Menu

  • 6a i 6b na wycieczce w Warszawie

    6a i 6b na wycieczce w Warszawie

    Uczniowie 6a i 6b będąc na wycieczce w Warszawie zwiedzili Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. To jedno z najważniejszych miejsc martyrologii polskiej z epoki zaborów. Zbudowane zostało po powstaniu listopadowym. Przez to więzienie przeszło około 40 tysięcy więźniów – bojowników o wyzwolenie narodowe i przemiany społeczne. Wśród więźniów X Pawilonu były tak wybitne postaci polskiej historii jak Romuald Traugutt, Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Gustaw Ehrenberg, ksiądz Piotr Ściegienny, Jarosław Dąbrowski, Ludwik Waryński i wielu innych.

    Druga część wycieczki, to Centrum Nauki Kopernik, gdzie uczniowie w bardzo przyjemny sposób przyswajali wiedzę naukową i hangar z trampolinami  646, gdzie odbyła się najfajniejsza lekcja wf świata.

    galeria

  • Wycieczka do stolicy Podlasia klasy 2a i 1e

    Wycieczka do stolicy Podlasia klasy 2a i 1e

    Przepiękna, słoneczna pogoda pozwoliła uczniom 2a i 1e, przy okazji spaceru po parku przy Pałacu Branickich, na rozegranie bitwy na liście. W samym Pałacu nasi uczniowie odbyli też lekcję robienia odlewów gipsowych.

    - Byliśmy również w białostockim ZOO, gdzie największe emocje wzbudził niedźwiedź brunatny – opowiedziała Jadwiga Liżewska, wychowawczyni 1e.

    Ponadto uczniowie byli w Muzeum Farmacji, gdzie obejrzały historyczną salę szpitalną, gabinet dentystyczny, laryngologiczny, laboratorium i apteka oraz Muzeum Wojska, gdzie odbyły się lecje muzealne „Jestem małym Polakiem” i „Turniej rycerski”.

  • Lekcja kulinarna w 3e

    Lekcja kulinarna w 3e

    Uczniowie 3e zamienili się w prawdziwych masterchefów. Pod okiem wychowawczyni Katarzyny Murawskiej przygotowali zdrowe i smaczne ciasta z masą budyniową i smakowitymi owocami w galaretce. Kolejnego dnia przystąpili do degustacji swoich wyrobów. Mieli też gości, od których wiemy, że ich ciasta były rewelacyjne!

    Nie musimy chyba pisać, że pół szkoły żałuje, że nie uczestniczyło w degustacji?

    galeria

  • Młodzi listy piszą

    Młodzi listy piszą

    Nasza nowa polonistka, pani Aneta Gosk, zaprosiła uczniów do literackiego projektu „Młodzi listy piszą”. Uczniowie klas 4b i 4c piszą listy do swoich rówieśników z okolic Torunia i Częstochowy.

    - Pierwsze listy już wysłane i odebrane 🙂 Z niecierpliwością czekamy na kolejne!  – poinformowała pani Aneta Gosk.

    Projekt powstał, by zadać kłam, że krótkie wiadomości tekstowe i listy elektroniczne wypierają tradycyjne – po pierwsze. A po drugie, by nauczyć młodzież, poprzez pisanie listów, korzystania z piękna polszczyzny, używania różnych form literackich, rozwijania wyobraźni i kreatywności. 

    GALERIA

  • Światowy Dzień Uśmiechu

    Światowy Dzień Uśmiechu

    Światowy Dzień Uśmiechu obchodzony jest w pierwszy piątek października. Pomysłodawcą tego święta był Harvey Ball, twórca słynnego znaczka uśmiechniętej buźki na żółtym tle. Pierwsze obchody odbyły się 1 października 1999 r. w Stanach Zjednoczonych, w mieście Worcester.

    Dzień uśmiechu w naszej szkole zaczął się dokładnie o 6.30, gdy pierwsi uczniowie dotarli na świetlicę. Później było tylko lepiej. Gdzie nie spojrzeć - dzielili się uśmiechami.

    - W ten dzień chcieliśmy podzielić się uśmiechami z iinnymi. Zamysł naszej akcji był taki, by żółte, uśmiechnięte buźki robić nie dla siebie, ale dla innych - wyjaśnia Anna Jasińska, jedna z opiekunek Małego Samorządu Uczniowskiego.

    GALERIA

  • Uczniowie czytają… i to głośno

    Uczniowie czytają… i to głośno

    Klasy 1b i 3b przyłączyła się do obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania 📚

    Starsi uczniowie gościli panią Jolantę Chrostowską-Sufę, polonistkę, redaktorkę i korektorkę, współpracującą z wieloma wydawnictwami. Pani Jola zaprezentowała dzieciom bajkę terapeutyczną o życzliwości, akceptacji i tolerancji. Zrobiła to w ciekawy sposób wykorzystując teatr kamishibai. Po wysłuchaniu "Bajki o jabłuszku" wywiązała się rozmowa na temat jej treści i ukrytego przekazu. Na zakończenie zajęć dzieci pracowały w parach. Wykonały papierowe jabłka, które będą ozdobą sali.

    Młodsi uczniowie Dzień Głośnego Czytania świętowali w Miejskiej Bibliotece.

    Zapraszamy do galerii

  • Dzień Chłopaka w 4b

    Dzień Chłopaka w 4b

    Do naszej szkolnej tradycji już weszły klasowe świętowanie Dnia Chłopaka. W 4b dziewczęta nie zapomniały o swoich kolegach. Poza życzeniami i wyśpiewanym damskimi głosami piosenką Sto lat, na każdego chłopca czekał kubek z jego własnym imieniem.

    Dołączamy się do życzeń dla wszystkich panów. Małych i dużych. Najlepszego!

    Galeria

  • 3d i 3e odwiedziły Stolicę

    3d i 3e odwiedziły Stolicę

    28 września klasy 3d i 3e odwiedziły stolicę. Uczniowie swoją przygodę rozpoczęli od spaceru po Starówce odwiedzając Kolumnę Zygmunta III Wazy oraz Pomnik Małego Powstańca. Następnie mieliśmy możliwość odwiedzić Zamek Królewski.

    - Dowiedzieliśmy się wieku ciekawych faktów z życia króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wiecie kto był najlepszym jego przyjacielem? Pytajcie uczniów klasy 3d i 3e – pyta wychowawczyni 3e.

    Uczniowie nie zapomnieli również odwiedzić miejsca pamięci żołnierzy poległych w obronie ojczyzny. Oczywiście był to Grób Nieznanego Żołnierza. Akurat trwały przy nim uroczystości z udziałem przedstawicieli różnych państw. W Centrum Nauki Kopernik obcowali z nauką, a ich głowy mocno pracowały, by przyswoić tajniki wiedzy

    Foto

  • Wycieczka 1a i 2d

    Wycieczka 1a i 2d

    Do niedalekiej Ostrowi Mazowieckiej pojechali w poniedziałek uczniowie klas Ia i IId. Wycieczkę rozpoczęła ciekawa wizyta w gospodarstwie z alpakami.

    - Nasi uczniowie byli zachwyceni spotkaniem z tymi przyjemnymi zwierzętami. Mogły się przytulać, głaskać, a jednocześnie opiekun zwierząt uczył ich, jak się mają zachować w kontakcie z tymi płochliwymi zwierzętami – podsumowała Sylwia Janowska, wychowawczyni IId.

    Uczniowie wzięli udział w zajęciach alpakoterapii na świeżym powietrzu. Poza zabawą z alpakami dzieci wzięły udział w zawodach sportowych i zajęciach plastycznych. Spotkanie zakończyło się kiełbaskami z grilla i słodkimi pączkami.

    W drugiej części uczniowie zwiedzali Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej, gdzie poza obejrzeniem eksponatów mogli bardzo dokładnie obejrzeć karabiny, mundury i nakrycia głowy żołnierzy dawnych i współczesnych.

    - To było bardzo ciekawe muzeum, które mieści się w odrestaurowanym wojennym spichlerzu wybudowanym w 1941 r. przez Niemców na potrzeby zaopatrzenia frontu wschodniego. Dziś w tym miejscu jest muzeum i hotel – opowiadała Dorota Dębek, wychowawczyni Ia.

    Na koniec wycieczki uczniowie obejrzeli Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego znajdujący się w jednostce wojskowej w Komorowie oraz znajdującą się nieopodal aleję pomników królów, hetmanów i dowódców Powstania Listopadowego m.in. Bolesława Chrobrego, Władysława Łokietka, Władysława Jagiełło, Jana III Sobieskiego, Hetmana Wielkiego Koronnego Jana Tarnowskiego, Hetmana Wielkiego Litewskiego Jana Karola Chodkiewicza, Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego, Stanisława Żółkiewskiego, Józefa Sowińskiego, Generała Brygady Józefa Bema, Piotra Wysockiego.

    zapraszamy do galerii

  • I i III b patriotycznie i sportowo na wycieczce w stolicy

    I i III b patriotycznie i sportowo na wycieczce w stolicy

    Ostatni kalendarzowy dzień lata I i III b naszej Piątki spędziły w wyjątkowy sposób. Obie klasy wraz z wychowawczyniami wybrały się z wizytą do Warszawy. Pierwszym punktem wycieczki był Plac Marszałka Piłsudskiego i Grób Nieznanego Żołnierza.

