15.06.2021 r. odbył się w Szkole Podstawowej nr 5 Szkolny Konkurs Piosenki Dziecięcej. Wzięło w nim udział 32 uczniów z klas I- III.
Uczestników oceniała komisja konkursowa w składzie:
- p. Dyrektor Ewa Grajewska - przewodnicząca,
- s. Faustyna,
- p. Michał Knapkiewicz.
Wśród uczniów klas pierwszych nagrodzeni zostali:
- I miejsce ex aequo: Lena Tarnowska kl. 1e i Szymon Markowski kl. Ib,
- II miejsce ex aequo: Aleksandra Staniszewska kl. 1b i Julia Kopysiewicz kl. 1c,
- III miejsce ex aequo: Nikola Kalinowska i Nikola Reczko - duet z kl. 1a i Dominika Urbanek z kl. 1e,
- wyróżnienia: Jan Przeździecki kl. 1a, Bartłomiej Stepnowski kl. 1b i Dominika Łuniewska kl. 1c.
W klasach drugich nagrodzeni zostali:
- I miejsce: Gabriel Fiedorczuk kl. 2c,
- II miejsce ex aequo: Igor Kalinowski kl. 2b i Antoni Łachacz kl. 2c,
- III miejsce: Tobiasz Ostrowski kl. 2a,
- wyróżnienia: Amelia Sierzputowska kl. 2b, Kamil Lipski i Szymon Bińczyk - duet z kl. 2d,
Oliwia Bączyk i Blanka Krajewska - duet z kl. 2e.
Wśród uczniów klas trzecich nagrodzeni zostali:
- I miejsce ex aequo: Weronika Całko kl. 3c i Natalia Wesołowska kl. 3e,
- II miejsce ex aequo: Maja Krajewska i Weronika Młyńska - duet z kl. 3c i Adam Czeczko kl. 3d,
- III miejsce: Julia Przychodzeń kl. IIIa,
- wyróżnienia: Jakub Stypułkowski i Weronika Komarowska - duet z kl. III a,
Zuzanna Węgielnik i Aleksandra Skłodowska - duet z kl. 3b,
Izabela Krajewska kl. 3b, Marcel Kil kl. 3d, Aurelia Worosilak kl. 3e
Gratulujemy!
2 czerwca młodzież z klas VII-VIII naszej szkoły uczestniczyła w koncercie profilaktycznym „Nie zmarnuj swojego życia” w wykonaniu zespołu RYMCERZE, który tworzą Bęsiu i DJ Yonas. Odbyły się dwa 90 minutowe spotkania, podczas których raperzy podzielili się swoim doświadczeniem życiowym oraz walką z nałogami, w łatwy i przystępny sposób przekazali treści profilaktyczne , „bez zadęcia i patosu”. Pogadanki przeplatane były hip-hopowymi kawałkami. Jak mówią sami autorzy koncertu: „Współczesna młodzież jest pogubiona… Jeśli nie mają właściwych autorytetów i zasad moralnych, jeśli nie znają swojej wartości i nie dostrzegają swoich silnych stron, mogą zmarnować swój potencjał i talent. Pod wpływem złego towarzystwa, buntu itp. młodzi są skłonni sięgać po używki takie jak papierosy, alkohol, narkotyki, „dopalacze”… to może ich nieodwracalnie zniszczyć.
My im mówimy:
Nie Zmarnuj Swojego Życia!
Nie zmarnuj czasu, talentów, relacji.
Żyj wartościami. Bądź sobą. Rozwijaj się.
Myśl o przyszłości. Bądź kreatywny. Ryzykuj.
Treści przekazane w koncercie odbiły się pozytywnym echem wśród młodzieży. Jak podkreślali uczestnicy spotkania, taka forma przekazu zdecydowanie bardziej trafia do uczniów.
Koncert ten nie odbyłby się, gdyby nie wsparcie finansowe Burmistrza Miasta Zambrów, za które serdecznie dziękujemy.
Ekologiczna akcja „Rady na odpady”, zainicjowana przez panią Grażynę Wyszyńską i jej uczniów, w ramach tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi w naszej szkole została sfinalizowana.
Uczniowie i nauczyciele mogą już odzyskiwać plastikowe opakowania ze szkolnych odpadów, zmniejszając przez to ilość odpadów zmieszanych. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, na szkolne korytarze trafiły specjalnie oznakowane pojemniki, do których można wrzucać plastikowe butelki po napojach, foliowe woreczki śniadaniowe, zniszczone obłożenia itp. Swoje miejsce znajdą też zużyte baterie, które są bardzo niebezpieczne dla środowiska.
W naszej szkole prowadzone są też systematycznie zbiórki plastikowych nakrętek, które zamiast trafiać do śmieci pozwalają uzyskać fundusze na rehabilitację niepełnosprawnych dzieci. Edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży, dotycząca segregacji odpadów odgrywa obecnie bardzo ważną rolę. Pozwala na kształtowanie postaw przyjaznych środowisku. Uczy odpowiedzialności za otaczającą przyrodę poprzez racjonalne gospodarowanie jej zasobami. Zachęca do troski o najbliższe otoczenie. Organizatorzy ekologicznej akcji serdecznie dziękują Panu Wojciechowi Rusieckiemu za estetyczne oznakowanie pojemników na plastikowe odpady.
Dzień Ziemi Tegoroczny Dzień Ziemi , obchodzony pod hasłem „Przywróć naszą Ziemię” został przez społeczność Szkoły Podstawowej Nr 5 uczczony w sposób nietradycyjny. Nie było, jak co roku, wierszy i piosenek, ale aktywne poszukiwania rozwiązań, które poprawiłyby stan najbliższego otoczenia. A efekty działań miały zostać przedstawione w formie prezentacji. Ponadto konkurs zainicjował długofalowe działania.
Poprzez udział w szkolnym konkursie „Ekorady na odpady”, uczniowie mieli możliwość zaprezentowania sposobów postępowania, dzięki którym sami mogliby zmniejszyć ilość wytwarzanych odpadów. Organizatorzy uznali, że własne obserwacje i przemyślenia przemówiła do uczniów najlepiej.
Dzieci i młodzież swoje ekorady przedstawiały w multimedialnych prezentacjach, na plakatach lub w formie literackiej. Niektórzy uczniowie wyruszyli w poszukiwaniu zanieczyszczonych miejsc w mieście i dzikich wysypisk śmieci w pobliskich lasach. Ich zdjęcia pokazują, że troska o przyrodę nie wszystkim leży na sercu. W centrum uwagi młodych ekologów znalazły się też produkty w tzw. podwójnych opakowaniach. Uczniowie zauważyli, że wiele kosmetyków, leków czy produktów spożywczych jest nadmiernie opakowana, przyczyniając się do zwiększenia ilości odpadów.
Konkurs „Ekorady na odpady” spotkał się dużym zainteresowaniem. Prace oceniała komisja konkursowa w składzie:
Ewa Grajewska, Grażyna Wyszyńska oraz Anna Krajewska.
Zwycięzcami konkursu zostali:
I miejsce – Katarzyna Redaj, ucz. kl.VIa;
II miejsce – Weronika Ogrodnik, ucz. kl. VId;
III miejsce – Oliwia Kazimierska, ucz. Kl. VIc;
III miejsce – Dawid Pawlak, ucz. Kl. VId;
Wyróżnienia trafiły do: Paulina Zaremba, ucz. kl. VIa;
Anna Brulińska, ucz. kl. VIa;
Natalia Sapińska, ucz. kl. VIb;
Filip Polak, ucz. kl. VIb
Zainicjowane w Dzień Ziemi działania mają na celu kształtowanie wśród uczniów proekologicznych postaw, które z pewnością zaowocują troską o stan najbliższego środowiska, w którym na co dzień przebywają – wyjaśniła Grażyna Wyszyńska, organizatorka konkursu „Ekorady na odpady” i propagatorka ekologi w szkole. W ramach długofalowych działań, a dzięki inicjatywie nauczycielki biologii pani Grażynie Wyszyńskiej, w Piątce niebawem staną pojemniki na plastikowe opakowania, które pozwolą na terenie szkoły odzyskać plastik spośród innych odpadów. Realizacja tego pomysłu będzie możliwa, dzięki współpracy szkoły z Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej, które zobowiązało się sfinansować zakup pojemników. Pojemniki te będą specjalnie oznakowane i ustawione na szkolnych korytarzach.
Serdecznie dziękujemy panu Mieczysławowi Kaczyńskiemu, prezesowi PGK SP z o. o za okazaną pomoc. Dzięki życzliwości pana prezesa możemy rozpocząć bardzo konkretną akcję w naszej szkole i przyczynić się do zwiększenia świadomości ekologicznej wśród uczniów – podsumował dyrektor Piątki Andrzej Szeligowski. - Jesteśmy bardzo wdzięczni i wierzymy, że to początek większej współpracy z zambrowskim PGK – dodała Grażyna Wyszyńska.
W X Powiatowym Konkursie Recytatorskim "Wiosna w poezji" udział wzięło 17 uczniów, w tym 5 w kategorii I-IV i 12 w kategorii V-VIII. Wszyscy uczestnicy zgodnie z regulaminem przesłali filmy z recytowanymi wierszami we wskazanym terminie i wypełnili dokumenty zgodnie z regulaminem.
Komisja oceniająca w składzie:
Ewa Grajewska – przewodniczący,
Anna Cwalina – członek komisji,
Zbigniew Dowlaszewicz – członek komisji,
Stanisław Młyński – członek komisji,
po uważnym obejrzeniu recytacji wyłoniła następujących laureatów:
W kategorii I - IV:
I miejsce – Aleksander Tyczyński ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Zambrowie,
II miejsce – Mateusz Zieliński ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Długoborzu,
III miejsce – Dawid Brzózka ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Zambrowie.
W kategorii V – VIII:
I miejsce – Konrad Trela ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Zambrowie,
II miejsce – Mikołaj Karpiński ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Zambrowie,
III miejsce – Magdalena Bartnicka ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Długoborzu.
Wyróżnienia otrzymały:
Magdalena Nowacka ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Długoborzu,
Maja Tymińska ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Długoborzu.
Z uwagi na sytuację epidemiologiczną, nagrody zostaną dostarczone do szkół w najbliższym terminie.
Zapraszamy uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu zambrowskiego do udziału w X Powiatowym Konkursie Recytatorskim pt: „Wiosna w poezji”.
Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego szkoły podstawowej klas I-VIII
Termin zgłoszenia uczestników: do 29 marca 2021 r. (poniedziałek)
Termin ogłoszenia wyników: 8 kwietnia 2021 r. (czwartek)
Honorowy Patronat nad Konkursem objął Burmistrz Miasta Zambrów Kazimierz Dąbrowski.
Uwaga: wymagane jest konto w serwisie Gmail które umożliwia wypełnienie oraz wysłanie formularza.
W przypadku braku konta należy się zarejestrować w serwisie.
„Był człowiekiem godnym chwały,
Cały go podziwiał świat”
Mikołaj Kopernik to nasz patron, z którego jesteśmy bardzo dumni. Ten wielki Polak, nie tylko w poznaniu wszechświata uczynił krok najtrudniejszy, gdy „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”, był również matematykiem, prawnikiem, ekonomistą, księdzem, strategiem i lekarzem.
Nasz Patron to jeden z najsłynniejszych ludzi renesansu, który umiał połączyć pracę naukowca z działalnością publiczną, a we wszystkim, co robił, na pierwszym miejscu stawiał dobro człowieka i prawdę.
Już od czterdziestu ośmiu lat urodziny Mikołaja Kopernika, który przyszedł na świat dokładnie 548 lat temu, 19 lutego 1473 roku w Toruniu, są uroczyście obchodzone w naszej szkole.
Niejeden z nas chciałby osiągnąć chociaż małą cząstkę tego, co Mikołaj Kopernik. Jego dokonania są dla nas drogowskazem w zdobywaniu wiedzy i odkrywczych poszukiwań.
Zapraszamy do wysłuchania piosenki o naszym Patronie w wykonaniu szkolnego chóru:odtwórz.mp3
Zapraszamy też do obejrzenia tego, co działo się w naszej szkole z okazji święta naszego Patrona: https://www.facebook.com/SP5Zambrow/
Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania życzeń świątecznych. Autorzy klipu to Samorząd Uczniowski i Chór Planety.
W grudniu przeprowadzony został, w nieco innych jak dotychczas warunkach XIII Powiatowy Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych. Jego organizatorem jest Bursa Szkolna Nr 1 oraz parafia p.w. Ducha Świętego w Zambrowie, pod honorowym patronem Starosty Zambrowskiego.
Pomimo pandemii uczniowie naszej szkoły ( zresztą nie po raz pierwszy ) zgłosili największą ilość - 10 pięknych i oryginalnych szopek do konkursu.
Wśród 37 prac komisja pod przewodnictwem proboszcza parafii p.w. Ducha Świętego w Zambrowie ks. Jarosława Olszewskiego oraz p. Beaty Czajkowskiej - inspektor ds. edukacji, kultury i sportu w Powiecie Zambrowskim a także p.Włodzimierza Dąbkowskiego - artysty plastyka przyznała kilka nagród uczniom naszej szkoły.
W kategorii uczniów szkół podstawowych klas 0 - V:
II miejsce zdobył Ignacy Rusiecki z kl. IV B,
III miejsce: Nina Giemza z kl. IV A,
Nagrodę Specjalną ufundowaną przez Burmistrza Miasta Zambrów p.Kazimierza Dąbrowskiego otrzymali: Anna Falkowska z kl. IV A i Aleksander Falkowski z kl. II D.
W kategorii uczniów szkoły podstawowej klas VI - VIII:
I miejsce zdobyły: Oliwia Dąbrowska i Maja Malinowska z kl.VI E,
III miejsce : Anna Brulińska z kl.VI A i Krzysztof Bruliński z kl. VII B.
Wszyscy laureaci otrzymali na uroczystym podsumowaniu konkursu bony pieniężne, nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Po raz kolejny w naszej szkole, tym razem w sposób zdalny, przeprowadzony został wśród uczniów klas VII Konkurs Profilaktyczno - Plastyczny ph. "Alkohol niszczy zdrowie i życie".
Zadanie polegało na zaprezentowaniu w formie ostrzegawczego plakatu efektów szkodliwości spożywania, wśród młodych i dorosłych alkoholu.
Spośród zgłoszonych do konkursu prac komisja w składzie:
- dyrektor szkoły p. Andrzej Szeligowski,
- pedagog szkolny p. Marta Kotowska,
- nauczyciel plastyki p. Wojciech Rusiecki
wyłoniła sześć najbardziej interesujących prac i przyznała laureatom następujące nagrody i wyróżnienia:
I miejsce Maria Radomska kl. VII C,
II miejsce Kinga Loba kl. VII B,
III miejsce Karolina Fabiańska kl. VII B.
Wyróżnienia otrzymali:
Paulina Kołakowska kl. VII A,
Dawid Sadowski kl. VII B,
Igor Korytkowski kl. VII D.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy! Nagrody zostaną wręczone w ustalonym przez komisję miejscu i czasie.
W piątek, 18 września, uczniowie klas: Vb i VI d wzięli udział w kolejnej edycji akcji „Sprzątanie świata”, organizowanej w tym roku pod hasłem „Plastik - rezygnuję. Redukuję. Segreguję”.
Nasi uczniowie, jak co roku porządkowali tereny przy ul. Prymasa S. Wyszyńskiego. Zebrali tam kilka worków śmieci, w których znalazły się puszki aluminiowe, plastikowe i szklane butelki, a także obuwie oraz elementy karoserii samochodów. Akcja „Sprzątanie świata” pokazała, że nie wszyscy mieszkańcy Zambrowa troszczą się o czystość i estetykę naszego miasta. Miejsca publiczne, takie jak parki, tereny wokół garaży są stale zanieczyszczane. Wiele jest więc jeszcze do zrobienie w kwestii kształtowania świadomości i odpowiedzialności ludzi za środowisko, które jest naszym wspólnym dobrem, dlatego bardzo cenne są wszelkie działania kształtujące tę świadomość i odpowiedzialność wśród dzieci i młodzieży.
Akcja „Sprzątanie świata”, w której od lat uczestniczą nasi uczniowie jest tego dobrym przykładem. Warto dodać, że akcję tę koordynuje Urząd Miasta Zambrów. Opiekę nad uczniami podczas akcji sprawowali: Grażyna Wyszyńska, Anna Pisińska-Tyszka i Michał Knapkiewicz.
26.06.2020
Dzisiaj, tj. 26 czerwca, rok szkolny 2019/2020 dobiegł końca. Różnie będziemy go wspominać, ale na pewno wszyscy zapamiętamy go jako „inny”. Na szczęście uroczystość zakończenia roku będzie kojarzyć się nam nie tylko z maseczkami, dezynfekcją rąk i dystansem społecznym. Wielu z nas przekroczyło mury szkoły po raz pierwszy od zmiany organizacji nauczania, pierwszy raz mogliśmy spotkać kolegów i swojego wychowawcę. Rada Pedagogiczna doceniła zarówno wysokie wyniki w nauce, godne reprezentowanie szkoły w zawodach sportowych, chórze „Planety” czy pracę w Samorządzie Uczniowskim i posypały się nagrody. Około 200 książek powędrowało dziś do uczniów, a słowa podziękowania do Rodziców, którzy wytrwale wspierali nas w kształceniu na odległość. Szczególnie uroczyście pożegnaliśmy dziś 66 absolwentów. Życzymy im, aby dostali się do wybranych szkół średnich, a wszystkim uczniom zdrowych, radosnych i słonecznych wakacji. Nabierajcie sił do pracy w przyszłym roku szkolnym.
Zapraszamy do galerii.
Dnia 7 marca 2020 r. w Ośrodku Kultury w Zambrowie uczennice SP nr 5 wzięły udział w "Potyczkach Teatralnych". Pod kierunkiem p. Grażyny Dąbkowskiej grupa przedstawiła w sposób humorystyczny problem dotyczący ekologii. Młodzież poruszyła problem niszczycielskiej działalności człowieka na przykład zanieczyszczanie powietrza przez spaliny samochodowe i uwalnianie się dwutlenku węgla, co powoduje powiększanie się dziury ozonowej.
Dziewczyny zwróciły uwagę na bezmyślną degradację lasów, mórz, oceanów ludzką ręką.Na zakończenie spektaklu zostało wygłoszone bardzo ważne hasło skierowane do wszystkich ludzi na Ziemi. Należy sprzątać po sobie, nie niszczyć przyrody i nie zaśmiecać otoczenia.Młode aktorki zostały entuzjastycznie przyjęte i nagrodzone gromkimi oklaski przez zgromadzoną publiczność. Na pamiątkę występów w Centrum Kultury otrzymały pamiątkowy dyplom.
W dniach 16-22.02.2020 r. uczniowie z klasy 6d i 7c ze Szkoły Podstawowej nr 5 pod opieką n-li p.M. Ostrowskiej, p.D. Szlendak oraz p.M. Kotowskiej wyjechali na wycieczkę do Zakopanego. Głównym celem wyjazdu była nauka oraz doskonalenie jazdy na nartach i snowboardzie. Już od początku pobytu zaczęliśmy szkolenie dwa razy dziennie pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Pierwszego dnia łatwy orczykowy wyciąg do nauki bardzo spodobał się uczestnikom i rozbudził apetyt na kolejne wyzwania. I tak, kolejny stok w Czarnej Górze zaspokajał narciarski zapał i apetyty na śnieżne przygody. Następny stok w Suchym okazał się nie lada wyzwaniem zarówno dla początkujących narciarzy jak i dla tych zaawansowanych.
Po wyczerpujących kilku dniach białego szaleństwa uczestnicy zasłużyli na relaks i regenerację. Wytchnienie zmęczonym mięśniom przyniosła wyprawa do Term Chochołowskich, w których mocy atrakcji wodnych nie było końca. Oprócz zjeżdżalni pontonowych, basenów z jaccuzi, najatrakcyjniejsza okazała się kąpiel na otwartym ciepłym basenie termalnym, gdzie widok na góry zapierał dech w piersiach. Po relaksie przyszedł czas na dalsze szkolenie jazdy na nartach. Na stoku Małe Ciche wszyscy doskonalili swój warsztat, a do tego padający śnieg był dodatkowym przeżyciem. Po zdobytych umiejętnościach narciarskich nie zabrakło również czasu na zakupy na Zakopiańskich Krupówkach.
Poza białym szleństwem był też czas na zajęcia dydaktyczne i profilaktyczne. Nasza młodzież doskonaliła swe umiejętności matematyczne i językowe pod okiem nauczycieli. Nie zabrakło też dyskoteki, wieczoru filmowego oraz gier i zabaw integracyjnych.
Uczestnikom bardzo spodobała się narciarska przygoda. Wyczerpani białym szaleństwem,zadowoleni powróciliśmy do Zambrowa z nadzieją na podobny wyjazd za rok. W imieniu uczestników dziękujemy rodzicom oraz władzom szkoły za przychylność w organizacji takiego wyjazdu.
Dnia 27 lutego 2020 roku odbył się uroczysty apel poświęcony patronowi naszej szkoły Mikołajowi Kopernikowi. Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście: Burmistrz Miasta Zambrów - p. Kazimierz Dąbrowski, dyrektor SP nr 4 – p. Ryszard Świderski, wicedyrektor SP nr 3 – p. Joanna Kozłowska, członkowie Rady Rodziców: p. Marta Worosilak i p. Sławomir Worosilak, laureaci konkursu i ich opiekunowie, nauczyciele, uczniowie, rodzice.
Uroczystość rozpoczął dyrektor szkoły p. Andrzej Szeligowski, który przywitał gości i społeczność szkolną. Wspomniał o życiu i działalności wielkiego Polaka – Mikołaja Kopernika. Następnie zabrała głos wicedyrektor – p. Ewa Grajewska, która odczytała wyniki XIII edycji Powiatowego Konkursu Wiedzy o Mikołaju Koperniku. Poproszono laureatów o odebranie nagród. Upominki książkowe i dyplomy wręczył Burmistrz Miasta Zambrów – p. Kazimierz Dąbrowski i pan Andrzej Szeligowski.
Następnie pan dyrektor Andrzej Szeligowski zapowiedział program słowno - muzyczny, w którym wystąpili uczniowie kl. VId, VIIc, VIIa, VIIIb, VIa. Młodzi aktorzy odegrali scenki z życia małego Mikołaja Kopernika, studenta Akademii Krakowskiej i astronoma. Dziewczęta z klasy VIIc przedstawiły teorię Kopernika: "Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię" w formie tańca z planetami. Uczniowie zaprezentowali talenty recytatorskie, muzyczne i taneczne. Część artystyczna została przygotowana przez p. Grażynę Dąbkowską i p. Agnieszkę Sadowską. Chór wystąpił pod batutą p. Michała Knapkiewicza. Scenografię stworzył p. Wojciech Rusiecki , a o nagłośnienie zadbał Jan Sokołowski. Choreografia tańca z planetami została opracowana wspólnie z panią Mileną Ostrowską. Gromkimi brawami publiczność nagrodziła występ uczniów.
Po zakończeniu akademii Burmistrz Miasta Zambrów podziękował nauczycielom, panu dyrektorowi Andrzejowi Szeligowskiemu za rozwijanie pasji wśród uczniów, za uczczenie Patrona Mikołaja Kopernika. Pan Kazimierz Dąbrowski podziękował również uczniom, którzy naśladują wielkiego astronoma, dążą do odkrywania wiedzy i zdobywania własnych celów. Pan Burmistrz przygotował słodką niespodziankę w postaci ogromnego tortu dla wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników naszej szkoły. Tak miło i bardzo słodko zakończyło się Święto Patrona SP nr 5 w Zambrowie.
Dnia 11 lutego 2020 roku w Szkole Podstawowej nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Zambrowie odbyła się XIII edycja Powiatowego Konkursu Wiedzy o Mikołaju Koperniku. Coroczne międzyszkolne zawody odbywają się w celu popularyzacji wiedzy o życiu i działalności wielkiego Polaka – Mikołaja Kopernika.
Celem konkursu jest również rozwijanie zainteresowań astronomią i odkryciami w tej dziedzinie wiedzy. Przygotowywanie się do konkursu sprzyja rozwijaniu umiejętności samodzielnego wyszukiwania i gromadzenia informacji jak też kształtuje postawy szacunku dla polskiego dziedzictwa kulturowego, historycznego oraz tradycji narodowych.
Do konkursu przystąpiło 17 uczestników, ze szkół podstawowych powiatu zambrowskiego. Zadania konkursowe sprawdziła Komisja w składzie: Waldemar Jeziorowski, Alina Caputa, Bernadetta Długoborska, Magdalena Olender.
Wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce: Wiktoria Gosk, ucz. SP w Starym Skarżynie, opiekun p. Alina Caputa, Piotr Zaniewski, ucz. SP w Wiśniewie, opiekun Waldemar Jeziorowski oraz Hanna Choromańska, ucz. SP nr 5 w Zambrowie, opiekun p. Bernadetta Długoborska,
II miejsce: Patrycja Nagalska oraz Paulina Nagalska, ucz. SP nr 3 w Zambrowie, opiekun p. Jolanta Dmochowska,
III miejsce: Julia Ciborowska, ucz. SP w Starym Skarżynie, opiekun p. Alina Caputa oraz Aleksandra Poźniak, ucz. SP 4 w Zambrowie, opiekun Katarzyna Grabowska.
Dyplomy i nagrody zostaną wręczone laureatom na uroczystym apelu z okazji Święta Patrona Szkoły. Organizatorzy, p. E. Grajewska, p. B. Krajewska i p. D. Kozioł, dziękują wszystkim opiekunom uczniów za przygotowanie ich do konkursu.
Pod takim hasłem przebiegał Powiatowy Konkurs Plastyczny, którego organizatorem była nasza szkolna świetlica. Skierowany był do najmłodszych uczniów ze szkół podstawowych powiatu zambrowskiego.
Celem konkursu było rozbudzanie zainteresowania kosmosem i odkryciami w tej dziedzinie wiedzy, popularyzacja wiadomości o wielkim polskim astronomie Mikołaju Koperniku oraz rozwijanie zdolności plastycznych dzieci. Komisja przyznała czternaście równorzędnych nagród. Otrzymali je:
- Jakub Michalski kl.IIa SP nr 3, op. Regina Marciniak,
- Oliwia Chodkiewicz kl.IIIb SP nr 3, op. Idalia Stokowska,
- Jakub Owsianko kl.Ic SP nr 4, op. Barbara Tabędzka,
- Aleksandra Suska. IIa SP nr 4, op. Dorota Strenkowska,
- Lena Wojsz kl.Ia SP nr 5, op. Bożena Zielińska,
- Maja Markowska kl. IId SP nr 5, op. Dorota Kłosińska,
- Matylda Chrostowska kl.IIIa SP nr 5, op. Grażyna Szelągowska,
- Nadia Stańczyk kl. IIIc SP nr 5, op. Alina Saniewska,
- Wiktoria Chmielewska kl. III SP w Osowcu, op. Irena Orłowska,
- Zuzanna Duchnowska kl. II SP w Porytem - Jabłoni, op. Marta Siwek,
- Mikołaj Kulesza kl.III SP w Starym Laskowcu, op. Małgorzata Jeziorowska,
- Amelia Gosk kl. I SP w Starym Skarżynie, op. Irena Markowska,
- Michał Jabłonowski kl. I SP w Starym Zakrzewie, op. Ewa Gocłowska,
- Mateusz Jałbrzykowski kl.II SP w Wiśniewie, op. Małgorzata Ołdakowska.
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Dnia 07.02.2020 r. w Szkole Podstawowej nr 4 w Zambrowie odbył się 27 Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Władysława Broniewskiego. W tym roku naszą szkołę reprezentowali: Kinga Loba kl.6b - „Miasto rodzinne” – pod opieką p. Agnieszki Sadowskiej, Barbara Oleksiak kl. 5c – „Kabała” – pod opieką p. Anny Cwaliny, Paulina Markowska kl. 8b – „Nocny gość” – pod opieką p. Agnieszki Sadowskiej, oraz Maja Modzelewska Maja kl. 7a – „Mój pogrzeb ” – pod opieką p. Grażyny Dąbkowskiej.
Do konkursu przystąpiło wielu uczniów z powiatu zambrowskiego, którzy godnie reprezentowali swoje szkoły. Wszyscy uczniowie byli świetnie przygotowani i pięknie recytowali wiersze Broniewskiego. Nasze dwie uczennice odniosły sukces. Kinga Loba zajęła II miejsce, a Paulina Markowska III.
Serdecznie gratulujemy naszym recytatorom i życzymy dalszych sukcesów.
Uczniowie klas VII oraz chętni z klas VIII wzięli udział w przeprowadzonym w naszej szkole Konkursie Profilaktyczno-Plastycznym pn. "Alkohol niszczy życie". Celem konkursu było wykonanie w dowolnej technice plastycznej plakatu mówiącego o szkodliwości picia alkoholu wśród młodzieży i dorosłych.
Spośród prac zgłoszonych do konkursu komisja w składzie: pani wicedyrektor szkoły - Ewa Gontarska, pani pedagog - Marta Kotowska oraz nauczyciel plastyki - Wojciech Rusiecki, wybrała najciekawsze prace przyznając następujące nagrody i wyróżnienia:
I miejsce - Kinga Gosk kl. VIIb
II miejsce - Natalia Szabłowska kl. VIIb
III miejsce - Julia Reczko kl. VIIIb
Wyróżnienia otrzymali: Zofia Worosilak i Mateusz Wróblewski z kl. VIIc i Dominika Ambroziak z kl. VIIb.
Wybrane prace można oglądać na wystawie pokonkursowej zorganizowanej na korytarzu szkoły, natomiast dyplomy i nagrody rzeczowe nagrodzeni uczniowie otrzymają na apelu podsumowującym pierwsze półrocze. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!