19 lutego 549 lat temu urodził się nasz patron Mikołaj Kopernik. Z tej okazji obchodzimy Święto Szkoły. Nie mogliśmy niestety świętować jak w poprzednich latach, ale młodzież i tak stanęła na wysokości zadania. Ponadto Chór Szkolny PLANETY działający pod kierownictwem Michała Knapkiewicza (w zasadzie, to tylko uczniowie 4 klas) zaśpiewali piosenkę "Cały świat się pomylił" ze słowami Wincentego Fabera i muzyką Krystyny Kwiatkowskiej.
Karnawał dobiega końca dlatego uczniowie 3 d postanowili wykorzystać ten czas na zrobienie wyjątkowej, pasującej do twarzy maski. W ruch poszedł gips i woda oraz farby, cekiny i inne ozdoby. Praca wymagała zaufania do kolegi, gdyż przez ok 10 minut trzeba było wytrzymać z zamkniętymi oczami bez mówienia. Oto efekty pracy: GALERIA
3d omawiała lekturę "Dzieci z Bullerbyn". Jak się cieszymy, że nie jesteśmy na zdalnym nauczaniu! Uwielbiamy aktywnie pracować z lekturą! Stworzyliśmy mapę myśli bohaterów, oglądaliśmy fragmenty filmu, opisywaliśmy wybranych bohaterów lub pisaliśmy do nich listy, a zwieńczeniem pracy było grupowe stworzenie makiety wioski Bullerbyn. Cel: kształtowanie kompetencji miękkich, przedsiębiorczości, ekspresji twórczej, korelacja międzyprzedmiotowa z wosem, geografią, techniką.
Walentynki obchodzone co roku 14 lutego to nie tylko czas dla zakochanych. Dzień świętego Walentego jest też świetną okazją do okazania przyjaźni lub wdzięczności i podzielenia się dobrymi emocjami. Dzielmy się nimi, tego nigdy za wiele!
Planetarium Wydziału Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych UJD, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział im.ks.B.Metlera w Częstochowie oraz Szkoła Podstawowa nr1; im.Zdobywców Przestworzy w Częstochowie zorganizowali Międzynarodowy Konkurs Plastyczno-Fotograficzny pn."Astronomia Art". Konkurs objęty był honorowym patronatem JM Rektor prof.dr hab. Anny Wypych-Gawrońskiej Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im.Jana Długosza w Częstochowie.
Na konkurs wpłynęło 1018 prac ze 165 szkół i placówek z kraju i zagranicy, m.in. z Częstochowy, Lublina, Warszawy, Katowic, Krakowa, Torunia, Białegostoku, Łodzi, Wrocławia, Słowacji, Ukrainy, Australii oraz Chin.
Profesjonalna komisja w kategorii prac płaskich klas IV-VI doceniła i przyznała I miejsce uczniowi naszej szkoły Ignacemu Rusieckiemu z klasy VB, który, za swoją oryginalną pracę plastyczną otrzymał dyplom oraz album a także przede wszystkim wielką satysfakcję z tak dużego wyróżnienia. Gratulujemy wielkiego sukcesu i życzymy kolejnych!
Powroty z wypoczynku do szkolnych murów bywają ciężkie. Każdemu jeszcze w głowie zimowe szaleństwo na stoku narciarskim, widok pięknych gór czy też czas spędzony na rozwijaniu swoich zainteresowań.
Wiedzą o tym uczniowie klasy 3e, którzy w poniedziałek przyszli z ponurymi minami. Jednak szybko zmienił się im nastrój i wróciła chęć do poznawania tajników nauki. Wszystko za sprawą trzydniowego cyklu eksperymentów z wodą, powietrzem, światłem oraz magnesami.
Dzieciaki poznawały świat w bardzo praktyczny sposób i już dzisiaj wiedzą skąd się bierze tęcza, czym jest ciśnienie atmosferyczne, jak zbudować własny poduszkowiec lub domowy barometr. Można śmiało ich zapytać o właściwości powietrza, a nawet jak działa kompas!