    - Pod pomnikiem byliśmy o 9.55, dzięki czemu idealnie trafiliśmy na zmianę warty. Wydarzenie te zrobiło ogromne wrażenie na wszystkich uczniach – opowiadają panie Iwona Grodzka, wychowawczyni IIIb i Natalia Stepczyńska, wychowawczyni Ib.

    Wiele emocji wzbudziła wizyta na Stadionie Narodowym. Rozgrzani sportową atmosferą udali się do Parku Trampolin, gdzie odbyli niezapomnianą lekcję WF.

    - Cały dzień towarzyszyła nam piękna pogoda. Nie opuszczały nas również dobre humory – podsumowały panie wychowawczynie.

    Zapraszamy do galerii

  • "Sprzątanie świata."

    "Sprzątanie świata."
    28.09.2021

    Członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu i inni uczniowie z klasy VC i VIB włączyli się aktywnie w akcję „Sprzątania świata”, która w tym roku przebiegała pod hasłem „Myślę, więc nie śmiecę”. 
    Jak co roku sprzątano teren przy ul. Kard. S. Wyszyńskiego. Wśród zbieranych śmieci dominowały papiery, puszki oraz  plastikowe i szklane butelki. Uczniowie stwierdzili ze smutkiem, że z każdym rokiem przybywa śmieci, a niektórzy mieszkańcy nadal pozostawiają je pod żywopłotami, na przydrożnych trawnikach i między garażami.

    Hasło tegorocznej akcji skłania do refleksji, zachęca nie tylko dzieci oraz młodzież, ale również i dorosłych do troski o czystość swojego najbliższego środowiska. Wszyscy jesteśmy za nie odpowiedzialni. Podczas akcji „Sprzątania świata” opiekę nad uczniami sprawowali: Grażyna Wyszyńska, opiekun szkolnego Koła Wolontariatu, Anna Pisińska-Tyszka oraz Michał Knapkiewicz.

  • Dobre uczynki

    Dobre uczynki

    Blisko 200 uczniów odpowiedziało na apel Samorządu Uczniowskiego naszej Piątki o zrobienie dobrego uczynku na rzecz ludzi, zwierząt lub środowiska naturalnego.  Mieli tydzień na wykonanie zadania, które wcześniej wylosowali.

    Wśród zadań do zrobienia znalazło: zrobienie kawy lub herbaty rodzinie, przygotowanie kolacji, zabawa z młodszym rodzeństwem, pomoc rodzicom w nakrywaniu do stołu i odnoszeniu naczyń po posiłku albo pomoc przy przygotowywaniu posiłku, wyjście z psem na spacer, sprzątanie swojego pokoju, poodkurzanie w domu, pomoc dyżurować nauczycielowi na szkolnym korytarzu podczas przerwy, pomoc w odrabianiu lekcje młodszym kolegom/koleżankom przebywającym w świetlicy szkolnej, zrobienie laurki dla swojej przyjaciółki/przyjaciela, posprzątanie śmieci w najbliższej okolicy, wpłata 10 zł na organizację charytatywną, powiedzenie rodzicom, że się ich kocha, powiedzenie komuś komplementu, bycie miłym, uśmiechnięcie się do kogoś, upieczenie ciasteczek dla nauczyciela i kolegów, pomoc starszym sąsiadom w zakupach i wiele innych.

    - Ktoś może czeka na miłe słowo od Ciebie, przyjacielski gest, uśmiech, wspólną zabawę, chwilę rozmowy – zachęcał Samorząd Uczniowski.

    Okazało się, że akcja przerosła planowane efekty. Blisko 200 uczniów odpowiedziało na apel, wykonało dobry uczynek i udokumentowało to fotograficznie.

    Zapraszamy do galerii

  • Uhonorowali bohaterów Powstania Warszawskiego

    Uhonorowali bohaterów Powstania Warszawskiego

    Uczniowie klasy 2b naszej Piątki, wraz wychowawczyniami Beatą Jankowska i Anną Jasińska, uczyli się, kim są bohaterowie. Włączając się w ogólnopolską kampanię BohaterOn, w ramach edukacji społecznej obejrzeli film „Niebajka o Powstaniu Warszawskim”. 

    Wprowadzając podopiecznych w tematykę Powstania Warszawskiego i losy Powstańców Warszawskich, nauczycielki wyjaśniły również, kim są bohaterowie, jakie mają zadania, co nimi kieruje, jakie mają wartości? czym jest i jaką rolę pełni w naszym życiu patriotyzm?

    Dzieci przygotowały również prace plastyczne związane z tematem Powstania Warszawskiego i laurki, które wysłały do żyjących jeszcze Powstańców Warszawskich.

    BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Nazwa projektu BohaterOn ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej wydarzeń realizowanych w celu promocji dziejów naszego narodu oraz historii ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą – osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie za walkę o ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania.

    zapraszamy do galerii

  • Szukali śladów Kopernika w Olsztynie

    Szukali śladów Kopernika w Olsztynie

    Mimo wcześniejszych obaw pogoda i humory dopisały – podsumowała niedawną wycieczkę wychowawczyni 4e Agnieszka Rozworowska.

    Klasa Pani Agnieszki postanowiła poszukać w Olsztynie śladów naszego patrona Mikołaja Kopernika. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Zamku Kapituły Warmińskiej i lekcja muzealna. Następnie uczniowie udali się do Planetarium, gdzie obejrzeli seans pt. "Dwa szkiełka". W programie zwiedzania nie mogło zabraknąć również olsztyńskiego Obserwatorium.

    Zapraszamy do galerii

  • Międzynarodowy Dzień Kropki

    Międzynarodowy Dzień Kropki

    Już od wielu lat, co roku, 15 września obchodzimy International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. A to, że w Piątce potrafimy się, poza uczeniem, też dobrze bawić, to wiadomo nie od dziś.

    International Dot Day, to specjalne lekcje z kropkami w tle, tworzenie groszkowej sztuki, sesje foto, przebieranki i mnóstwo śmiechu. Nie zawiodła też nasza kadra, na czele z dyrekcją, którzy też dziś przyszli zakropkowani. Za całą organizacją zabawy odpowiadał Samorząd Uczniowski.

    Zapraszamy do galerii

    Więcej zdjęć na naszym funpagu na FB https://www.facebook.com/SP5Zambrow

  • Śladami Patrona

    Śladami Patrona

    Uczniowie lubią wycieczki szkolne. Tym razem uczniowie klasy 5a i 5b z naszej Piątki i ruszyli olsztyńskim śladem patrona – Mikołaja Kopernika. Pochmurny czwartek nie odstraszył młodych odkrywców.

    Uczniowie  obejrzeli zarys Starego Miasta i pozostałości murów miejskich z jedyną zachowaną bramą miejską zwaną Wysoką. Zwiedzali zamek Kapituły Warmińskiej i komnaty, w których mieszkał nasz wielki astronom.

    - Jesteśmy w Olsztynie. Pogoda jesienna, ale atmosfera pierwsza klasa! – dostaliśmy wiadomość od wychowawców Karoliny Gawkowskiej i Michała Knapkiewicza.

    Ponadto uczestnicy wycieczki obejrzeli pokaz o wszechświecie w planetarium i mieli spotkanie twarzą w twarz z astronomem w obserwatorium.

    Zapraszamy do galerii

  • Spektakle profilaktyczne

    Spektakle profilaktyczne

    Ponad 250 uczniów naszej szkoły obejrzało we wtorek spektakle w wykonaniu aktorów Teatru Profilaktycznego MASKA z Krakowa. Uczniowie klas III-IV obejrzeli sztukę „Prastara książnica-skarb i tajemnica”, ich starsi koledzy z klas V-VI „Trzeźwe spojrzenie”.

    Pierwsza promowała czytelnictwo oraz świadome korzystanie z Internetu. Przeniosła widzów w podróż do odległej wyspy w poszukiwaniu skarbu. Główna postać, piratka Kira, niestety nie potrafiła odnaleźć skarbu bez pomocy Internetu. Spektakl interaktywny, więc co odważniejsi uczniowie mieli szansę zaistnieć na scenie.

    Propozycja dla starszych klas, to sztuka poruszająca problem nadużywania alkoholu. Główny bohater, młody człowiek na progu dorosłości, która mu jawi się jako synonim wolności, a wszelkie przejawy rozsądku ze strony otoczenia odbiera jako zakazy i ograniczenia. Jak wielu młodych ludzi, którzy nie radzą sobie z problemami, odsuwa je od siebie, ucieka w zabawę i alkohol.

    Spektakle odbyły się w ramach realizowanego w naszej szkole autorskiego programu profilaktycznego „Świat be używek - lepszym światem…”. Dotychczas odbył się koncerty profilaktyczne Piotra Plichty „POISON” „Jedno życie” dla uczniów kl. VII-VIII. A w planach są jeszcze warsztaty dla uczniów. 

    zapraszamy do galerii

  • Wycieczka klasy 3d i 3e

    Wycieczka klasy 3d i 3e

    10 września klasa 3 d i 3 e wybrały się na wycieczkę do Ziołowego Zakątka w Korycinach i Muzeum Wsi w Ciechanowcu. Program przygotowany przez naszą niezastąpioną pilotkę p. Basię Starczak był napięty, ale niezwykle ciekawy. Podczas pobytu w Korycinach poznaliśmy wiele gatunków roślin zielnych w ogrodzie botanicznym, dowiedzieliśmy się z jakich części roślin przygotowuje się susz na herbatki, a nawet przygotowaliśmy własne herbaciane kompozycje, które zabraliśmy do domu. Wiele emocji przysporzyło nam spotkanie ze zwierzętami w zagrodach. Były plany, by zabrać młodą kozę i owieczke do Zambrowa, ale... Co by powiedział na to kierowca? Muzeum w Ciechanowcu zaskoczyło nas piękną kolekcją wozów i sprzętów rolniczych. Zwiedzilismy także wiejskie chaty, dworki, imponujące Muzeum Pisanek oraz piękny pałac. Zwieńczeniem wycieczki było wspólne ognisko, a następnie krótki wypad do Zuzeli, gdzie lata młodzieńcze spędził kard. S. Wyszyński. Zmęczeni i pełni wrażeń wróciliśmy do domu. Wspaniałe jest móc uczyć się nie tylko w szkolnych murach!       zapraszamy do galerii!

  • „Jedno życie”

    „Jedno życie”

    W czwartek w sali widowiskowo-kinowej MOK w Zambrowie odbyły się 2 koncerty profilaktyczne w wykonaniu Piotra Plichty „POISON”, pt. „Jedno życie” dla uczniów kl. VII-VIII Szkoły Podstawowej nr 5 w Zambrowie. Koncert odbył się w ramach autorskiego programu profilaktycznego „Świat be używek-lepszym światem…” realizowanego wśród uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 w Zambrowie. Podczas spotkania poruszane były tematy, które w dzisiejszej rzeczywistości są bliskie ludziom bez względu na przedział wiekowy, m.in. dotyczące używek, do których młodzież ma teraz tak łatwy dostęp oraz ich negatywnych skutków, doprowadzających do chorób, a nawet śmierci, cyberprzemocy oraz uzależnienia od Internetu i telefonu. Treści przekazywane były w przystępny, a przede wszystkim przyswajalny dla młodych ludzi sposób, przeplatane muzyką, osobistymi doświadczeniami autora oraz filmami. Przekaz, jaki niesie ze sobą program „Jedno życie” nie pozostawia słuchacza obojętnym na wszechobecne w naszym życiu zło. Sposób w jaki prezentowane są trudne treści, powoduje, że młodzież jest zainteresowana i otwarta na przekazywane im przesłanie.

    Należy wspomnieć, że w ramach w/w programu odbył się już koncert zespołu „Rymcerze”, pt. „Nie zmarnuj swojego życia” oraz warsztaty profilaktyczne prowadzone przez terapeutę ds. uzależnień dla uczniów SP5 w Zambrowie.

    link do galerii

  • Pierwszaki

    Pierwszaki

    Początek września i znowu witamy pierwszoklasistów. W tym roku w naszej Piątce jest pięć klas pierwszych.  Na uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego 2021/22 dyrektor Andrzej Szeligowski podkreślił, jak ważny jest to dzień, szczególnie dla uczniów klas pierwszych, którzy rozpoczynają przygodę edukacyjną w naszej szkole. Zapewniał, że nowi uczniowie znajdą tu bezpieczne miejsce do nauki i rozwoju, doświadczą mnóstwa radości oraz spotkają wielu przyjaciół.

    Wychowawczyniami najmłodszych uczniów Piątki zostały Dorota Dębek w Ia, Natalia Stepczyńska w Ib, Halina Modzelewska w Ic, Dorota Kłosińska w Id i Jadwiga Liżewska w Ie.

    Pierwszoklasistów niebawem czeka kolejne wyzwaniem. Tym razem będzie to ślubowanie, po którym staną się pełnoprawnymi uczniami.

    zapraszamy do galerii

strona: