Z przysłowiami za pan brat", "Szczęście śpi na lewym boku", "Przygoda ma kolor niebieski", "A może będzie tak" oraz "Lemoniadowy ząb".
Podczas spotkania, w którym uczestniczyli uczniowie zambrowskich szkół podstawowych, Pani Renata Piątkowska zaprezentowała swój dorobek literacki, zachęcając dzieci do częstego kontaktu z książką. Młodzi czytelnicy mieli też okazję do zakupu książek poznanej autorki i uzyskania jej dedykacji. Niektóre pozycje z dorobku pani Renaty Piątkowskiej zakupiono do szkolnej biblioteki, aby mogli przeczytać je zainteresowani uczniowie naszej szkoły.
Dzięki uprzejmości Pań pracujących w Miejskiej Bibliotece Publicznej Oddział dla Dzieci w Zambrowie, najaktywniejsi czytelnicy naszej biblioteki z klas III i IV, w nagrodę za czytelniczą pasję, uczestniczyli dnia 24 kwietnia 2009r. w spotkaniu autorskim z Panią Agnieszką Frączek.
Poetka, z niesamowitym wdziękiem opowiadała o swojej twórczości, warsztacie poetyckim i źródłach inspiracji. Z uśmiechem deklamowała swoje utwory, które wśród słuchaczy wywoływały zachwyt i salwy śmiechu.
Po spotkaniu dzieci miały okazję kupić zbiorki wierszy aktorki i zdobyć cenny autograf, a także sfotografować się z nią. Czytelnicy pełni wrażeń, bogatsi o ciekawe przeżycia wrócili do szkoły.
Członkowie Koła Sympatyków Baśni, uczniowie klasy II B, w dniu 11 kwietnia 2008 r., skorzystali z zaproszenia Miejskiej Biblioteki Publicznej Oddział dla Dzieci w Zambrowie i uczestniczyli w spotkaniu z Panią Joanną Olech, autorką i ilustratorką książek dla dzieci.
Pisarka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, krytykiem literackim, jurorem konkursów literackich i ilustratorskich. Publikuje w "Gazecie Wyborczej", "Tygodniku Powszechnym", "Dziecku" i in. Za teksty książek i ilustracje zdobyła wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego, nagrodę specjalną Polskiej Sekcji IBBY.
Książki autorstwa Joanny Olech to: "Dynastia Miziołków", "Gdzie diabeł mówi
do usług", "Pompon w rodzinie Fisiów" i "Czerwony Kapturek" w serii Niebaśnie.
Spotkanie przebiegało w bardzo radosnej atmosferze. Autorka ciekawie opowiadała o swojej "przygodzie" z książką. Przeprowadziła wiele krótkich konkursów, za które uczestnicy otrzymywali słodkie nagrody. Na zakończenie spotkania można było zrobić z pisarką zdjęcie i otrzymać jej autograf.
W marcu 2006 roku młodsi uczniowie naszej szkoły gościli w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Oddział dla Dzieci, gdzie uczestniczyli w bardzo interesującym spotkaniu autorskim.
Bohaterem dnia był Pan Grzegorz Kasdepke, autor wielu bajek i opowiadań dla dzieci publikowanych w "Świerszczyku", "Ciuchci" i "Komiksowie", scenarzysta programów telewizyjnych dla dzieci ("Budzik", "Ciuchcia", "Podwieczorek u Mini i Maxa"), a także autor wielu książek adresowanych do młodszych czytelników. Jego książka pt. "Kacperiada" została wyróżniona w konkursie na Dziecięcy Bestseller Roku 2001, a w 2002 otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Natomiast książka "Co to znaczy, czyli 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń" została w 2003 r. wyróżniona Nagrodą Edukacja XXI. Twórczość Grzegorza Kasdepke charakteryzuje się niezwykłym zrozumieniem psychiki dziecka i ciepłym humorem.
Spotkanie z młodymi czytelnikami z Zambrowa przebiegało w bardzo przyjaznej i radosnej atmosferze. Zakupione na pamiątkę książki z dedykacją autora pozwolą zachować je w pamięci na długie lata.