Spójrzcie cóż oni wyczyniali przez te trzy dni. Pani Kasia Murawska zdradziła nam, że przeprowadzili ponad 20 różnych doświadczeń.
Ferie już za nami, ale uczniowie zambrowskiej Piątki nadal wspominają zimowe szaleństwa w Kudowie-Zdrój, na które pojechali z siostrą Angelą Mencfel oraz paniami Karoliną Murawską, Mileną Ostrowską i Kingą Rosińską.
- Cieszymy się, że zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci w Ośrodku Wczasów Dziecięcych "Jagusia". Wszystkie nasze plany zostały zrealizowane. Pogoda nam dopisała. Nie brakowało śniegu, dzięki temu mogliśmy pojeździć na nartach – wspomina siostra Angela.
Już od pierwszego dnia 45 uczniów próbowało swoich sił na stokach. Niektórzy bez problemu szusowali po stokach, dla innych było to pierwsze spotkanie z nartami. Pogoda dopisała, humory uczniom również. Tym bardziej, że już pierwszego dnia czekała na uczestników niespodzianka. Organizatorzy zaprosili na kulig, który zakończył się ogniskiem i bitwą na śnieżki, a dodatkową atrakcją była nauka jazdy konnej.
Poza jazdą na nartach młodzi zambrowianie również zwiedzali okoliczne atrakcje. Zajrzeli do Jaskini Niedźwiedzia, były halowe mecze, kąpiele w basenie, zabawy integracyjne, spacery po okolicy i smakowanie wody źródlanej, warsztaty czerpania papieru w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach, zwiedzanie Kaplicy Czaszek w Kudowie, Muzeum Zabawek z warsztatami, na których uczestnicy wykonali własnoręcznie drewnianą zabawkę, zwiedzanie Goair - Powietrznego Miasta we Wrocławiu i Twierdzy Kłodzko.
- Bawiliśmy się świetnie, niestety czas szybko zleciał. Serdecznie dziękujemy rodzicom za wkład finansowy naszego pobytu na zimowisku. Podziękowanie składamy również do Urzędu Miasta Zambrów, Banku Spółdzielczego w Zambrowie, pani Ewie Krajewskiej- Gregorek- właścicielce Centrum Handlowego Gregorek, właścicielom Apteki Zambrowskiej, Księdzu Dziekanowi Wojciechowi Nowackiemu oraz Siostrze Przełożonej Joannie Smaczny za wsparcie finansowe jak i duchowe – dodała siostra Angela.
Nasi uczniowie znowu wyśpiewali mnóstwo nagród. Tym razem wystąpiły zespoły: z 3e pod kierunkiem Moniki Dąbrowskiej Ignaczuk, 3e pod kierunki Katarzyny Murawskiej oraz chór szkolny pod batutą Michała Knapkiewicza w II Ogólnopolskim Festiwalu Przebojów Świątecznych „Gwiazdka na święta”.
II miejsce w kategorii zespołów wśród uczniów szkół podstawowych I-III zdobył – chór 3e w skłąd, którego weszli: Oliwia Bączyk, Blanka Krajewska, Piotr Łuckiewicz, Kacper Wierciński, Filip Wierciński, Zuzanna Konopko, Karolina Kurzyna, Maksymilian Zawistowski, Antoni Murawski.
Nasz szkolny Chór Planety zdobył w swojej kategorii I miejsce.
Serdecznie gratulujemy.
Więcej na Zambrowiacy.pl
Nasza szkoła przystąpiła do NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0. na lata 2021-2025. Celem tego programu jest stworzenie warunków dla wzrostu czytelnictwa w Polsce poprzez realizację programów stworzonych przez szkoły, które zdecydowały się ubiegać o fundusze na zakup książek. Umiejętność czytania ze zrozumieniem warunkuje aktywny udział w życiu społecznym oraz determinuje sposób radzenia sobie ze zmianami na rynku pracy. Wzmocnienie czytelnictwa wśród najmłodszych jest więc inwestycją w ich kompetencje społeczne.
Naszej szkole przyznano łącznie 15000 zł (12000 dotacji z budżetu państwa oraz 3000 zł wkładu własnego Organu prowadzącego) na zakup nowych książek oraz poprawę wyposażenia biblioteki. Zakupionych zostało kilkaset nowych tytułów książek oraz audiobooków do zbiorów biblioteki, w tym wiele nowości wydawniczych. Dzięki temu uczniowie będą mogli korzystać z najnowszych propozycji książkowych, oferowanych na rynku wydawniczym. Zakupione książki dotrą do nas zaraz po świętach.
Program Rozwoju Czytelnictwa to nie tylko zakup nowych pozycji książkowych, ale także działania promujące czytelnictwo. Każda z klas naszej szkoły opracowała projekt edukacyjny i realizuje go w bieżącym roku szkolnym. Projekty są realizowane z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej. O realizacji niektórych projektów już informowaliśmy na naszej stronie. O efektach realizacji projektów zaplanowanych w przyszłym semestrze będziemy także informować.
Na ostatnią wycieczkę z naszej szkoły w roku 2021 pojechali uczniowie klas 1-3 z paniami Anną Pisińską-Tyszka, Karoliną Murawska i Anną Jasińską. Uczniowie pojechali do Białegostoku, by poznać ten fragment Polski, jego tradycję, historię oraz poznać osiągnięć polskiej nauki.
Wiele atrakcji czekało na maluchy w Fabryce Misia, gdzie było mnóstwo wrażeń. Były też warsztaty robienia świec. A potem byli w Strefie Wysokich Lotów, gdzie była najfajniejsza lekcja WF. Dzieci mogły spełnić marzenia o lataniu i pokonywaniu grawitacji oraz po prostu poszaleć, jak to uczniowie lubią najbardziej.
Uczniowie z klasy 6b zrealizowali projekt czytelniczy pt. „Książka uczy, bawi, wychowuje”. Wspólnie z wychowawczyniami, Grażyną Wyszyńską i Anną Pisińską-Tyszka zastanawiali się, dlaczego warto czytać. Korzyści płynące z czytania książek przedstawili na wykonanych przez siebie plakatach, które zaprezentowali na szkolnej wystawie, aby przekonać i zachęcić też innych do czytania książek.
Podczas spotkań z wychowawcą chłopcy prezentowali książki o wybranej przez siebie tematyce. Czytali recenzje najciekawszych książek. Największym zainteresowaniem cieszyły się książki fantastyczne, takie jak „Magiczne drzewo, „Opowieści z Narnii”, „Hobbit”, a także komiksy z serii „Kajko i Kokosz”, „Scooby- Doo” oraz książki o tematyce humorystycznej, np. „Koszmarny Karolek” itp. Te ostatnie i ulubione książki z dzieciństwa były przedstawione w formie prezentacji multimedialnych. Autorka projektu, Grażyna Wyszyńska ma nadzieję, że to pozytywne „zamieszanie” wokół książki w klasie VI B zaowocuje wzrostem czytelnictwa wśród uczniów.
Nasza uczennica klasy 3d Lenka Rokicka zdobyła nagrodę w wojewódzkim konkursie plastycznym "Piękne są nasze barwy ojczyste". Właśnie dotarł dyplom i nagroda. Serdecznie gratulujemy.
Klasa 3e w ramach podsumowania cyklu lekcji dotyczących savoir vivre'u między innymi podczas spożywania posiłków wybrała się na warsztaty kulinarne do pizzerni Da Grasso. Uczniowie, kolejny raz w tym roku, zamienili się w małych Master Chefów. Każdy uczestnik warsztatów miał możliwość przygotowania własnej pizzy Wszyscy później zajadali się nią ze smakiem. Rzecz jasna wszystkie poznane zasady zachowania się przy stole podczas spożywania posiłków zostały zastosowane Tego typu wyjście było również doskonałą okazją na przedświąteczne spotkanie klasowe. Była nauka, zabawa, integracja, a nawet śpiewy. galeria
W środę, 15 grudnia uczniowie z klas VII i VIII SP5 wzięli udział w szkolnym etapie Ogólnopolskiej Olimpiady Zdrowego Stylu Życia, organizowanej przez PCK. Inicjatorką tego przedsięwzięcia była Wanda Filipowicz, szkolny pedagog i opiekunka szkolnego koła PCK, a do poszerzenia wiedzy na temat zdrowia i udziału w olimpiadzie zachęciła uczniów Grażyna Wyszyńska, nauczycielka biologii. Spośród wszystkich uczestników największą wiedzą wykazała się Paulina Zaremba, uczennica kl. VIIa, która zajęła I miejsce i będzie reprezentowała „Piątkę” na etapie rejonowym olimpiady.
II miejsce uzyskał Konrad Trela, uczeń kl. VIIe, III miejsce zajęła Karolina Glinkowska, a IV miejsce Bianka Gosk, obie uczennice z kl. VIIe. W pracy komisji oceniającej wiedzę uczniów oprócz organizatorek uczestniczyła Martyna Wyszkowska, pracownik zambrowskiego SANEPID- u. Nagrody ufundowane przez Radę Rodziców, zwycięzcom wręczył dyrektor SP5, Andrzej Szeligowski.
Cała społeczność naszej Piątki, zachęcona przez wolontariuszy ze Szkolnego Koła Wolontariatu oraz ich opiekunki: Siostrę Angelę i Grażynę Wyszyńską zbierała nakrętki, z których dochód przeznaczony będzie na rehabilitację Eryki Kaczyńskiej, uczennicy klasy III. Akcja „Wykręcamy dla Eryki” trwała od października do grudnia. Efekty zbiórki są zaskakujące. Zebrano ok. 450 kg. Organizatorzy akcji serdecznie dziękują uczniom oraz ich rodzicom i wychowawcom za zaangażowanie i pomoc, a Eryce i jej rodzicom życzą dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności.
Rozstrzygnęliśmy XI Powiatowy Konkurs Recytatorski „Kocham Cię Polsko!”. W tym roku jak dowiedzieliśmy od członków komisji konkursowej, poziom był bardzo wysoki i nie było łatwo wybrać laureatów.
Do konkursu zgłosiło się 23 uczestników (10 w kategorii I-IV, 14 w kategorii V-VIII), z tego nagrodzeni zostali:
Kategoria klasy I-IV
1. Marcin Jałbrzykowski Szkoła Podstawowa Nr 5 w Zambrowie
2. Piotr Śledziewski Szkoła Podstawowa Nr 3 w Zambrowie
3. Aleksander Tyczyński Szkoła Podstawowa Nr 5 w Zambrowie
Kategoria klasy V-VIII
1. Konrad Trela Szkoła Podstawowa Nr 5 w Zambrowie
2. Mikołaj Karpiński Szkoła Podstawowa Nr 5 w Zambrowie
3. Anna Kurpiewska Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Świętego Jana Pawła II w Długoborzu
3. Magdalena Nowacka Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Świętego Jana Pawła II w Długoborzu
Występy oceniała komisja konkursowa w składzie: Janusz Grodzki, Anna Cwalina oraz Zbigniew Dowlaszewicz. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy. Honorowym Patronatem Konkurs objął Kazimierz Dąbrowski Burmistrza Miasta Zambrowa. GALERIA
Już po raz kolejny w naszej szkole odbył się konkurs profilaktyczno-plastyczny pn."Świat bez nałogów-lepszym światem". Uczniowie mieli za zadanie ukazać w formie plakatu problemy związane ze szkodliwością uzależniających nałogów.Wśród prac zgłoszonych do konkursu komisja w składzie: pani Marta Kotowska-pedagog szkolny i pan Wojciech Rusiecki-nauczyciel plastyki nagrodziła i wyróżniła aż 10 prac. Oto laureaci:I miejsce Bianka Gosk z kl.7E i Agata Worosilak z kl.7AII miejsce Aleksandra Markowska z kl.4C i Weronika Gosiewska z kl.7DIII miejsce Lena Sochacka z kl.4D i Wiktoria Szupiluk z kl.7A.Wyróżnienia otrzymali:Antoni Ilczuk z kl.4C, Tomasz Bączyk z kl. 4E, Natalia Sapińska z kl.7B oraz Paulina Zaremba z kl. 7A.Wszyscy nagrodzeni otrzymali dyplomy i cenne nagrody rzeczowe.Gratulujemy!
Uczniowie 2d zrobili bałwankową klasę, i tym samym dając drugie życie butelkom po jogurtach
- Ileż było radości... Dzieci puściły wodze fantazji i kreatywności. Pracy towarzyszyła atmosfera współpracy przyjaźni i radości - opowiada wychowawczyni Sylwia Janowska.
Plastyka w klimacie zero waste, to lubimy bardzo. galeria
W ubiegłym tygodniu miało miejsce podsumowanie XIV Powiatowego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych. Z naszej szkoły zgłoszono 10 bardzo oryginalnych i niepowtarzalnych realizacji. Oceny prac dokonała, pod przewodnictwem proboszcza p.w. Ducha Świętego w Zambrowie ks. Jarosława Olszewskiego, pani Beaty Czajkowskiej - inspektor ds. edukacji, kultury i sportu w Powiecie Zambrowskim oraz Włodzimierza Dąbkowskiego - artystę plastyka przyznała cztery nagrody uczniom naszej szkoły:
I miejsce Maja Malinowska i Oliwia Dąbrowska z kl.7E
II miejsce Matylda Chrostowska i Daria Gołaszewska z kl.5A
Nagrodę specjalną ufundowaną przez Burmistrza Miasta Zambrów p. Kazimierza Dąbrowskiego - Anna Falkowska i Olga Zawistowska z kl.5A
Nagrodę specjalną ufundowaną przez Bank Spółdzielczy w Zambrowie - Emilia Krajewska z kl.7B i Jakub Krajewski z kl.5B.
Nagrodzeni otrzymali bony-wysokie nagrody pieniężne na zakup sprzętu w wybranym sklepie sportowym, natomiast wszyscy uczestnicy dyplomy oraz drobne upominki od organizatorów.
Gratulujemy i zapraszamy do udziału w konkursie za rok.
Wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu wraz opiekunką Grażyną Wyszyńską zaprosili całą społeczność szkolną do udziału w ogólnopolskiej akcji „Tytka charytatywna”, zainicjowanej przez Caritas Polska, a koordynowanej w naszym mieście przez zambrowski oddział Caritas.
Akcja ta ma na celu wsparcie seniorów będących w trudnej sytuacji materialnej oraz potrzebujących rodzin poprzez zaopatrzenie ich w produkty spożywcze i środki czystości. Przyświecało jej hasło Światowego Dnia Ubogich „Wyciągnij rękę do ubogiego” (Syr. 7,32).
„Tytka charytatywna” to jedna z wielu akcji charytatywnych przeprowadzonych w naszej „Piątce”, ale i tym razem uczniowie klas I – VIII i ich rodzice oraz wychowawcy klas stanęli na wysokości zadania. Otworzyli nie tylko swoje serca, ale i portfele na zakup produktów spożywczych oraz środków czystości dla potrzebujących.
- Kochani, w imieniu własnym, wolontariuszy i osób, które będą obdarowane serdecznie dziękuję za otwartość serca, pomoc i zaangażowanie w akcję "Tytka charytatywna" - podziękowała Grażyna Wyszyńska
Wolontariusze wraz opiekunką mają nadzieję, że tak licznie zebrane dary przyniosą radość obdarowanym.