Menu

  • #szkoladohymnu

    #szkoladohymnu

    Cala społeczność Piątki dołączyła do akcji #szkoladohymnu O godzinie 11:11 wspólnie zaśpiewaliśmy nasz hymn.

    Relacja na facebooku.

     

  • Piątka dla Niepodległej

    Piątka dla Niepodległej

    Uczniowie i nauczyciele Piątki przez tydzień brali udział w różnych akcjach i wydarzeniach w ramach obchodach 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Od 4 listopada w szkole odbywały się przeróżne konkursy, wydarzenia i projekty, które miały na celu upamiętnić to wyjątkowe i niepowtarzalne święto narodowe.

    W holu zaraz przy wejściu stanęła wystawa prac plastycznych „Moja Polska”. W konkursie brały udział klasy 4-6. I miejsce zdobyła Aleksandra Markowska z 4c oraz Laura Krasińska z 4d. II miejsce: Amelia Jedlińska z 4d, Julia Ferks z 5c oraz Aleksandra Lasocka z 4c. III miejsce: Aurelia Worosilak, Gabriela Kulczyńska i Tomasz Bączyk z 4e oraz Maja Jakubowska z 4b. Wyróżnienia otrzymali: Julia Zarzecka z 4c, Sophie Mioduszewska z 5b oraz Oliwia Tyborowska i Wiktoria Kossakowska 6a. Natomiast uczniowie klas 7 i 8 wzięli udział w konkursie historycznym.

    Również klasy 1-3 miały swój konkurs plastyczny. Jury postanowiło przyznać dziewięć równorzędnych nagród. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Lena Wojsz z 3a, Nikola Wilczewska z 3c, Hanna Sikorska z 3c, Oliwier Włodkowski z 2b, Hanna Milewska z 2a, Dominika Łuniewska z 2c, Patrycja Wilczewska z 1c, Iga Dąbrowska z 1e oraz Lena Reczko z 1b.

    Na lekcjach wychowawczych uczniowie obejrzeli prezentacje na temat odzyskania przez Polskę niepodległości. Na holu i w poszczególnych klasa powstały gazetki okolicznościowe „Świętujemy dla Niepodległej”. Nauczyciele Piątki zaangażowali się również w Koncert Słowno-Muzyczny z okazji 103. Rocznicy odzyskania Niepodległości w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. W. Lutosławskiego w Zambrowie.

    By podkreślić uroczysty charakter obchodów we wtorek wszyscy uczniowie przyszli ubrani odświętnie i udekorowali się własnoręcznie zrobionymi kotylionami w kolorach narodowych. Tego dnia też w czasie przerw rozbrzmiewała muzyka patriotyczna, a o godzinie 11.11 cała społeczność szkolna zaśpiewała wspólnie hymn Polski.

    Ponadto delegacja szkoły złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod pomnikami na zambrowskich cmentarzach parafialnym i komunalnym: Powstańców Styczniowych, Żołnierzy poległych w bitwie o Zambrów 1939 r., Ofiar II wojny światowej, Pomnik Zesłańców Sybiru.

    galeria

  • Wkręceni w czytanie

    Wkręceni w czytanie

    Dwie klasy, pięcioro lektorów, jedna książka, to podsumowanie niedawnego happeningu czytelniczego „Wkręceni w czytanie” w naszej Piątce. Uczniowie 2b i 3b zebrali się w specjalnie na ten cel utworzonym kąciku czytelniczym, by posłuchać fragmentów powieści Rene Goscinnego i Jean-Jacques Sempe „Mikołajek i inne chłopaki”.

    Pierwszy fragment przeczytał dyrektor szkoły Andrzej Szeligowski.

    - Bardzo ciekawa historia – podsumował dyrektor. – Chętnie poznam dalsze losy Mikołajka i jego kolegów. Wiem, że w naszej szkolnej bibliotece jest kilka egzemplarzy tej książki, więc chyba sobie wypożyczę, by poznać ciąg dalszy – dodał dyrektor.

    Do przeczytania kolejnych fragmentów została zaproszona pani Karolina Murawska, mama ucznia naszej szkoły oraz Hanna Choromańska, Patrycja Meler i Maria Gosiewska, uczennice klas 8 i jednocześnie członkinie Samorządu Uczniowskiego.

    Wydarzenie czytelnicze organizowane przez Bibliotekę Szkolną i Samorząd Uczniowski działający pod opieką pedagog szkolnej Marty Kotowskiej, było organizowane w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i ma na celu propagowanie czytelnictwa wśród uczniów.

    galeria

  • Kolorowy zawrót głowy

    Kolorowy zawrót głowy

    Zajrzeliśmy ponownie do grupy uczniów z klasy 3e i 3c która rozwija swoje uzdolnienia przyrodnicze. W ramach zajęć z projektu Dobry Start uczniowie w twórczy i aktywny sposób właśnie poznawali tajniki mieszania substancji. Masa solna kolorowa? Dlaczego nie?

    Galeria

  • „Ta, co nie zginęła”

    „Ta, co nie zginęła”

    3 listopada, w Miejskim Ośrodku Kultury w Zambrowie odbył się drugi Ogólnopolski Festiwal Piosenki i Pieśni Patriotycznej „Ta, co nie zginęła”.

    Miło nam poinformować o osiągnięciach naszych uczniów.

    W kategorii klas I-III „Zespoły” - wyróżnienie otrzymał zespół w składzie: Antoni Danilczuk, Szymon Oleksiak, Szymon Bieńczyk, Aleksander Falkowski, Jakub Żebrowski - opiekun: p. Monika Dąbrowska-Ignaczuk.

    W kategorii klas IV-VI „Soliści”  - pierwsze miejsce uzyskała Blanka Murawska - opiekun: p. Michał Knapkiewicz.

    W kategorii klas VII-VIII „Zespoły” - pierwsze miejsce otrzymał chór Planety z naszej szkoły - opiekun: p. Michał Knapkiewicz.

    Szczegółowe wyniki oraz galerie zdjęć:

    http://zambrowiacy.pl/kult/drugi-festiwal-piosenki-i-piesni-patriotycznej-ta-co-nie-zginela-rozstrzygniety/

    https://zambrow.org/artykul/konkurs-piosenki-patriotycznej/1238030

  • Podróż śladami JPII

    Podróż śladami JPII

    27 października grupa 40 uczniów klas VII-VIII Szkoły Podstawowej nr 5 w Zambrowie pod opieką p. E. Gontarskiej i p. M. Kotowskiej wyruszyła w podróż śladami Jana Pawła II. Swoją przygodę rozpoczęliśmy od grodu Kraka, zwiedzając Katedrę na Wawelu, Kościół Mariacki,  Rynek oraz zabytkowy, klimatyczny Kazimierz. Kolejnego dnia wśród porannych mgieł i wschodzącego słońca wspięliśmy się na tynieckie wzgórze, aby podziwiać Opactwo Benedyktynów, skąd wyruszyliśmy w krótką podróż do Wadowic, gdzie jak mówił Jan Paweł II wszystko się zaczęło. Po krótkim spacerze po wadowickim rynku, odwiedziliśmy Bazylikę oraz znajdujące się przy niej Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego. Żeby nie zabrakło nam energii na dalsze zwiedzanie, swoją wizytę w mieście rodzinnym Karola Wojtyły zakończyliśmy degustacją przepysznych kremówek papieskich. Następnym punktem programu były Ludźmierz oraz Zakopane, a tutaj Krupówki, Krzeptówki, wjazd na Gubałówkę, a na koniec chwila relaksu i odprężenia na basenach termalnych w Bukowinie Tatrzańskiej . W trakcie wyjazdu nie zabrakło także zajęć warsztatowych w ramach realizowanego  programu profilaktycznego z zakresu profilaktyki alkoholowej.

                Wycieczka edukacyjno-profilaktyczna Śladami Jana Pawła II to jeden z punktów, realizowanego w Szkole Podstawowej nr 5 w Zambrowie Programu Profilaktycznego „Świat bez używek-lepszym światem”, w ramach którego odbył się już koncert profilaktyczny pt.”Jedno życie”, dwa spektakle profilaktyczne w wykonaniu Teatru Profilaktycznego „MASKA” z Krakowa oraz warsztaty profilaktyczne dla uczniów klas V-VI. Przed nami jeszcze konkurs profilaktyczno-plastyczny oraz warsztaty artystyczno-profilaktyczne pt. „Miasto marzeń”.

    Należy podkreślić, że wyjazd był  formą nagrody dla  uczniów klas VII-VIII , którzy na koniec roku szkolnego 2020/2021 uzyskali najwyższą średnią ocen oraz wykazali się zaangażowaniem na rzecz społeczności szkolnej i lokalnej.

    GALERIA

  • Pomóżmy bezdomnym zwierzętom

    Pomóżmy bezdomnym zwierzętom

    W naszej szkole zakończyła się właśnie zbiórkę na rzecz bezdomnych zwierząt organizowaną we współpracy z Fundacją Unum.

    Przez dwa tygodnie uczniowie Piątki zbierali potrzebne rzeczy dla zwierząt przebywających w schronisku w Kłodawie. Były to koce, prześcieradła, ręczniki, karmy, smycze, legowiska i inne potrzebne rzeczy. Dzisiaj przyszedł czas na podsumowanie akcji.

    - Akcja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Nie spodziewaliśmy się, że tylu uczniów i ich rodziny odpowiedzą na apel o pomoc bezdomnym zwierzętom. Tym razem wszyscy spisali się nie na „piątkę”, a wręcz „szóstkę”. Apel dotarł również do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Długoborzu, który wsparł akcję pościelą i kołdrami – podsumowuje koordynatorka akcji Katarzyna Murawska.

    Darów były bardzo dużo.

    - W związku z ogromną ilością rzeczy postanowiliśmy wesprzeć jeszcze jedno schronisko, które mieści się w Pasłęku. Jednak nie przewidzieliśmy tego i obecnie poszukujemy osób prywatnych lub firm, które pomogłyby nam dostarczyć rzeczy do Pasłęka – dodaje pani Katarzyna.

    Być może ktoś będzie w najbliższym czasie podróżował w tamtym kierunku w celach służbowych bądź prywatnych i zechce dostarczyć dary dla zwierzaków? Jeżeli ktoś chciałby nas wspomóc proszony jest o kontakt z koordynatorką akcji na panią Katarzyną Murawską tel. 600496898.

  • Pamięć o Bohaterach

    Pamięć o Bohaterach

    Wolontariusze z klasy 4b pod opieką Grażyny Wyszyńskiej i Anny Pisińskiej-Tyszka zapalili znicze przed pomnikiem Żołnierzy 71 Pułku Piechoty poległych na Ziemi Łomżyńskiej. Chwilą ciszy i historyczną refleksją uczcili ich pamięć.  

    Galeria

  • Słodka lekcja z lekturą

    Słodka lekcja z lekturą

    Uczniowie klasy 4c na zakończenie omawiania lektury "Charlie i fabryka czekolady" sami spróbowali swoich sił w produkcji słodkości. Tworzyli różne, niezwykłe desery nawiązujące do tych opisanych w książce. To była wyjątkowo słodka lekcja. 

    - A wszystkich, którzy jeszcze nie znają książki, zachęcamy do przeczytania! - namawia nasza polonistka Aneta Gosk. 

    Galeria

  • Lektury w pudełkach

    Lektury w pudełkach

    Na I piętrze na korytarzu pojawiły się nowe dekoracje w pudelkach. To 3d, w ramach omawiania lektur "O psie, który jeździł koleją" i 3b "Detektyw Pozytywka" przygotowały pudełka, które zawierają skarby związane z przeczytaną książką.

    Ponadto uczniowie 3d wzięli udział w Klasowym Konkursie Czytania. W pięknym jesiennym klimacie każdy z klasy zaprezentował wybrany fragment lektury.

    galeria zdjęć

  • Pokaż, co czytasz!

    Pokaż, co czytasz!

    Październik to miesiąc książki. I właśnie w październiku nauczyciele zespołu humanistycznego zaproponowali uczniom klas 4-8 włączenie się do projektu czytelniczego „Pokaż, co czytasz!”. Zaplanowano szereg działań w szkole.

    Nasza społeczność uczniowska wzięła także udział w akcji „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. Celem akcji jest promocja czytelnictwa wśród młodzieży szkolnej, zachęcenie uczniów do sięgnięcia po książkę w każdej sytuacji i miejscu. Chcemy przekonać, że czytanie to atrakcyjna forma spędzania czasu wolnego w szkole. Nasi uczniowie przystąpili z entuzjazmem do bicia rekordu. W sali 57 powstał również kącik książki, gdzie wyeksponowano wybrane pozycje czytelnicze oraz albumy na temat życia i twórczości pisarzy dla dzieci i młodzieży.     galeria zdjęć

  • Dary jesieni

    Dary jesieni

    Pierwsze kroki w zawodzie florysty stawiali uczniowie 3e pod okiem wychowawczyni Katarzyny Murawskiej. W swoich pracach wykorzystali dary jesieni, czyli kasztany, żołędzie, liście i gałązki drzew. Szkoda, że ich przepiękne kosze mają tak krótką trwałość. 

    galeria zdjęć

  • Lekcja fizyki i chemii w Centrum Nauki Kopernik

    Lekcja fizyki i chemii w Centrum Nauki Kopernik

    I znowu nasi uczniowie byli w Warszawie. Tym razem 7d, 7e i kilkoro uczniów z z 7b pod opieką wychowawczyń: Doroty Kozioł, Justyny Olszewskiej i Agnieszki Dąbrowskiej poszerzali wiedzą z przedmiotów ścisłych i historii.

    Uczniowie przeszli Starówkę szlakiem powstańców warszawskich oraz uczestniczyli w lekcjach fizyki i chemii w Centrum Nauki Kopernik i Cosmos Muzeum. 

    galeria

  • Nauka, sport i relaks na wycieczce 4b i 4c.

    Nauka, sport i relaks na wycieczce 4b i 4c.

    Muzeum Narodowe, a w nim podróż do demokratycznych Aten i starożytnego Egiptu, Interaktywne Muzeum Flipperów "Pinball Station" oraz park trampolin Hangar 646 to atrakcje, które czekały na uczniów klasy 4b i 4c zambrowskiej Piątki i ich wychowawczynie Anetę Gosk i Małgorzatę Pawelec-Kasprzak.

    - Było kolorowo, jesiennie, wesoło i wartościowo, nauka, sport i relaks - na wszystko znalazł się czas – wspomina pani Aneta.

    Nasi uczniowie pokazali, że dla nich liczą się nie tylko telefony - wielu w drodze do Warszawy czytało ulubione książki, a z powrotem wszyscy uczniowie śpiewali piosenki m.in. hymn naszej szkoły.

    W czasie lekcji w Muzeum młodzi uczestnicy wycieczki dowiedzieli się jak budowano piramidy, czym był sfinks, dlaczego Egipcjanie mumifikowali ciała zmarłych, jak żyli i czym się interesowali starożytni Grecy i wielu innych rzeczy ze starożytnego Egiptu i Grecji.

    Zambrowska młodzież trafiła też do muzeum, w którym nie tylko się zwiedza, ale można i zagrać w wiele unikatowych, zabytkowych flipperach, takich jak: Twilight Zone, FunHouse, Terminator 2, Dirty Harry i wielu innych.

    Na koniec trafili na najlepszą lekcję WF jaką może sobie wymyśleć nastolatek. 2500m2 przestrzeni i cała masa atrakcji łączących rekreacje ze sportem. W hangarze znajdowało się między innymi: prawie 80 trampolin różnego rodzaju, od rekreacyjnych po sportowe w tym ogromna arena składająca, się z ponad 50 trampolin, poducha powietrzna do bezpiecznej nauki akrobacji, kosze do koszykówki, strefa do zbijaka, ścieżka akrobatyczna.

    galeria

  • Trzy dni w Krakowie

    Trzy dni w Krakowie

    Dwadzieścioro uczniów z naszej Piątki pod opieką Siostry Angeli Mencfel oraz Pani Karoliny Murawskiej spędziło trzy dni w Krakowie. W bogatym programie ich wyjazdu znalazło się  zwiedzanie: Starówki, Wawelu, Podziemi Rynku, Bazyliki Mariackiej, Muzeum Obwarzanka, Kopca Kościuszki, Muzeum Figur Woskowych Wielkich Polaków. Odwiedzili również Łagiewniki, gdzie zobaczyli Sanktuarium Jana Pawła II Totus Tuus oraz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Bazylikę Bożego Miłosierdzia. Mimo napiętego harmonogramu zwiedzania znaleźli tez czas na  relaks w aqua parku i kinie.

    Wycieczkę dofinansował ksiądz proboszcz z parafii Trójcy Świętej Wojciech Nowacki oraz właścicielka Centrum Handlowo-Usługowego Gregorek pani Ewa Krajewska-Gregorek.

    Zapraszamy do galerii

  • Nowe władze Samorządu

    Nowe władze Samorządu

    Mamy nową władzę w szkole. Uczniowie w demokratycznych wyborach wybrali Radę Samorządu Uczniowskiego. Klasy 1-3 swoją, klasy 4-8 swoją. Zgodnie z Regulaminem SU wszyscy uczniowie są członkami samorządu uczniowskiego i mają prawo angażować się w jego prace – niezależnie od tego czy zostali wybrani do zarządu SU,na gospodarza klasy, czy po prostu mają ciekawy pomysł na działanie. Natomiast w drodze wyborów głosuje się na Radę SU.

    - Samorząd uczniowski stanowi nieodłączną część naszej szkoły. Tworzą go wszyscy uczniowie i wszyscy oni posiadają prawo do działania w szkole i w środowisku lokalnym – wyjaśniła Marta Kotowska, jedna z opiekunek SU.

    Skład Rady Samorządu Uczniowskiego w zakładce "Samorząd Uczniowski"

     

  • 14 października 2021

  • Uczą się zwiedzając

    Uczą się zwiedzając

    Panie Beata Jankowska, Karolina Dębnicka i Anna Jasińska, wychowawczynie klas 2b i 2e, zabrały swoich uczniów na wycieczkę do Białegostoku.

    Na uczniów czekało wiele atrakcji. Mieli lekcje w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym o zwierzętach zamieszkujących puszczę białowieska i na rozlewiskach Narwi. Ponadto zwiedzili Muzeum Farmacji, gdzie oglądali jak dawno temu leczono ludzi, jak wyglądały gabinety medyczne oraz jak wyglądała apteka i co w niej robiono.

    W Muzeum Wojska poznali patriotyczne postawy, przypomnieli sobie, jakie są nasze symbole narodowe, dowiedzieli się jak zmieniało się polskie godło i czemu nasza flaga jest biało-czerwona. Uczestnicy zapoznali się z muzealnymi ekspozycjami, rozwikłali szereg zagadek oraz odszukali za pomocą kart patriotyczne pamiątki.

    galeria

  • Kulinarna przygoda klasy 3d

    Kulinarna przygoda klasy 3d

    W ramach realizowanego w klasach I-III w bieżącym roku szkolnym projektu "Zdrowa Ziemia - zdrowi my!" i programu "Warzywa i owoce w szkole", kolejna klasa ruszyła na kulinarną przygodę. Uczniowie klasy 3d robili sałatkę ziemniaczaną i pyszne pachnące cynamonowe bułeczki.
    galeria

  • Warsztaty w 3b

    Warsztaty w 3b

    W klasie 3b, przy okazji omawiania produktów, które powstają z mleka, odbyły się warsztaty kulinarne. Jednego dnia uczniowie pod kierunkiem wychowawczyń zrobili masło, które potem zjadły z chrupkim pieczywem. Drugiego dnia, mali kucharze, tworzyli przekąski z różnych rodzajów sera. Oczywiście wszystko zostało z apetytem zjedzone.

    galeria

strona: