Menu

  • Podziel się książką

    Zbliżają się święta. To piękny czas, by się dzielić tym, co mamy najlepsze i najpiękniejsze. Panie Iwona Grodzka i Anna Krajewska zapraszają, by podzielić się ulubiona książką z podopiecznymi zambrowskiego szpitala.- Książki niech będą używane, ale w dobrym stanie. Niech sprawią przyjemność nowym właścicielom – radzi Iwona Grodzka.Mile widziane baśnie, książki przygodowe, komiksy, poezje czy lektury.- Książka, która Wam dała siłę, nauczyła czegoś wartościowego czy zwyczajnie wam się podoba – to dobry prezent dla kogoś innego. Dobrze jest, gdy nasza ulubiona książka dostanie nowe życie, nie będzie kurzyła się na półce, a trafi w ręce kogoś, na kim również zrobi wrażenie – dodaje Anna Krajewska.

    Książki można przynosić do 17 grudnia (do piątku) i wkładać do pudełka na schodach przy kantorku panów woźnych. Do każdej książki proszę włożyć kartkę z nazwiskiem i klasę i dodatkowo kartkę świąteczną z życzeniami od darczyńcy najlepiej samodzielnie zrobioną.

  • Poznaj Polskę - Trójmiasto

    Poznaj Polskę - Trójmiasto

    W ostatnich dniach uczniowie zambrowskiej Piątki, w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”, zwiedzali Trójmiasto.

    Początek wycieczki dla młodych zambrowian, to 4.30, czyli zbiórka przy szkole.

    - Pomimo że bardzo rano wszyscy wstali, nikt nie spał w autobusie. Były piosenki, gry i zabawy i mnóstwo emocji wycieczkowych. Na drzemkę nie było czasu – zdradziła jedna z opiekunek.

    Plan wycieczki był bardzo bogaty. Początek to Zamek Krzyżacki w Malborku. Chwila oddechu i dojechali do Gdańska, gdzie zwiedzali Katedrę w Oliwie, Muzeum Poczty Polskiej oraz zaliczyli przejażdżkę na Diabelskim Młynie.

    W Sopocie był spacer po molo, bo jak zdradziła nam Pani Karolina Murawska "żeby nie było, że nad morze przyjechaliśmy, a morza nie zobaczyliśmy! Nikogo nie zwiało". Okazało się też, że nauka może być zabawna - to w Centrum Eksperyment, a już totalny relaks zaliczyli w  AquaPark Reda, gdzie zjeżdżali do rekinów. Ostatniego dnia odwiedzili Westerplatte, Starówkę w Gdańsku, gdzie poszaleli na Jarmarku Bożenarodzeniowym.

    Trzy dni wycieczki wypełnione były atrakcjami po brzegi. Opiekunkami były Siostra Angela, Karolina Murawska, Agnieszka Kossakowska i Kinga Rosińska. Wycieczka była organizowana w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Program to sposób na poznanie naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz popularyzację osiągnięć polskiej nauki. Wsparcie w ramach programu może być przeznaczone na pokrycie kosztów przejazdu, biletów wstępu, przewodnika, zakwaterowania, wyżywienia, ubezpieczenia uczestników wyjazdu.

    GALERIA

  • Zanieśli radość dzieciom

    Zanieśli radość dzieciom

    26 książek i 38 swojaków, to efekt dwumiesięcznej zbiórki naklejek z Biedronki, które zbieraliśmy w październiku i listopadzie. Mały Samorząd Uczniowski i jego opiekunki Anna Jasińska i Karolina Dębnicka zaproponowali, by dzięki naklejkom uszczęśliwić małych pacjentów oddziału dziecięcego zambrowskiego szpitala i przedszkolaków z Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Długoborzu.  

    Nasi uczniowie, nauczyciele i pracownicy podjęli wyzwanie jak zawsze. Jak podali organizatorzy, udało się zebrać 28 albumów po 80 naklejek, 10 albumów po 60 naklejek i 26 albumów po 20 naklejek. Razem to 3 360 naklejek!

    Dzięki tej zbiórce do potrzebując dzieci w ostatnich dniach trafiło 26 książek i 38 maskotek wręczonych przez członków Małego Samorządu Uczniowskiego. 

    galeria

  • "Brzechwałki"

    "Brzechwałki"

    Wiadomo, że czytanie popłaca, bo umysł wzbogaca

    „Brzechwałki” to tytuł kolejnego projektu czytelniczego, który w ostatnich dniach realizowały klasy drugie. Uczniowie poznawali postać i twórczość wybitnego polskiego poety i pisarza – Jana Brzechwy.

    Drugoklasiści przybliżali postać pisarza uczniom innych klas poprzez przygotowanie plakatów oraz kolorowanki do treści jego wierszy. Ponadto zrobili kukiełki do utworów artysty.

    Oczywiście nie mogło zabraknąć głośnego czytania najpiękniejszych utworów Brzechwy. Ponadto w klasach odbyły się konkursy czytania wierszy, a zwycięzcy mogli prezentowali zdolności recytatorskie przed swoimi rówieśnikami na finałowym spotkaniu na szkolnym korytarzu.   

    Projekt zakończył się grupowym śpiewaniem "Kaczki Dziwaczki". 

    Galeria

  • Spotkanie z leśnikiem

    Spotkanie z leśnikiem

    Pani Anna Jasińska zaprosiła pana Huberta Telakowskiego, podleśniczego z Leśnictwa Krajewo na spotkanie z uczniami klas 1-3. Spotkanie z leśnikiem było w ramach projektu „Zdrowa Ziemia - zdrowi my”.

    Gość opowiadał o zwierzętach żyjących w naszych lasach, o ich zwyczajach, o ciekawych roślinach i zasadach panujących w lesie. Ponadto uczniowie zobaczyli i mogli dotknąć poroże jeleni

    GALERIA

  • Mikołajki

    Mikołajki

    Ho, ho! W naszej szkole był Mikołaj. A nawet trzech! I do tego śnieżynki, prezenty, życzenia, choinki, kolędy i mnóstwo śmiesznych zadań.

    Samorząd Uczniowski zaprosił całą społeczność szkolną do wspólnych obchodów Mikołajek. Uczniowie, nauczyciele, personel, a nawet nasze kochane panie kucharki i dyrekcja – wszyscy byli ubrani na czerwono albo mieli mikołajkowe gadżety.  

    Każdy grzeczny uczeń i nauczyciel otrzymał słodki upominek i garść życzeń. 

    Bardzo przyjemny dzień. 

    GALERIA

  • Wierszobranie - potyczki poetyckie

    Wierszobranie - potyczki poetyckie

    Klasy trzecie wzięły udział w projekcie czytelniczym "Wierszobranie - potyczki poetyckie, wiersze Danuty Wawiłow".

    Uczniowie zapoznali się z życiem i twórczością pisarki i pracując w grupach stworzyli plakaty. Do wybranych wierszy dzieci wykonały ilustracje.

    - Nasi uczniowie są niezwykle kreatywni. Ich plastyczna twórczość, interpretacje wierszy Danuty Wawiłow są dowodem na to, że byli bardzo zaangażowani w realizację projektu. Cieszy fakt, że dali się "wkręcić w czytanie"- podsumowała projekt Iwona Grodzka, wychowawczyni 3b.

    Każda klasa wyłoniła mistrzów pięknego czytania. Podsumowaniem projektu było spotkanie wszystkich klas trzecich na szkolnym korytarzu i prezentowanie swoich prac i talentów.

    galeria

  • „Być dorosłą bardzo chciała…”

    „Być dorosłą bardzo chciała…”

    1 grudnia uczniowie klas I-III uczestniczyli w spektaklu profilaktycznym „Być dorosłą bardzo chciała i na miotle odleciała”, w wykonaniu Teatru Edukacyjno-Profilaktycznego MASKA”  z Krakowa. Udział w spektaklu, to jeden z elementów programu profilaktycznego „Świat bez używek-lepszym światem”, realizowanego w naszej szkole. Spektakl w swej treści zawierał elementy profilaktyki uzależnień oraz w przystępny i zabawny sposób wskazywał młodym widzom odpowiednie wzorce zachowań. Pomógł zrozumieć, dlaczego należy uważać na nieznajomych, jak bezpiecznie poruszać się po drogach lub jakie niebezpieczeństwa czyhają na nich w wolnym czasie. Żywy udział dzieci w spektaklu pomógł młodemu widzowi zapamiętać najważniejsze zasady bezpieczeństwa w domu i w szkole, przybliżył im wiedzę, jak radzić sobie w różnych, niejednokrotnie trudnych sytuacjach.

    Galeria

  • Pomagamy!

    Pomagamy!

    I znowu pokazaliście klasę i wielkie serducha!

    Jak wiecie, od września w Ośrodku w Czerwonym Borze mieszkają uchodźcy, w tym dzieci w wieku szkolnym. Od 2 tygodni zbieraliśmy artykuły szkolne i zabawki dla nich. I po raz kolejny pokazaliście, że umiecie się dzielić, że rozumiecie, że są ludzie potrzebujący i że dobrze jest pomagać.

    Jak widać na zdjęciach darów zebraliśmy bardzo dużo.

    - Moi drodzy z całego serca dziękuję wszystkim nauczycielom, wychowawcom, uczniom, rodzicom za tak liczny udział w zbiórce rzeczy dla uchodźców. Za Wasze wielkie serca. Bez Was i Waszego zaangażowania realizacja tej akcji nie byłaby możliwa. Jesteście wielcy. DZIĘKUJĘ w imieniu swoim i wszystkich organizatorów – podsumowała koordynatorka akcji Marta Kotowska.

    Okazało się, że darów było tak dużo, że za jednym razem nie zmieściło się wszystko do samochodu. I tak należy pomagać!  

    Galeria

  • Kiermasz słodkości dla Filipka

    Kiermasz słodkości dla Filipka

    Tego się nikt w Piątce nie spodziewał. W czasie dwudniowego kiermasz słodkości zebrano 6100 zł na leczenie chorego na SMA Filipka Nowackiego!

    - W najśmielszych marzeniach nie spodziewaliśmy się na tak wielkiego odzewu wśród naszych uczniów, nauczycieli i rodziców. Dostaliśmy mnóstwo ciast, ciastek, babeczek i innych słodkości, które przygotowywane były z sercem w domach naszych uczniów – powiedziała Marta Kotowska, jedna z opiekunek Samorządu Uczniowskiego i koordynatorka akcji w Piątce.

    Przez dwa dni członkowie Samorządu Uczniowskiego prowadzili kiermasz słodkości. Uczniowie i nauczyciele mogli wybrać spośród kilkudziesięciu rodzajów ciast. Serniki, szarlotki, ciastka korzenne, babeczki, do wyboru, do koloru.

    - Bardzo dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację akcji dla Filipka. To dzięki Waszej pracy tak wiele wspólnie osiągnęliśmy. Serdecznie dziękuję darczyńcom, dziękuję członkom i opiekunom SU oraz nauczycielom, którzy na różne sposoby pomagali przy kiermaszu   – dodaje pani Marta.

    Charytatywny kiermasz słodkości, to już wieloletnia tradycja szkoły. Organizatorzy żartobliwie zapowiadają, że będzie trwać do końca świata i jeden dzień dłużej.

    galeria

  • Nie pal przy mnie, proszę

    Nie pal przy mnie, proszę

    Jadwiga Liżewska, Wanda Filipowicz, Alina Bańkowska i Grażyna Szelągowska nauczycielki naszej szkoły zaprosiły uczniów klas 1-4  na konkurs plastyczny „Chcesz zachować zdrowie swe - nałogom powiedz nie” zorganizowanego w ramach programu „Nie pal przy mnie, proszę”.

    Wpłynęło 49 prac. Komisja konkursowa postanowiła przyznać nagrody 12 uczniom. Wśród nagrodzonych znaleźli się: Patrycja Wilczewska 1c, Michał Bruliński 1e, Agata Wilczewska 1e, Kacper Krassowski 2e, Miłosz Żochowski 2e, Magdalena Krajewska 3c, Nikodem Sadowski 3c, Nikola Wilczewska 3c, Łucja Żochowska 3c, Paweł Bruliński 4eLena Lutostańska 4e, Amelia Worosilak 4e.

    Nagrody wręczył dyrektor Andrzej Szeligowski.

    Celem konkursu jest kształtowanie u dzieci postaw odpowiedzialności za własne zdrowie, uwrażliwianie dzieci na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związane z biernym   paleniem oraz rozwijanie uzdolnień plastycznych. 

    galeria

  • Z wiatrem za pan brat

    Z wiatrem za pan brat

    Uczniowie kochają wycieczki. Wiadomo. Tym razem przy okazji lekcji o wietrze uczniowie 2d z wychowawczynią Sylwią Janowską robili papierowe wiatraczki. Najważniejsze, że mogli na spacerze przetestować je w warunkach naturalnych. Dla wiatru naturalnych.Dodatkową atrakcją było karmienie łabędzi nad zalewem miejskim poprzedzone oczywiście lekcją o mądrym dokarmianiu ptaków. 

    galeria

  • Tuwimkowo w Polsce

    Tuwimkowo w Polsce

    Wielokrotnie pokazaliśmy, że uczniowie Piątki lubią czytać, a nauczyciele wiedzą, jak swoich podopiecznych do tego zachęcać. „Tuwimkowo” to tytuł kolejnego projektu czytelniczego, który w ostatnich dniach realizowały klasy pierwsze. Uczniowie poznawali postać i twórczość wybitnego polskiego poety – Juliana Tuwima.

    - To były zadania były bardzo przyjemne i atrakcyjne dla uczniów. Poznaliśmy mniej i bardziej popularne wiersze poety – podsumowuje Natalia Stepczyńska, wychowawczyni 1b.

    Pierwszoklasiści robili ilustracje i kukiełki do utworów poety. Próbowali swoich sił w robieniu plakatów. Nie zabrakło oczywiście czytania utworów Tuwima i o Tuwimie jak książka "Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą" Agnieszki Frączak dzięki której poznali bziki poety. Ponadto w klasach odbyły się konkursy czytania wierszy.

    - Gdy dotarliśmy do finału projektu pierwsze klasy spotkały się na korytarzu. Zaprosiliśmy uczniów do wspólnego czytania wierszy – dodaje pani Stepczyńska.

    Utwory Tuwima czytali laureaci konkursów czytelniczych z poszczególnych klas oraz nauczycielka z klas starszych – pani Anna Krajewska, która zaprezentowała dzieciom „Lokomotywę”. Nie zabrakło również najważniejszych informacji o życiu poety. A na koniec w rytm muzyki wszystkie klasy odjechały swoimi pociągami do swoich sal.

    galeria

  • Serdeczny cylinder

    Serdeczny cylinder

    Wiecie co to serdeczny cylinder? My też nie wiedzieliśmy. Ale już tłumaczymy.

    Pani Sylwia Janowska zaprosiła swoich uczniów z 2d do tej właśnie zabawy. I to w ramach, jak się pewnie domyślacie, Dnia Życzliwości.

    - Zabawa polega na tym, że każdy uczeń dostaje prezent, który najpierw wycina, by później przeciąć go na pół. Następnie losuje dwa razy imię kolegi lub koleżanki z klasy. Na połowie prezentu pisze za co się lubi osobę, co w niej jest super oraz pisze się życzenia – wyjaśnia Pani Sylwia.

    I w ten sposób każda osoba dostaje dwie połówki prezentów, czyli jakby dwa prezenty.

    - Mnóstwo radości sprawiło dzieciom pisania i czytanie... uśmiech malowały się im na twarzach – podsumowała wychowawczyni 2d.

    Wierzymy, wierzymy. Też byśmy chcieli tak się pobawić. 

    galeria

  • Kiermasz słodkości

    30 listopada w naszej szkole odbędzie się Kiermasz słodkości na rzecz chorego na SMA Filipka Nowackiego-mieszkańca naszego powiatu. Koszt leczenia, jak wszyscy wiemy, to aż 9 mln złotych.

    Organizatorem kiermaszu jest Samorząd Uczniowski, ale zapraszamy do współorganizacji wszystkie chętne dzieci, które zechciałyby upiec ciasto i przynieść je we wtorek na 8.00 do szkoły.

    Jeżeli to możliwe , to bardzo prosimy, aby ciasta były już pokrojone w większą kostkę, co ułatwi nam bardzo pracę :)

    Poza kiermaszem planujemy także zorganizować tego dnia kwestę do puszek. Liczymy na otwarte serca i Waszą szczodrość

  • Dzień Życzliwości

    Dzień Życzliwości

    Wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu zachęcili całą społeczność szkolną do udziału w obchodach Światowego Dnia Życzliwości. W tym dniu obowiązywał kolorowy strój, pogodny nastrój i życzliwy stosunek do świata i ludzi. Uczniowie wykonywali dla siebie nawzajem serduszka i słoneczka z miłym słowem.Dla osłodzenia nastrojów wolontariusze przygotowali babeczki i ciasteczka, którymi obdarowali wszystkich pracowników szkoły. Dzień Życzliwości w SP5 upłynął w radosnej i życzliwej atmosferze.Organizatorzy obchodów mają nadzieję, że radosny uśmiech i życzliwość będą zawsze wizytówką naszej Piątki.Organizatorzy - Szkolne Koło Wolontariatu, opiekun – Grażyna Wyszyńska

    Galeria

  • Kulturalnie i na sportowo

    Kulturalnie i na sportowo

    Klasa 8B wraz z opiekunami spędzili czwartek w pobliskiej Łomży. Wycieczka rozpoczęła się spektaklem w Teatrze Lalki i Aktora pt."Mały książę". -  Wrażenia i emocje były dość duże - byliśmy wszyscy pod wrażeniem gry aktorów, a także ciekawej scenografii - opowiada wychowawca Wojciech Rusiecki. 

    Po przedstawieniu uczniowie uczestniczyli w warsztatach teatralnych, prowadzonych przez jednego z aktorów teatru. Bardzo pouczające a zarazem zabawne zajęcia.Następnym punktem wycieczki była sala sportowa trampolin, a w niej lekcja w-f. Zabawy i ewolucje, wykonywane przez niektórych po raz pierwszy, dały wiele zadowolenia a zarazem fizycznego wysiłku. Na koniec posiłek i zakupy w Galerii Veneda i powrót do domu.- Mimo niedalekiej podróży wszyscy wróciliśmy zadowoleni - podsumowuje wychowawca. 

    Galeria

  • Warsztaty profilaktyczne „Miasto marzeń”

    Warsztaty profilaktyczne „Miasto marzeń”

    Każdy z nas ma jedno życie, a zdrowie to najcenniejszy dar. Brak wyobraźni, wiedzy i lekkomyślne zachowanie może sprawić, że ktoś sięgnie po używki i stanie się sprawcą czyjejś lub własnej tragedii. Alkohol i narkotyki to środki, które nie dają prawdziwej wolności, zmieniają postrzegany obraz i myślenie. W środę uczniowie klas 5-7 naszej szkoły mogli się o tym przekonać podczas warsztatów profilaktycznych prowadzonych przez Zespół „Kulturobranie” z Gdyni, pod kierunkiem p. Andrzeja Piaseckiego.

    Podczas zajęć młodzież budowała z klocków „Miasto marzeń”, pokonywała w alkogoglach tor przeszkód oraz rzucanie do celu. Wszyscy z radością przystąpili do wykonania zadań. Podczas budowania miasta widać było rywalizację. Każdy chciał wykazać się swoimi umiejętnościami, pomysłowością.

    W drugiej części warsztatów uczniowie wykonywali to samo zadanie, ale z użyciem alkogogli, które służą do demonstracji upośledzenia zmysłów u osoby będącej pod wpływem alkoholu lub innego środka odurzającego. Tym razem okazało się, że budowle szybko ulegają zniszczeniu, ruchy budowniczych są wolniejsze i nieprecyzyjne.

    - Tak samo dzieje się z naszym życiem - to co budowaliśmy przez wiele lat, łatwo zniszczyć jedną nieprzemyślaną decyzją. Sięgając po używki można skrzywdzić siebie i wiele innych osób - podsumowała nasza szkolna pedagog Marta Kotowska. 

    galeria

  • Dla chorej Julki

    Dla chorej Julki

    Nasi najmłodsi uczniowie z klas 1-3 mieli okazję ostatnio podziwiać występ rodziców uczniów z Zespołu Szkół w Szumowie, którzy wystawili sztukę „Brzydkie kaczątko”.  

    Występujący zaprezentowali ogromne zdolności aktorskie.

    - Bardzo duże wrażenie na moich uczniach i na mnie zrobił ten spektakl, a aktorzy w niczym nie ustępowali zawodowcom – podsumowała Natalia Stepczyńska, wychowawczyni 1 b.

    Ponadto wiele pochwał trafiło do twórców spektaklu za stroje i rekwizyty, które, jak się okazało, były przez aktorów robione własnoręcznie.

    Cały dochód ze sprzedaży biletów zasili zbiórkę dla chorej Julki Kierzkowskiej, która czeka operacja serca w Bostonie. 

    galeria

  • Klasy VII a I VII c w Białymstoku

    Klasy VII a I VII c w  Białymstoku

    Półmrok. Siatka maskująca. Skrzynie na broń. Cisza… aż do pierwszego strzału. I rozpoczyna się bitwa! – to laserowy paintball. Potem zostajemy zamknięci w pokoju, w którym rozwiązujemy zagadki, szukamy przedmiotów, składamy elementy jak puzzle, aby ostatecznie z niego uciec. To oczywiście escape room. Tak wyglądała zabawa kl. VII a I VII c w Białymstoku, gdzie udali się 10.11 pod opieką p. Elżbiety Mystkowskiej, p. Ewy Gontarskiej, i p. Mariusza Gontarskiego. Było świetnie! Polecamy! Dobra wycieczka nie może obyć się bez wizyty w muzeum. Tym razem było to nowo otwarte MUZEUM PAMIĘCI SYBIRU. Poświęcone jest ono pamięci jeńców, więźniów, zesłańców i deportowanych. Chcieliśmy w ten sposób uczcić naszych rodaków z okazji Narodowego Święta Niepodległości.      Galeria

strona: